Твердість

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
==Сучасні словники==

Твердість Твердість, -дости, ж. 1) Твердість.

===Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ===    ТВЕ́РДІСТЬ, дості, жін.

1. Якість за знач. твердий 2, 3, 5—8. Десять чорних кімнат, налитих пітьмою по самі вінця .. Я чую твердість і форму затоплених на дні чорної пітьми меблів і скрип помосту під їх вагою (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 224); — Сонце, великий, преясний володарю світа [світу]!.. Поможи нам [тухольцям] у тім страшнім бою! Дай нам твердість, і вмілість, і згоду! (Іван Франко, VI, 1951, 118); І в кам'яному віці існували «тири», де наші предки виробляли твердість руки і гостроту зору (Вечірній Київ, 15.XII 1966, 4); З'їзд [дев'ятий з'їзд КП(б)У] з задоволенням констатує твердість лінії партії в проведенні монополії зовнішньої торгівлі (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 256); «Слово честі» для Завидків — це закон, твердість якого виміряється хіба що життям(Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 563). 2. Душевна стійкість, непохитність. Говорить [Панса] голосом тремтячим, з видимим зусиллям удавати твердість і суворість (Леся Українка, II, 1951, 456); — Я не вернусь, Маню... — сказав відтак, вкладаючи насилу супокій і твердість у свій голос (Ольга Кобилянська, III, 1956, 27); В ньому [образі Юрія Брянського]поєднуються практицизм, і героїка, діловитість і революційний розмах, щирість, задушевність і твердість характеру та сила волі (Історія української літератури, II, 1956, 268); // Рішучість. У Олександра Олександровича не вистачило твердості відправити хлопчика додому до батьків(Іван Багмут, Опов., 1959, 96). 3. фіз. Здатність тіла чинити опір змінюванню форми та розміру. Твердість речовини, як відомо, визначається здатністю протистояти зміні форми під впливом прикладених сил (Наука і життя, 1, 1957, 23); Гартуванням не тільки підвищуємо твердість сталі, але й поліпшуємо її механічні властивості (Методика викладання фрезерної справи, 1958, 173). ▲ Твердість води — особливий стан води, що характеризується наявністю в ній солей кальцію та магнію. При оцінюванні якості води надається також неабиякого значення наявності в воді вапнякових і магнезіальних солей, які зумовлюють так звану твердість води (Шкільна гігієна, 1954, 207).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ТВЕРДІСТЬ, дості, ж. 1. Якість за знач. тверди́й 2, 3, 5-8. Десять чорних кімнат, налитих пітьмою по самі вінця.. Я чую твердість і форму затоплених на дні чорної пітьми меблів і скрип помосту під їх вагою (Коцюб., II, 1955, 224); — Сонце, великий, преясний володарю світа [світу]!.. Поможи нам [тухольцям] у тім страшнім бою! Дай нам твердість, і вмілість, і згоду! (Фр., VI, 1951, 118); І в кам’яному віці існували «тири», де наші предки виробляли твердість руки і гостроту зору (Веч. Київ, 15.XII 1966, 4); З’їзд[дев’ятий з’їзд КП(б)У] з задоволенням констатує твердість лінії партії в проведенні монополії зовнішньої торгівлі (Компартія України в резол, і рішен.., 1958, 256); «Слово честі» для Завадків — це закон, твердість якого виміряється хіба що життям (Вільде, Сестри.., 1958, 563). 2. Душевна стійкість, непохитність. Говорить [Панса] голосом тремтячим, з видимим зусиллям удавати твердість і суворість (Л. Укр., II, 1951, 456); — Я не вернусь. Маню… — сказав відтак, вкладаючи насилу супокій і твердість у свій голос (Коб., III, 1956, 27); В ньому [образі Юрія Брянського] поєднуються практицизм і героїка, діловитість і революційний розмах, щирість, задушевність і твердість характеру та сила волі (Іст. укр. літ., II, 1956, 268); // Рішучість. У Олександра Олександровича не вистачило твердості відправити хлопчика додому до батьків (Багмут, Опов., 1959, 96). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. Ст.48.


===СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO Твердість, -дости, ж. 1) Твердость. 2) Крѣпость.

==Цікаві факти==

Твердість води (англ. hardness of water, water hardness, hard of water, stiffness of water; нім. Härte f, Härte f des Wassers, Wasserhärte f) — сукупність властивостей, зумовлених вмістом у воді катіонів кальцію та магнію. Твердість води визначають за кількістю солей кальцію і магнію в ній. Якщо вода містить значні кількості таких солей, то таку воду називають твердою, а коли цих солей зовсім немає, або вони містяться в незначних кількостях, то — м'якою. Відрізняють тимчасову, або карбонатну, твердість води і сталу. Тимчасова твердість обумовлюється наявністю кислих карбонатів (гідрокарбонатів) кальцію і магнію: Ca(HCO3)2 і Mg(HCO3)2, а стала — наявністю сульфатів і хлоридів кальцію і магнію: CaSO4, MgSO4, CaCl2 і MgCl2. Загальна твердість води являє собою суму тимчасової і сталої твердості. Тверда вода непридатна майже для всіх галузей виробництва. Так, наприклад, тверду воду не можна використовувати для прання білизни, миття шерсті і фарбування тканин, бо в ній мило втрачає свою мийну здатність. Це пояснюється тим, що розчинний у воді стеарат натрію С17Н35COONa, який становить головну складову частину мила, переходить у нерозчинний стеарат кальцію (або магнію), утворюючи так зване кальцієве (або магнієве) мило.