Снігар

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Снігар, -ра, м. = Снігур. Вх. Уг. 268.

Сучасні словники

Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СНІГАР = СНІГУ́Р, рідко СНІГИ́Р, а, чол. Невеликий співучий птах родини в'юркових з червоним оперенням грудей у самців і бурувато-сірим у самок.

  • Пищить снігур — скоро зима буде (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 98);
  • На вільху примостився червоногрудий.. снігур (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 114);
  • Ім'я своє снігур дістав від слова сніг. Адже ці пташки, за народним повір'ям, перші вісники зими (Наука і життя, 12, 1973, 56);
  • — Нащо вам так квилить, мій боже милий? — Снігир Зозулю перебив (Євген Гребінка, I, 1957, 46);
  • — Чого цвірінькаєш, дурний, чого голосиш? ..Що заманулося, чого ти не попросиш, ..Всього ти в кліточці по саме нельзя [годі] маєш, Ще й витребенькуєш, на долю нарікаєш, — Так в клітці підлітка корив снігир старий (Гулак-Артемовський, Байки.., 1958, 79).

Вікіпедія

Снігу́р (Pyrrhula pyrrhula) — птах ряду горобцеподібних, родини в'юркових. В Україні осілий, перелітний, зимуючий. Гніздиться в Карпатах та Поліссі; мігрує і зимує на всій території.

Зовнішній вигляд і спосіб життя

Вікіпедія

Довжина тіла 15 — 19 см, вага 22 — 33 г. У дорослого птаха верх голови, вуздечка і підборіддя чорні, з металічним полиском; спина і частина верхніх покривних пер крил сірі; поперек білий; щоки і низ тулуба червоні, за винятком білої задньої частини черева і білого підхвістя; вздовж основи другорядних махових пер проходить широка біла смуга; махові і стернові пера чорні; дзьоб чорний; ноги темно-бурі. У дорослого птаха спина сірувато-бура; щоки і низ тулуба бурі. Молодий птах подібний до дорослого, але верх голови, вуздечка, підборіддя і смуги на крилах бурі.

Усю осінь і зиму снігурі тримаються зграйками. У гніздовий період — парами. Снігурі розташовують свої гнізда на густих горизонтальних гілках, частіше подалі від стовбура на висоті від 2 до 5 метрів. Будують гнізда із щільно переплетених тонких ялинових гілок та іншого сухого гілля та вистеляють рослинним матеріалом з невеликою кількістю шерсті та пір'я. Гнізда класичні, чашоподібні. Зазвичай кладка становить 4-6 яєць світло-блакитного відтінку з рисками, плямами та крапками темних кольорів. Яйця висиджує тільки самиця упродовж 13-15 днів, а пташенят годують рослинною їжею, і тільки іноді, комахами. За сприятливих умов пара за сезон вигодовує 2 виводки. Покинувши гніздо, молоді птахи утворюють пари, при чому нерідко одностатеві, та засвоюють поведінкові навички. Снігурі тримаються парами навіть взимку, коли холод і брак їжі примушує їх збиватися в зграйки.

Живлення

Вікіпедія

Взимку живиться ягодами, бруньками і насінням деревних порід.

Ілюстрації

Snigar1.jpg Snigar2.jpg Snigar3.jpg Snigar4.jpg

Медіа