Тирлич

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тирлич, -чу, м. = Терлич. Коли б не тирлич, був би я твій панич. Ном.

Сучасні словники

тирли́ч = терли́ч[-трава́] — одно— й багаторічна трав’яниста чи напівкущова рослина з яскраво-синіми або жовтими квітками; 12 різновидів цієї рослини ростуть у різних районах України, деякі перев. на високогірних карпатських лугах; тирлич хрещатий у народі називають ще лихома́нником; всі види рослини широко використовуються у народній медицині, а деякі — для спиртової настоянки; здавна вважається приворотним зіллям; під Івана Купала дівчата ходили в ліс шукати тирлич, знайшовши, виривали з корінням і примовляли: «Терлич, терлич, десятьох поклич, а з десятьох — дев’ятьох, з дев’ятьох — вісьмох … а з двох — одного, та доброго»; пор. у «Чорній раді» П. Куліша: «Княгиня дала розмаю, чи, може, тирличем тебе поїла, і до дочки твій дух приворожила?»; тирлич був оберегом від нечистої сили; «Коли б не та тоя, була б ти, дівчино, моя», — казав чорт дівчині, що мала на собі вінок із тирлича та тої; «Коли б не тирлич, був би я твій панич!» — казав перелесник дівчині, що мала при собі цю квітку; М. Сумцов стверджував: «Чорт боїться тирличу і тої». Багатая доля — Веселая воля, Одна стежечку топтала, Друга тирлич розсипала, Куди вона йшла (Л. Глібов).

Ілюстрації

Тирлич.jpeg Тирлич ж.png Тир.jpeg

Див. також

Дія тирличу жовтого. Відвар кореневищ і коренів тирличу жовтого стимулює секрецію і моторну функцію шлунково-кишкового тракту, збуджує апетит, покращує травлення, усуває печію, має бактерицидну, протизапальну і жовчогінну дію.

В медицині препарати тирличу застосовуються при втраті апетиту, диспепсії, ахілії і як жовчогінний при захворюваннях жовчного міхура.

Кореневища і коріння тирличу жовтого входять до складу цілого ряду фармацевтичних препаратів – гіркої настоянки, складної хінної настоянки, складного помаранчевого еліксиру, гірких апетитних зборів та інших препаратів.

У народній медицині відвар кореневищ і коренів тирличу жовтого застосовують всередину при відсутності апетиту, печії, запорах і багатьох шлунково-кишкових захворюваннях, при туберкульозі легенів та інших легеневих хворобах, артритах, подагрі, ревматизмі Настоянка тирличу покращує апетит, знімає печію. Міцний відвар з суміші 1 частини коренів і кореневищ тирличу і 3 частини дубової кори є хорошим засобом при сильній пітливості ніг.

У цьому відварі парять ноги перед сном. Порошком з коріння тирличу і квіток ромашки присипають гнійні і незагоєні рани.

Застосовується в лікеро-горілчаній та пивоварній промисловості.

Способи застосування тирличу жовтого:

– при подагрі, артритах, ревматизмі приймають настій (3 чайні ложки подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого залити 3 склянками окропу, настоювати 4 години, процідити) по ½ склянки 3-4 рази на день до їди;

– для підвищення апетиту, при печії приймати настій (1 столову ложку сухих коренів і кореневищ тирличу жовтого залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3 рази на день до їди;

– від печії і для апетиту приймають аптечну настоянку тирличу по 20 крапель на 100 мл води до їжі;

– при запорах приймати по ¼ склянки відвар тирличу жовтого (4 г подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого настоюють в 200 мл води 4 – 8 годин в емальованому посуді, потім в цій же воді 10-20 хвилин їх варять на повільному вогні під закритою кришкою, помішують, настоюють 15-30 хвилин, проціджують, віджимають, додають до попереднього обсягу витяжки та використовують протягом дня);

– для підвищення апетиту 1 чайну ложку апетитного збору (10 г подрібнених кореневищ і коренів тирличу жовтого і 20 г трави деревію звичайного) заварити як чай 1 склянкою окропу і приймати по 1 столовій ложці до їди.

Джерела та література

http://factosvit.com.ua/tyrlych-zhovtyj/ https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/8308/tirlich-zhovtij

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=-XkAqS_x6m8