Ряма

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Ря́ма, -ми, ж. = Рама. Левиц. І. 23.


Сучасні значення

Релігія:

Рама — сьомий канонічний аватар Вішну.

Історія:

Рама — Королі Таїланду з династії Чакрі.

Елемент конструкції:

Рама — стрижнева система автомобілів і машин, елементи якої з'єднано в вузли в'язями або шарнірами.

Рама — тримальна конструкція будинків, споруд і машин.

Мистецтво:

Рама (оздоблення) — прямокутне або овальне оформлення по периметру твору образотворчого мистецтва (картина, фото, гобелен та ін.) або іншого плоского предмету вжитку (дзеркало, настінний годинник, грамота та ін.).

Словник української мови

РА́МА, и, жін. 1. Віконне дерев'яне сплетіння перев. прямокутної форми з шибками або без них. На одній половині хати не було в вікнах рам, і жовта стіна дивилась на задвірок двома чорними дірами (Михайло Коцюбинський, І, 1955, 43); Вставлено у вікна другі рами, Вата і калина поміж рам (Максим Рильський, III, 1961, 315); Сильний порив вітру вдарив рамою, посипалось скло (Євген Кравченко, Сердечна розмова, 1957, 27); * У порівняннях. Одвірки затряслись, мов рами, І снасть од бою вся тріщить (Іван Котляревський, I, 1952, 235); // Дерев'яна дверна коробка, яку вставляють у прорізи стін будинків. Тільки-но він вийшов, як у дверях появилася Лукерка. — Здрастуйте, ковалики, — проспівала вона, розіп'явшись у дверній рамі (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 37); // Довільної форми дерев'яна або металева оправа, яку вставляють у прорізи корпусу літака, автобуса і т. ін. Круглі металеві рами ілюмінаторів склили товстим дзеркальним склом (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 260); // Засклене сплетіння перев. великого розміру для захисту рослин у парниках і теплицях. Буйно зеленіла під скляними рамами парникова розсада капусти й помідорів(Анатолій Шиян, Переможці, 1950, 237); — Ми таки навчилися.. вирощувати під рамами ранню редиску, щавель для борщу та зелену цибулю (Євген Кротевич, Сини.., 1948, 54). 2. Довільної форми оправа з різного матеріалу, в яку вставляють дзеркала, портрети, картини тощо. На стіні у золотих рамах висіло здоровенне дзеркало (Панас Мирний, III, 1954, 275); Один куток був обчеплений і прикрашений образами в позолочених рамах(Нечуй-Левицький, III, 1956, 367); Картина на стіні у рамі, під рушником: зимовий ландшафт і вовк на горбі, а внизу у долині засніжене село (Андрій Головко, I, 1957, 302); * У порівняннях. Невисокий полковник стояв, як у рамі, у дверях хати, узявшись обома руками за одвірки (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 301); // перен. Те, що служить фоном чому-небудь, є його обрамленням, облямуванням. На скелях стояла жінка з блідим обличчям в золотій рамі волосся (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 288); Біля ставочка, отороченого подвійною рамою з очерету та кущів, стоїть.. нова охайна хата (Михайло Стельмах, II, 1962, 42). 3. Прямокутник із скріплених між собою балок, планок і т. ін., що має різноманітне застосування в господарстві, промисловості тощо. Забивання шпунтових рядів провадять за допомогою напрямних рам (Довідник сільського будівельника, 1956, 162); // Пристрій для стільників у вулику. Біля вулика стояв з янтарною рамою осміхнений Марко Григорович (Михайло Стельмах, На.. землі, 1949, 472).

4. Несуча частина машини, конструкції, установки і т. ін.; станина. Тріснула рама культиватора, її треба було приварити (Радянська Україна, 9.VI 1961, 3); Рама служить основою, до якої кріпляться механізми, агрегати і кузов автомобіля (Підручник шофера.., 1960, 226); Якось Шурі довелося побачити вперше легендарні «катюші».. Вкриті брезентами, піднявши рами, вони мчали і мчали на захід (Олесь Гончар, III, 1959, 180).

Ілюстрації

Rama1.jpg Rama2.jpg Rama3.jpg Rama4.jpg

Медіа

Джерела та література

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 446. [[1]]