Став

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Став, -ву, м. Прудъ. Чому в ставу вода руда? мабуть хвиля збила. Мет. 113. Між ярами над ставами верби зеленіють. Шевч. Ум. Ставо́к, ставо́чок. Я плаваю.... по тім ставку. Грин. II. 339.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

1 СТАВ, у, ч. Водоймище (у природному чи штучному заглибленні) з непроточною водою; місце розлиття річки, струмка перед загатою.

2 Став, ставок — штучна водойма для зберігання води з метою водопостачання, зрошення, розведення риби (ставкове рибне господарство) і водоплавної птиці, а також для санітарних і спортивних потреб.

Ілюстрації

Став.jpg Став 1.jpg Став 2.jpg Став 3.jpg

Медіа

Різниця між ставом та озером

Зазвичай людина, говорячи «Хочу влаштувати на дачі ставок» або «Хочу влаштувати озеро», не надає принципового значення назві. Якось так склалося, що, коли мова йде про штучну водойму, люди вимовляють «ставок» і «озеро», не помічаючи різниці. Іншими словами, в просторіччі один об’єкт від іншого не дуже відрізняється. Ну, хіба що всі знають, що озеро за розмірами повинне бути більше ставка, й що воно буває не так сильно замулено.

Зате спеціалісти прекрасно знають відмінності та мають на увазі під озером «глибоководний простір, котрий має постійний приток і спуск води», а під ставком – «замкнута водна споруда, що підживлюється збором поверхневих талих і дощових, а також підземних вод». Тобто, виходячи з даних визначень, озеро має течію (нехай і вкрай повільну, ледве помітну), а ставок – ні.

Часто людина переконана, що ставок – це перегороджений греблею ручай (річка), а озеро – водойма, що утворюється після розливу та подальшого спаду води. Коли ж мова йде про штучно створений водний об’єкт, народ великої різниці – озеро/ставок – не бачить. В той же час для гідрологів (спеціалістів, які займаються вивченням природних вод, явищ і процесів, які в них відбуваються) ставок – це штучна водойма площею менше 1 кв. км, а озеро – істотно більша природна водойма зі сповільненим водообміном.

А от гідробіологи (спеціалісти, що досліджують життя прісних і океанічних вод у всіх її проявах) головною ознакою, що відрізняє ставок від озера, вважають природну освітленість дна, що відіграє важливу роль у формуванні біологічної структури водного тіла. В гідробіології ставком однозначно вважається водойма, все дно котрого освітлюється сонцем, пелагіаль – товща води як середовище проживання пелагічних організмів (планктон, нектон) – у ньому відсутній. Озеро ж, згідно з класифікацією, прийнятою в гідробіології, – це повноцінна водойма, що має і літораль (вся берегова зона), і пелагіаль, і профундаль (глибоководна зона). Тобто озеро – настільки глибока водойма, що декотрих ділянок його дна ніколи не торкається сонячне світло.

Незважаючи на такі конкретні наукові визначення, котрі презентують відмінності одного виду водойми від іншого, в народі міцно закріпилося лише те, що менша за розміром – це ставок, озеро ж завжди більше за площею. І ще побутує думка, що озера мають більш правильну форму (зазвичай овал або коло). Хоча штучному ставку можна надати будь-яку, геометричну або довільну, форму...

Джерела та література

https://www.youtube.com/watch?v=sMG2-4-qq6c