Тварина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тварина, -ни, ж. соб. отъ тварь 1.

Твари́на, -ни, ж. Одно живое существо. Шейк. Ум. Тваринка, твари́нонька, твари́ночка.

Сучасні словники

Словник української мови.Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТВАРИ́НА, и, жін.

1. Будь-яка істота на відміну від рослини чи людини. Так орел, осягши скельної вершини, Дивиться зневажно на малі тварини! (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 273); Всяка тварина має свою обережність щодо життя (Максим Горький, Життя К. Самгіна, перекл. Хуторяна, I, 1952, 249); На голос я намагався розпізнати породу качок, курочок, інших пір'ястих тварин, що зняли галас (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 411); У морі живуть різні морські тварини (Остап Вишня, I, 1956, 175); // Худоба, звір і т. ін.; ссавець. — Гляди мені, дівко, щоб чисто ходила біля свиней.. Тварина любить, щоб дбали за неї (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 51); Директор дає шматок м'яса котові, що сидить поблизу. Це матроська звичка — любити тварин (Юрій Яновський, II, 1958, 36); — Корову вбили!.. — закричала Зінька, підбігаючи до тварини (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 34). Свійські тварини — приручені, не дикі звірі та птахи, що живуть у домашніх умовах і служать людині. Серед тварин є багато корисних. Особливо корисні свійські тварини (корови, вівці, свині, кури та ін.) (Зоологія. Підручник для 7 кл., 1957, 4).

2. лайл. Груба, підла людина. Щодня п'яний капрал приходить до примаря доповідати про все, що діється в селі. І щоразу примар мусить пригощати цю тварину (Михайло Чабанівський, Балкан. весна, 1960, 77).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 45.

Ілюстрації

Тварина.jpg Тварина1.jpg Тварина2.jpg Тварина3.jpg

Медіа

Див. також

Тварини

Цікаві факти про тварин

Цікаві факти

Кроти зовсім не сліпі. Дослідження останніх років спростували існуючу думку про те, що кроти сліпі, оскільки живуть під землею. Насправді, у кротів досить гострий, хоча і обмежений, зір. А побачене кротом світло, служить знаком небезпеки, адже проникнення світла для нього означає не що інше, як те, що в нору проник хижак.


Альтруїзм в природі. Багато хто думає, що в дикій природі немає місця альтруїзму між тваринами, оскільки в умовах природного добору виживає найсильніший. Проте, вчені наводять безліч прикладів, доводячи зворотне. Наприклад, нещодавно вдалося довести, що пташенята багатьох видів птахів видають спеціальні звуки, що оповіщають своїх родичів про те, що знайдена їжа. На фотографії - сурікати, найбільш альтруїстичні товариші.


Риби можуть змінювати стать. Багато видів риб вміють змінювати стать, залежно від гормонального циклу і навіть від довкілля. А деякі представники мають органи обох статей одночасно. На фотографії - риба-клоун, яка протягом життя може побувати і в ролі самця, і в ролі самиці.


Унікальна кровоносна система жирафи. Оскільки мозок жирафи підноситься над власним тілом на висоту 5 метрів, постає проблема кровопостачання мозку. Виявляється, аби доставити кров на таку висоту, у жирафа є серце, вдвічі сильніше, ніж, наприклад, у корів; специфічна будова вен запобігає різкому приливу крові при опусканні голови вниз. А аби кров не застоювалася в ногах, у жирафа шкіра на ногах незвичайно натягнута. Ось природа постаралася!


У слонів відмінна пам'ять. Мозок слонів - найбільший серед ссавців, його вага складає близько 5 кілограмів. Хоча заміряти інтелект у тварин дуже складно (це важко зробити і у людей), проте співвідношення маси мозку і тіла наближається до аналогічного показника в шимпанзе, що свідчить про високі розумові здібності. Принаймні, останні дослідження доводять відмінну пам'ять у цих гігантів.


Папуги не лише наслідують звукам. Існує думка, згідно якій папуга, що «говорить», просто відтворює почутий набір звуків. Проте, тридцятирічне вивчення такої здатності наших пернатих друзів показує зворотне. Виявляється, папуги можуть вирішувати прості лінгвістичні завдання на рівні 4-6 річних дітей, і навіть комбінувати завчені слова в нові одиниці.