Твань

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Твань, -ні, ж. Вязкая, густая грязь въ рѣкѣ, болотѣ. О. 1862. 1. 55. Мнж. 193.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник

ТВАНЬ, і, жін. 1. В'язке болото, грязь, рідке багно (у 2 знач.). Надвір вийдеш — дощ та твань, та туман непроглядний (Панас Мирний, III, 1954, 198); Стежки ці залиті водою, вони грузькі, твань хлюпа під ногами і лунко плямкає, коли витягнеш із неї ногу (Іван Сенченко, Опов., 1956, 356); // Драговина, трясовина, багно (у 1, 2 знач.). Ноги все частіше провалюються, в'язнуть до колін у густій холодній багнюці. Чвакає і чвакає без кінця хлипка засмоктуюча твань (Олесь Гончар, II, 1959, 416).

2. Тонкі густі водорості; баговиння (у 1 знач.). Прикро вражав нас Запах убивчий тюленів, що живляться тванню морською (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 84).

3. перен., зневажл. Про розпусну або мерзенну, підлу людину чи середовище з таких людей. Невже вона справді кохає його? Невже може кохати твань, грязюку, пітьму застеленої алкогольним туманом психіки? (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 129); Але ж занадто багато траплялося серед чудес такої твані, як Ситник, убивці діда Родима (Павло Загребельний, Диво, 1968, 158); // чого. Про те, що засмоктує, обплутує, позбавляє волі, свободи дій. Вона стане матір'ю, обсядуть її діти, щоденні турботи, мов грузьке болото, зассуть її, і гнила твань дрібниць покриє всі надії (Петро Колесник, Терен.., 1959, 362).

Ілюстрації

Bolota000001e.jpg Ec120c5-bagno-jittya.jpg Ca9200eb4203f5d9d6f16aadaccc3e17.jpg

Цікаві факти про болота

На поверхні боліт, органічні речовини перетворюються на Торф, він же потім трансформується в Кам’яне вугілля. Сам же торф використовується як пальне, добриво, сировина для хімічної промисловості і як корм для сільськогосподарських тварин.

Болота виникають через заростання водойм або через заболочування грунту.

У болотах добре зберігаються залишки рослин і навіть тіла людей.

На болотах зростає – журавлина, морошка, лохина.

На болотах, в теплі темні ночі можна побачити слабо мерехтливі вогники, це відбувається через загоряння болотного газу (болотного метану), гниття рослин або фосфорних організмів.

Болото на 90 % складається з води і кислот торфу (це уповільнює ріст бактерій) і через це тіло потонулої людини в болоті не руйнується і воно прекрасно зберігається.

Більшість знайдених тіл людей в болотах відбулося до 1-4 століття до нашої ери (наприклад ” Людина з Толлунда “, померла у 4 столітті до нашої ери і була знайдена в торф’яному болоті в Толлунді (Данія).

Заплава річки Амазонки є найбільшим болотом у світі.

Хоча болото є не найкращим місцем, все ж їх відвідують заради грибів, ягід і лікарських рослин, які ростуть тільки там.

Болота переважно зосереджені в Північній півкулі Землі. Загальна площа боліт у світі приблизно становить 3,5 млн км? , з них близько 50% – торфові з глибиною торфу більше ніж 0,5 м. Найбільші території, зайняті болотами, зосереджені в Білорусі, Канаді, Фінляндії, США, Росії.

В Україні болота займають понад 1 200 тис. га З запасами повітряно-сухого торфу більш як 3 млрд. тон.

Найбільше боліт в Україні на Поліссі (900 тис. га), менше – в Лісостепу (близько 300 тис. га), ще менше – в Степу і гірських районах.

В Україні проводилась велика робота з осушення боліт, внаслідок чого багато видів рослин, в тому числі й цінних лікарських (Вовче тіло болотне, Латаття біле, Лепеха звичайна) та інші, були занесені до Червоної книги України.


Джерела та література

Словник української мови Академічний тлумачний словник

Цікаві факти про болота