Спів
Спів, -ву, м. Пѣніе. Серед пахощів квіток і співу пташиного побачимось. Левиц. І. 303. Музики і співи замовкли. Стор. М. Пр. 54. ==Сучасні словники==
Зміст
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
СПІВ, у, чол.
1. Дія за значенням співати. Катря припинилася. — Що він таке співає? — спиталася, вжахнувшися співу того: — що він співає? (Марко Вовчок, I, 1955, 203); Кожної суботи у нас збиралися гості і починались співи гуртом (Саксаганський, Думки про театр, 1955, 34); Обірвала [Марія] спів (Андрій Головко, II, 1957, 100); В голосі хлопця під час співу чується і радість, і непевність (Михайло Стельмах, II, 1962, 205); — Спів пташині потіха одна, — Хоч голодна, співа веселенько, Розважає пташине серденько (Леся Українка, І, 1951, 61); Стояв би тут і слухав дотемна Невгавний вітру спів: весна, весна, весна (Василь Мисик, Біля криниці, 1967, 50); // Звуки, утворювані цією дією; наспів. Дуже приємненько було йому чути, що у хаті співав голосок, а вітер заносив теплим повівом і спів, і слова (Марко Вовчок, I, 1955, 310); Здалека доносились різні співи: — то співали парубки та дівчата, сходячись на «вулицю» (Леся Українка, III, 1952, 477); На задній підводі хтось співав. Повільний, журливий спів далеко лунав над імлистими луками... (Олесь Гончар, III, 1959, 183).
2. Виконання пісень, арій і т. ін. як мистецтво, заняття. Ходив старий на торг у Київ да, попавши там десь дідуся, зараз і загарбав його до Череваня: дуже кохавсь Черевань у його співах (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 195); Шкода, що я 10-го повинний їхати.. і через те не можу намилуватися, певне, добрячим співом Лисенківського хору (Панас Мирний, V, 1955, 396); Слуху Юра не мав. Він немилосердно фальшивить. Його співи — це просто лемент і вереск (Юрій Смолич, II, 1958, 12); Вечір був чомусь особливо зворушливий. Усім добором репертуару, характером виконання, настроєм лагідної засмученості.. сольного співу (Терень Масенко, Роман.., 1970, 321); Гуртовий співневід'ємна частина побуту нашого народу, його життєва необхідність (Народна творчість та етнографія, 2, 1966, 60); // перев. мн. Предмет викладання в школі. Більшість викладачів музики і співів творчо проводять уроки, озброюють учнів знанням основ музичного мистецтва, розвивають їх музичні здібності (Комуніст України, 7, 1964, 47); Він може викладати спів у школі (Юрій Яновський, V, 1959, 179).
3. рідко. Те, що виконують голосом, голосами (пісня, мелодія і т. ін.). Хор співав партесні співи (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 368); На шлях я вийшла ранньою весною І тихий спів несмілий заспівала (Леся Українка, I, 1951, 43); Як їй мило співи колискові Та вплітати в перші сни синкові! (Іван Вирган, В розп. літа, 1959, 29). ♦ Лебединий спів див. лебединий.
4. перен., поет. Творчість поета, який символічно виступає в образі співця. Під вічним гнітом чорних дум Сумному співу дав я волю (Павло Грабовський, I, 1959, 189); Рідна земле, щаслива й багата, Мій уклін тобі, мій тобі спів! (Максим Рильський, III, 1961, 139).
"Словопедія"
СПІВ мистецтво виконання голосом - соло, в ансамблі - музичних творів із текстом (силабічний, мелізматичний с.) або без тексту (вокаліз). СПІВ = вокальне мистецтво виконання музики за допомогою голосу, мистецтво передавання засобами співацького голосу художнього змісту музичного твору. Спів може бути сольним, ансамблевим (дует, тріо, квартет, квінтет і т.д.), хоровим, з супроводом або без нього. За психофізіологічною та виконавською природою С. поділяється на три види - народний, академічний та естрадний. Народний С. спирається на народнопісенні та виконавські традиції певних географічних регіонів, передаючись від покоління до покоління як усна традиція. Академічний або класичний спів має певну штучність звуковидобування і поділяється на три основні стилі: кантиленний, наспівний, коли звук ллється плавно, злитно, без переривання звучання; декламаційний, наближений до інтонацій мовлення; колоратурний, наближений до кантиленного, але збагачений віртуозними прикрасами, пасажами, фіоритурами тощо. Для оволодіння такими стилями С. необхідні не тільки музичні здібності та наявність перспективних вокальних даних, але й спеціальне співацьке навчання – т.з. постановку голосу, яка передбачає набуття уміння природно поєднувати у співі вокальне і мовленнєве начала. Сучасний естрадний С., що передбачає якнайширше використання підсилювальних пристроїв (мікрофону) відкидає необхідність академічного вокального навчання, спираючись переважно на побутову манеру вокалізації, коли голосовий апарат функціонує близько до мовлення на центральній ділянці діапазону, криком або хрипом компенсуючи акустично збіднені верхню та нижню ділянки діапазону. Щоправда, останнім часом з’явились викладачі естрадного вокалу, проте масових успіхів вони поки не здобули, і естрадні співаки в разі необхідності видобувати високі звуки застосовують звичайний крик або звертаються до назалізованої манери звуковидобування. С. 'мікрофонних' солістів бідний на такі важливі акустичні якості, як висока співацька форманта, польотність, опора, сила, кантилена тощо. При цьому слід враховувати, що естрадні виконавці вважають мікрофон органічною частиною голосового апарату, без якої С. просто неможливий і не можуть співати навіть 'не надто високо, не сильно, не тривало і не часто'(Р.Юссон), а виконавці народного і академічного спрямування використовують як допоміжний засіб для виступу просто неба, на стадіонах, в палацах спорту та ін.
"Словник синонімів"
СПІВ (лебединий) пісня; (як мистецтво) вокал; (хоровий у костелі) меса, (поминальний) реквієм; ЖМ. мелодія, наспів; ПОЕТ. поезія.
"Фразеологічний словник української мови"
СПІВ лебеди́на пі́сня; лебеди́ний спі́в чия, чий, кого. Останній (перев. найзначніший) твір, вияв таланту або здібностей кого-небудь. (Світловидов:) Я всю душу вклав у цей проект!.. Він мені навіть уві сні ввижається: чи тому, що старість, чи, може, це вже моя лебедина пісня?.. (Я. Баш).
Іноземні словники
Українська-англійська Словник
singing (verb, noun, adjv ) григоріанський спів gregorian chant Хоровий спів Chorus
Словари и энциклопедии на Академике(Українсько-англійський словник)
Спів singing; (урочистий) motet; (хоральний) anthem; (надгробний) threnody; (півня) crow; (птахів) song, note, piping, roundelay, lay, warble; (тихий, монотонний) croon; (церковний, монотонний) chant
вчитель співу — singing master
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Як навчитися співати?
Як кажуть, голос і слух є у кожного, але в одних ці здібності розвинені, а в інших ні. Чи справді це так, чи можна і як навчитися співати …
Як навчитися співати
У першу чергу, зверніть увагу, що люди з природними здібностями до співу швидше навчаться співати. Тобто музичний розвиток безумовно залежить від природних даних. Але це не означає, що навчитися співати зможуть лише такі люди, тому як техніка вокалу грає важливу роль в красивому співі. Навчитися техніці вокалу, управляти своїм голосом як музичним інструментом зможе будь-яка людина.
Як навчитися співати самостійно
Чули, що з нуля навчитися співати нереально? Не вірте! Згідно досвіду простого обивателя, який мріяв навчитися співати самостійно, він зміг досягти цього. Хоча раніше його просили замовчати і не псувати звучання якої пісні. Але будьте готові, потрібно багато сил, терпіння і часу.
Людина, про яку ми говорили вище, стверджує, що найголовніший крок полягає в тому, щоб навчитися співати в унісон з ким-небудь, тобто підлаштовувати звучання свого голосу під будь-який звук. Як це зробити? Для початку тренуйтеся на монотонному звуці, наприклад, на затиснутою клавіші фортепіано або звичайному гудку телефону. Перебуваючи поруч з таким звуком методом проб і помилок намагайтеся на різний манер видавати подібний звук. Рано чи пізно ви потрапите. Повірте, ви точно дізнаєтесь той момент, коли домоглися результату, адже за законами фізики, коли 2 звуку зливаються в 1, звучання посилюється в 2 рази. Це явище називається резонанс. Далі тренуйтеся на інших звуках, переходячи від найпростіших і монотонних до більш складним.
Як навчитися співати в домашніх умовах — вправи Перейдемо до самих вправ, які допоможуть вам навчитися співати. Дані вправи приводять в робочий стан всі органи, відповідальні за дихання і звукоутворення, а саме діафрагму, голосові зв’язки, легені, м’язи гортані. Для початку засвоїмо правило: під час виконання вправ тренуйте вдих носом, він повинен бути гучний, короткий і різкий. Починати слід з підготовчого вправи «насос». Ви повинні встати, поставити ноги на ширину плечей, руки витягнути уздовж тулуба. З круглою спиною необхідно зробити легкий уклін, як ніби ви накачуєте щось насосом. З другої половини поклону починайте робити короткий вдих носом. Чи не розпрямляйтеся до кінця, повторюйте поклони 12 разів. Видих проводиться через рот без будь-яких зусиль з вашого боку. Наступне вправою буде називатися «обійми свої плечі». Підніміть руки на рівень плечей і зігніть їх. Суть вправи полягає в тому, щоб кидати руки назустріч один одному, обіймаючи себе за плечі. Вдих потрібно робити в момент «обіймів». Широко розводити руки не треба, а також в процесі вправи не міняйте їх місцями. Повторюйте вправу 12 разів. Тепер будемо виконувати легкі поклони подібно до першого вправі, але при цьому необхідно буде покласти долоні рук на черевний прес, напружувати живіт при поклоні і вимовляти певні звуки. Долоні на животі потрібні, щоб трохи натискати на нього зверху вниз під час поклону. Звуки при поклоні: ри-ру-ре-ро, ми-му-ме-мо, ли-лу-ле-ло і так далі. Така вправа необхідно для створення особливої «опори», без якої неможлива буде постановка голосу.
Як навчитися красиво співати
Якщо ви серйозно підходите до такого питання і хочете навчитися красиво співати, то слід згадати відому істину … Спів, як будь-яка інша наука, має теорію крім практики, а без теорії ефективно практикуватися навряд чи вийде. А без фахівця, який правильно поставить ваш голос і буде розвивати ваші здібності, обійтися важко. Не пошкодуйте коштів на музичне установа, на фахівця, щоб навчитися красиво співати.
Як правильно співати?
Спів — мистецтво по істині складне, оволодіння яким потребує насамперед терпіння і серйозної роботи над собою. Для того, щоб навчитися співати знадобитися не один рік. Спочатку учня вчать володіти своїми м’язами обличчя, потім своїм диханням і м’язами живота, після чого він вчиться правильно вимовляти слова і створювати звуки, і тільки після всього цього ставиться голос, яким можна намагатися співати. Сьогодні, ми поговоримо про спів. Отже:
Як правильно співати?
У будь-якому випадку, нам потрібно виконати мета статті, і все таки спробувати дати деякі рекомендації щодо правильного співу. Ну що ж, спробуємо.
Найперше в доброму та правильному співі — це відчуття у всьому тілі. Щоб звук вільно, без перешкод виходив з рота, потрібно зайняти зручне положення. Вага повинна розподілятися рівно щодо двох ніг. Намагайтеся не завалювати вагу тіла на одну з його сторін, так як це перешкодить роботі діафрагми і м’язів легенів.
Голова не задерта вгору, не дивиться вниз. Голова дивиться прямо, при цьому підборіддя трохи піднятий. Плечі розслаблені і не піднімаються. Це дуже важливо, тому що підняті плечі не дадуть вам вдихнути повноцінно. Повноцінне дихання — це визначальний фактор правильного співу.
Ваше тіло повинно перебувати в тонусі, але не затиснутим. Але ви й не повинні бути повністю розслаблені. Спробуйте відчути, що по вас тече якийсь динамічний заряд, готовий вийти з вас через голос. Це допоможе співати правильно. Живіт підтягнутий. Не потрібно розслабляти живіт — це ваш енергетичний центр.
Мабуть, перейдемо до дихання. Спробуйте подихати наступним чином. Вдихайте носом, видихайте ротом. І навпаки, вдихайте ротом і видихайте носом. Ця вправа особливо корисно перед початком співу, так як струмінь повітря, що проходить через горло, масажує зв’язки. Дихання в співі має бути повним, але не надмірним. Не вдихайте повітря в такій мірі, коли не залишається простору в легенях. Потрібно вдихнути настільки повно, поки не почнуть підніматися плечі.
Тепер розберемо видих. Видих — це найважливіша частина процесу виробництва звуку. Видих повинен бути плавним і поступовим. Постарайтеся видихати як можна довше. Ця вправа допоможе вам добитися спокою в співі. Слідкуйте щоб струмінь повітря не переривалася. Дуже хороша вправа — дути на палаючу свічку таким чином, щоб вона не погасла. Коли ви підходите до кінця видиху потрібно підштовхнути залишився повітря верхніми м’язами живота. Це можна легко зробити, просто втягнувши живіт в себе.
Якщо ви навчитеся дихати саме таким чином, то швидко досягнете вражаючих результатів у правильному співі. Використовуючи такий метод дихання, спробуйте проспівати мелодію. Для експерименту пропойте все на одній зручній для вас ноті. Це допоможе визначити на який діапазон співу ви здтні.
Як правильно співати ноти?
Крім правильного дихання, необхідно ще правильно чути і відтворювати музичні звуки, тобто ноти. Це вміння піддається тренуванню набагато складніше, ніж уміння правильно дихати і робити звук.
Перше, з чим зіткнеться початківець вокаліст — це почуття збентеження від свого голосу. При правильному співі ми багато приділяємо уваги тому, як звучить наш голос. Під час розмови увагу не приділяється. Тому, коли вокаліст тільки починає співати, він може кілька занять звикати чути себе. Це треба вміти робити. Потрібно вміти чути себе.
Існує 7 основних нот. Це знає кожен зі шкільної лави. До, ре, мі, фа, соль, ля, сі. У самому простому розумінні, «до» — найнижча по звуку нота, а «сі», відповідно найвища. Ці знання вам стануть у нагоді при роботі з педагогом. Мало ймовірно, що ви самостійно впораєтеся з освоєнням правильного інтонування нот. Якщо тільки ви не володієте ідеальним слухом. Таке буває. Звичайні люди часто можуть чути музичні звуки ідеально. Але головна трудність в тому, щоб змусити весь свій організм, а зокрема, голосовий апарат, звучати в правильній ноті. У цьому вам допоможе тільки хороший педагог і цілий вагон вашого часу і терпіння.