Слівкіна Ірина Миколаївна-ПВ(ф)

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
  • Слівкіна Ірина Миколаївна
  • Вчитель початкової школи
  • НВК «Потенціал», Київ, Україна
  • imslivkina.fitu21@kubg.edu.ua


ЦИФРОВІ ІНСТРУМЕНТИ ФОРМУВАЛЬНОГО ОЦІНЮВАННЯ В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ ПІД ЧАС ЕЛЕКТРОННОГО НАВЧАННЯ


180Кбpx


Анотація. У статті розглянуті сервіси, які можна використати для формувального оцінювання. Визначено його цілі. Описано різноманітність таких сервісів. Доведено доцільність використання сучасних цифрових інструментів під час організації дистанційного навчання дітей молодшого шкільного віку. Наведено приклади використання конкретних інструментів для формувального оцінювання.
Ключові слова: інструменти формувального оцінювання; електронне навчання; початкова школа; цифрові технології; цифрова компетентність.

Сьогоднішня освіта приймає багато викликів сучасності. Одним із найвідвертіших для початкової школи став виклик дистанційного навчання. Covid, а потім війна унеможливили відвідування дітьми молодшого шкільного віку навчальних закладів. З іншого боку сучасний світ впевнено крокує просторами інформаційно-комунікаційних технологій. І нове покоління учнів почуває себе в цьому цифровому середовищі дуже впевнено. Діти інтуїтивно навчаються користуватися програмами і додатками, в яких дорослі можуть розібратися тільки після вивчення інструкцій. Ці обставини підштовхують освітян до пошуку цифрових інструментів, що допоможуть у викладанні, а для здобувачів освіти стануть надійним супутником на шляху отримання необхідних навичок.
При роботі онлайн з дітьми молодшого шкільного віку важливо:

  • підтримувати у дітей належний рівень мотивації,
  • заохочувати до спілкування онлайн, щоб не втрачались навички соціалізації,
  • контролювати процес навчання,
  • вчити брати на себе відповідальність за свої знання,
  • мати достатній рівень володіння цифровими технологіями,
  • координувати батьків, щоб ті стали помічниками своїм дітям та опорою для вчителя.

Чотири перші задачі допомагає вирішити формувальне оцінювання.
Формувальне оцінювання – це оцінювання під час навчання і “для навчання” (англ. – “assessment for learning“).
“Формувальне” (англ. – “formative“) – тому що, на відміну від підсумкового, має на меті формування (або форматування) навчального процесу з урахуванням навчальних потреб кожного учня задля більш ефективного формування необхідних знань, умінь та ставлень[1]. Формувальне - це єдине оцінювання, яким вчителі початкової школи користуються протягом навчального року. І лише при переході в наступний клас, коли батьки отримують свідоцтво досягнень, настає черга підсумкового оцінювання.
Питання оцінювання в початкових класах на засадах компетентнісного підходу описане О. Поляковою [3], технологію формувального оцінювання з інформатики дослідили Н. Морзе, О. Барна, В. Вембер [4], сучасні методичні підходи до оцінювання навчальних досягнень учнів на різних етапах навчання досліджував Кабан Л.В. [5]. Також можна знайти приклади використання цифрових технологій для формувального оцінювання у роботі Морзе Н.В., Вембер В.П., Гладун М. А. [6]
В цій статті ми розберем приклади використання цифрових інструментів для формувального оцінювання учнів початкової школи при здійсненні електронного навчання.
Цінність формувального оцінювання в тому, що воно підвищує мотивацію, розвиває вміння вчитися, дозволяє взяти на себе відповідальність за власне навчання та допомагає учням досягати кращих результатів. Цілі формувального оцінювання при електронному навчанні саме в цьому і полягають. А ще варто зазначити, що вчитель, який регулярно використовує цифрові технології у своїй педагогічній діяльності постійно працює над підвищенням власної цифрової компетентності та дає можливість своїм учням розглядати гаджети як необхідну складову навчання, а не як засіб для розваг.
Найпочесніше місце серед цифрових інструментів для формувального оцінювання в онлайн форматі посідають онлайн дошки: Padlet, Trello, Twiddla, Whiteboard, Miro, Conceptboard. Їх, звичайно, зручніше використовувати, після того, як діти вже опанували навичку осмисленого читання. Онлайн дошки надають можливість розміщувати матеріали так, щоб всі учні мали до них доступ та могли додавати на них інформацію в синхронному та асинхронному режимі. Використовуючи групову роботу, можна дати дітям завдання описати героїв казки або оповідання; описати життєві ситуації, де необхідно проявити ту чи іншу рису характеру; перерахувати емоції, що можуть виникнути в описаній ситуації; обрати завдання для виконання проєктної роботи; розв’язати задачу, розподіливши відповідальність за кожен пункт плану в її розв’язанні, – ось далеко не повний перелік прикладів використання цього ресурсу. Такі завдання дають учням можливість бачити роботу інших груп: скоригувати свої думки, маючи приклад перед очима; висловити свою думку і бачення ситуації, написавши коментарі до виконаного однокласниками завдання; сформулювати власне оціночне судження при впровадженні пірингового оцінювання, проявити творчість в оформленні своєї частини загальної презентації. І, нарешті, потренуватися в читанні: щоб написати коментарі до роботи іншої команди, доведеться не один раз прочитати, що вони написали, звернути увагу на їхні помилки, проаналізувати прочитане.
Наступний цифровий ресурc, якому необхідно приділити увагу, – це онлайн сервіси для створення карток, швидких тестувань та вікторин: Kahoot, Mentimeter, Onlinetestpad, Quizlet, Quizizz. Їх можна використовувати на початку вивчення розділу для визначення вихідного рівня, в процесі роботи - для перевірки рівня зацікавленості та підвищення мотивації, на етапі рефлексії - для визначення рівня опанування або коригування подальшого курсу. Одним із поширених видів використання цих програм є вивчення таблиці множення. Також ці сервіси люблять використовувати вчителі іноземних мов для вивчення нових слів. При бажанні діти теж можуть створювати кросворди та вікторини, зареєструвавшись, на цих платформах.
Багатофункціональні сервіси для створення інтерактивних завдань, такі як: LearningApps, Wordwall, Studystack - допоможуть оживити інтерес до вивчення будь-якої теми навіть дуже флегматичного здобувача освіти. Ці інструменти є конструктором для розробки різноманітних інтерактивних завдань із різних предметних галузей. Крім можливості створювати свої завдання, тут запропоновано великий вибір вже готових завдань, які можна адаптувати до потреб свого класу дуже швидко.
У 2019 році в Київському університеті імені Бориса Грінченка було проведено опитування серед студентів спеціальності «Початкова освіта». [7] Їх попросили обрати найбільш популярні серед студентів онлайнові засоби для майбутнього використання при формувальному оцінюванні. Опитування проводилось за допомогою цифрового сервісу Answergarden. Цей інструмент створює хмару слів із отриманих відповідей, у якій варіанти, що трапляються частіше, відображаються більшим шрифтом. На рисунку 1 відображено результат проведеного опитування.

73 КБpx




Рис.1 Цифрові інструменти формувального оцінювання
Як бачимо, найпопулярнішими ресурсами є LearningApps, Kahoot та Padlet.
Наступними інструментами, які розглядатимуться, є сервіси для створення тестів. Серед них популярними є онлайн портал Naurok, освітня платформа Vseosvita та Google Form
Варто зазначити, що перші два сервіси є вітчизняними. Вони допомагають українським педагогам не тільки урізноманітнити уроки за допомогою цікавих видів роботи, а ще є середовищем для обміну досвідом, підвищення кваліфікації наших освітян, проведення конкурсів та олімпіад для учнів. Одним із найпростіших і найзручніших сервісів для створення тестів є Google Forms. Користуватися ним може будь-хто, однак для цього потрібно відкрити обліковий запис у Gmail. Тести можна доповнювати малюнками, відео та аудіо матеріалами. Корисним також є те, що результати тестів автоматично опрацьовуються програмою та дають можливість візуально оцінити результати, які показують учні класу. В рамках формувального оцінювання можна дозволити дітям проходити тест декілька разів задля досягнення кращого результату або взагалі не оцінювати, а доручити їм самоперевірку, заохотивши таким чином до самоаналізу.
Майже всі описані цифрові інструменти також існують у вигляді мобільних додатків, що є надзвичайно актуальним для учнів початкової школи в період активної цифровізації освіти. Було б неправильно з точки зору педагогіки не скористатися можливістю та не переключити увагу дітей від традиційних комп’ютерних ігор у смартфонах на виконання завдань, які розвивають когнітивні навички, допомагають засвоїти навчальний матеріал та розвинути необхідні цифрові компетентності.
Хочеться привернути увагу освітян до новітнього мобільного застосунку для учнів 1-4 класу, з яким весело і цікаво вивчати математику та читання. Називається він «Вивчаю – не чекаю». [8] Мета цього проекту – надати всім українським дітям можливість навчатися за українськими навчальними програмами у будь-якій точці світу та за будь-яких умов. Це є просто необхідним в умовах війни, коли багато сімей знаходиться за межами нашої Батьківщини. Ця гра буде цікава тим, хто любить проходити рівні в різноманітних комп’ютерних іграх.
У застосунку дитина навчається, переглядаючи пізнавальні освітні відео уроки, розроблені за підходами мікронавчання. А граючи в навчальні інтерактивні мініігри, закріплює вивчений матеріал. Контент додатка (відео та ігри) повністю адаптовано для України. Всі теми і завдання відповідають українським навчальним програмам, а розробляли їх українські вчителі та методисти. Водночас, застосунок створено за перевіреною досвідом методикою від War Child – організації, яка з 1993 року допомагає дітям війни отримувати освіту.
І найголовніше – застосунок універсальний. Він підходить як для офлайн-навчання, у школі, так і онлайн у будь-якій точці світу.
Таким чином, використовуючи цифрові онлайн ресурси при формувальному оцінюванні, можливо не тільки урізноманітнити уроки та домашні завдання, спонукати до навчання, мотивувати на нові звершення, а й поліпшити моральний та психологічний стан дитини, яка відчуває стрес через умови воєнного стану. Це дозволить зробити оцінювання цікавим не тільки для сучасних учнів, а й для вчителів.

ПОСИЛАННЯ НА ЦИФРОВІ ІНСТУМЕНТИ
Miro(https://miro.com/signup/)
Conceptboard(https://conceptboard.com/)
Padlet(https://uk.padlet.com/)
Trello(https://www.atlassian.com/ru/software/trello)
Twiddla(https://www.twiddla.com/)
Whiteboard(https://www.microsoft.com/uk-ua/microsoft-365/microsoft-whiteboard/digital-whiteboard-app)
Kahoot(https://kahoot.it/)
Mentimeter(https://www.mentimeter.com/)
Onlinetestpad(https://onlinetestpad.com/)
Quizlet(https://quizlet.com/uk)
Quizizz(https://quizizz.com/?lng=en)
LearningApps(https://learningapps.org/)
Wordwall(https://wordwall.net/uk)
Studystack(https://www.studystack.com/users/Study+Stak)
Naurok(https://naurok.com.ua/)
Vseosvita(https://vseosvita.ua/)
Google Forms(https://www.google.com/forms/about/)

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Що таке формувальне оцінювання, чому воно потрібне учням і які основні виклики [Електронний ресурс] URL: https://nus.org.ua/view/shho-take-formuvalne-otsinyuvannya-chomu-vono-potribne-uchnyam-i-yaki-osnovni-vyklyky/
2. Наказ МОН України від 13 липня 2021року №813 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти» [Електронний ресурс] / Сайт МОН України URL: https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-metodichnih-rekomendacij-shodo-ocinyuvannya-rezultativ-navchannya-uchniv-1-4-klasiv-zakladiv-zagalnoyi-serednoyi-osviti
3. Полякова О. Реалізація компетентнісного підходу в оцінювальній діяльності вчителя початкових класів / О. Полякова // Рідна школа. – 2013. – № 11. – С. 69–72.
4. Морзе Н. В. Формувальне оцінювання : від теорії до практики / Морзе Н. В., Барна О. В., Вембер В. П. // Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах. – 2013. – № 6. – С. 45–57.
5. Кабан Л.В. «Формувальне оцінювання навчальних досягнень учнів у новій українській школі» Народна освіта. [Електронне наукове фахове видання] URL: https://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=4471
6. Морзе Н. В., Вембер В. П., Гладун М. А. «Використання цифрових технологій для формувального оцінювання» [Електронний ресурс] URL: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/27991/1/Morze_N_Vember_V_Boiko_M_VOESSU_Specvipusk_2019_FITU.pdf
7. Вембер В.П. Впровадження технології BYOD для формувального оцінювання. Інноваційні технології в освіті: збірник матеріалів міжнародної науково-технічної конференції, м.Івано-Франківськ, 9-11 квітня 2019 р., 2019. С.45-47
8. Опис мобільного застосунку «Вивчаю – не чекаю» https://primary.org.ua/about/

== ЦИФРОВІ ІНСТРУМЕНТИ ФОРМУВАЛЬНОГО ОЦІНЮВАННЯ В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ (вебінар) ==

https://youtu.be/e-tLnn0MsDA