Сіль
Зміст
«Словарь української мови»
Сіль, со́ли, ж. 1) Соль. Оце чвертку соли купив. ЗОЮР. І. 9. Хлібасоли вживати. 2) Не до соли. а) Не до того. Тепер мені не до соли, коли грають на басолі. Ном. в) Названіе пѣсни. Еней, матню в кулак прибравши, і «не до соли» примовлявши, садив крутенько гайдука. Котл. Ен. І. 20.
Сучасні словники
Сіль, солі, жін.
Тлумачення: Сіль — біла речовина з гострим характерним смаком, що являє собою кристали хлористого натрію і вживається як приправа до страв, для консервування і т. ін. Сім год у Крим по сіль ходив [чумак], А сім год до Дону; Ані долі, ані щастя Ні в людях, ні домаі (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 66); — Може, тобі ще й солі треба до страви? — промовила Соломія і поставила перед Денисом солянку. — Посоли, то буде смачніше (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 341); Дід виймав шматок хліба та дрібок солі, починає й собі снідати... (Панас Мирний, I, 1949, 151); Вмочає [Вустимко] картоплину в сіль і запихає її в рот (Іван Багмут, Опов., 1959, 11); Квітує степ на Перекопі. Іскриться сіль на Сиваші (Любомир Дмитерко, В обіймах сонця, 1958, 9);
Орфографічний словник української мови: сіль -іменник жіночого роду.
Фонетичний запис: [с′іл′]
Словник синонімів: (кухонна) кн. натрій-хлорид,(кримська)кримка,(кам'яна)ледянка,(жарту) П. квінтесенція, головна суть <сенс>,(землі) ІД. еліта,(нетовчена) ІД. візницькі жарти,(англійська) ІД. проносне.
Українсько-російський словник: соль
Фразеологічний словник української мови: cіль тобі́ в о́ці (в о́чі)- уживається як усталена форма застереження від зурочення;атті́чна сіль - витончений дотеп;відва́жити со́лі (до́бре)- відповісти грубо, образливо, уїдливо;води́ти хліб-сіль (хліб і сіль) з ким і без додатка - бути з ким-небудь у дружніх стосунках;діли́ти хліб-сіль (хліб і сіль) з ким і без додатка - жити спільними інтересами, турботами;додава́ти / дода́ти со́лі (пе́рцю) - робити дотепнішим, гострішим, дошкульнішим, уїдливішим;наси́пати со́лі на хвіст - надто досадити комусь, завдати неприємностей;пуд со́лі з’ї́сти з ким - довго жити з ким-небудь, зазнати чималих випробувань у спільних діях, пізнати, вивчити когось і т. ін; одва́жити со́лі кому - поставити когось у незручне становище, відповісти комусь уїдливо, грубо, зробити неприємність тощо.
Це цікаво знати!
1. Звичайна харчова сіль у великих кількостях є отрутою – летальна доза в 100 разів перевищує добову норму споживання і складає 3 грами на 1 кілограм маси тіла, тобто для людини вагою 80 кг смертельною дозою є чверть кілограмової пачки.
2. У середні століття ціна солі була настільки висока, що вона грала роль грошей, як і інші цінні предмети.
3. Якщо з живої жаби випустити всю кров, вона «помре», – перестане рухатися, припиниться дихання і зупиниться серце. Але якщо її кровоносні судини наповнити фізіологічним розчином, що складається головним чином з розчину кухонної солі у воді, «мрець» оживе. М’язи будуть реагувати на подразнення, серце почне битися, відновиться дихання.
4. Якщо до льоду додати одну двадцяту солі, то вона розчинить лід і утвориться розчин, що замерзне при більш низькій температурі, ніж вода.
5. Кухонна сіль – це єдина мінеральна речовина, яку людина вживає в чистому вигляді.
6. Систематичний прийом надлишкової у порівнянні з фізіологічною нормою кількості солі призводить до збільшення кров’яного тиску. Надмірне споживання солі викликає хвороби серця і нирок.
Ілюстрації
Див. також
Автори статті: Байрамли С.,Мельник І.