Тверезість

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тверезість, -зости, ж. Трезвость. Шейк.

Тверезість (лат. sobrietas) — тривале утримання від прийому алкоголю та інших психотропних речовин. Тверезість забезпечує ясну свідомість та вважається однією з основних християнських чеснот. Вважається, що тверезість — це природний і творчий стан людини, сім'ї та суспільства в цілому, яке вільне від запрограмованості самоотруєнням інтоксикантами, та фізичного отруєння ними в будь-яких дозах.

День тверезості, запропонований Рухом УГКЦ «За тверезість життя» — 1 січня.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

1. Стан за значенням тверезий 1. Поступово зникав хміль, світлішали очі.. В тоні голосу його вже почувалася тверезість, і Ганна Федорівна слухняно одійшла, сіла на лаві (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 18).

2. Невживання спиртних напоїв. Він і жінка, як видно, попилися на ярмарку.. Видко було, що тверезість не дуже процвітає в Карпатах... (Нечуй-Левицький, II, 1956, 408); Там [у церкві] на казаннях раз у раз Піп про тверезість промовляє (Іван Франко, X, 1954, 291);

Братство (товариство) тверезості — у дореволюційній Росії та в інших капіталістичних країнах — організація, спілка людей, які пропагують відмову від уживання спиртних напоїв. — По інших краях, у Чехії та Моравії, засновують при кождій [кожній] церкві братства тверезості, — мовив Дум'як (Іван Франко, VIII, 1952, 25); — Потім зачали [мужики] заводити товариства тверезості, бо дуже стали ґрунти тратити (Василь Стефаник, I, 1949, 258).

3. Здатність бути розсудливим, реалістично, критично сприймати та оцінювати дійсність. Відповідність життєвій правді; розсудливість. Багатьох сучасників А. П. Чехова вражав гострий, аналітичний склад його розуму, тверезість його суджень (Наука і життя, 1, 1960, 54).

"За тверезість"

12 – 13 березня в Реабілітаційному центрі “Назарет” проходили збори єпархіальних голів підкомісій за тверезість УГКЦ

Впродовж 2 – х днів було кілька цікавих тем/тренінгів і обговорень, наприклад, успіх першої розмови – консультації із залежним; сімейна інтервенція; тренером була – п.Олександра Козанкевич, психолог БФ “Карітас СДЄ”, по обіді розмовляли про стратегію і плани роботи підкомісії.

о.Ігор Козанкевич,Голова підкомісії “За тверезість життя УГКЦ”, наголосив на важливості зустрічі і на побудові майбутніх планів для цілої греко – католицької церкви.

Місії тверезості серед молоді

15 грудня 2016 року Божого молодь с. Зубра (Пустомитівський р-н) аналізували своє відношення до алкоголю та роздумували про чесноту тверезості. Учні 7-11 класів Зубрянського НВК взяли участь в превентивно-профілактичному семінарі на тему «Алкоголь та правда про нього», який проводив піддиякон Петро Чайковський (Рух «За тверезість життя» Львівська Архиєпархія УГКЦ).

Зустріч ініціював місцевий священик Олег Пігій, адміністратор храму преподобної Параскевії. Перша частина зустрічі пройшла в жвавому, насиченому досвідом, спілкуванні. Зокрема, о. Олег поділився з учнями, кількома прикладами з власного життя. В другій частині юні хлопці та дівчата переглянули відео «Дитячий та підлітковий алкоголізм». Всі присутні отримали інформаційний буклет «Тверезість душі – ознака святості». Ось відгуки: На мене вплинула розмова. Я прийняв рішення не піддаватися алкоголю. Анонімно Я негативно ставлюсь до «культури пиття», це дуже шкідливо і погано. Дам пораду людям, які п’ють: не пийте! Роман 13 років

Ілюстрації

Tverezist1.png Tverezist22.jpeg Tverezist2.png Tverezist4.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=ct0sToe55wQ


Інтернет джерела

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B7%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C

http://sum.in.ua/s/tverezistj