Стайня
Ста́йня - приміщення для утримування домашньої худоби. Здебільшого в них утримують коней.
Навчання їзді верхи Культ коня існував у предків слов'ян і українців. Зокрема, вершниками були язичницький бог громовиці і блискавки Перун та християнський святий Юрій-Георгій. У легенді про Віщого Олега, кінь як священна істота міг принести і успіх, і смерть. Іноді він супроводжував свого господаря в потойбічний світ. В козацькій культурі особливе ставлення до коня оспівано в українському фольклорі. В багатьох козацьких піснях, думах, переказах кінь є братом та бойовим товаришем козака.
Стайні на землях України
На Прикарпатті звалися стайнями, подекуди на Поліссі - одринями, у Карпатах - кошарами. Будували хліви з тих же матеріалів, що й хати. На Півдні України їх приміщення були або земляні, або очеретяні. В середній смузі — майже всюди плетені з лози або хмизу, на півночі і в Карпатах — зрубні, каркасно-дильовані, складені з брусів. На Наддніпрянщині, як правило, хлів використовувався для худоби, а стайня для волів та коней.
Відомі історичні стайні
Великі стайні в Шантійї, Франція. Серед найдавніших стаєн - стайні, відкриті археологами в місті Мегіддо (територія сучасного Ізраїлю), що належали царю Ахава і датовані 9 століттям до н. е. Великі стайні в Шантійї, Франція, на відстані 40 км від Парижа. Створені по замовленю принца Конде, котрий вважав, що сам перетвориться на коня. Стайні вибудували в стилі класицизм за проектом архітектора Буало в 1719-1740 роках. Стайні належать Інституту Франції та викристовуються і як музей кінного спорту, і як реальні стайні з живими конями. Стайні в Гайд-парку міста Лондон (Hyde Park Stables)на Роттен Роу, що стали історичним місцем британської столиці. Таврійський палац, Санкт-Петербург. Первісно належав князю Григорію Потьомкіну, але згодом був проданий в державну скарбницю. Ворожі стосунки між Катериною ІІ та її сином Павлом відбилися і на долі Таврійського палацу. По смерті Катерини ІІ син Павло, що став російським імператором попри її волю, помстився палацу тим, що передав його Кінногвардійському полку під нові стайні. Стайні в різних стилях[ред. • ред. код] Стайні будували з усіхвідомих будівельних матеріалів. Найпростіші робили з плетеного хмизу, або з хмізу, обмазаного глиною чи деревини. Пініше почали використовувати фахверк, цеглу, камінь, бетон і навіть сталь.
Стайня могла мати приміщеня на одну-дві тварини або на декілька десятків. Великі стайні з'являються в садибах аристократів чи вельможних осіб. Вони мали приміщення для коней, приміщення для фуражу та сіна і житла для конюхів. Володарі великих маєтків будували стайні в різних історичних стилях, дрібні господарі будували функціональні приміщення без дотримання якоїсь стилістики.