Рядло

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Рядло́, -ла, с. Зернышко въ косточкѣ плода. Ковель. -а́, с., діал. Зернина у кісточці плода.Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словника Рядло — насінина з твердою оболонкою в плодах деяких рослин.

Через декілька днів після осипання пелюсток самка [сливової товстоніжки] відкладає яйця в середину кісточки плода, проколюючи її оболонку яйцекладом (Шкідники і хвороби .. рослин, 1956, 366); Ганна Сильвестрівна виколупувала шпилькою кісточки з вишень (Іван Сенченко, На Батиєвій горі, 1960, 29).

Чим корисне рядло

7 причин, чому слід почати вживати виноградне насіння вже сьогодні.

1. Виноградне насіння багате на вміст антиоксидантів У насінні винограду містяться такі сполуки, як фенольні смоли, токоферол (вітамін Е) та проантоцианідин, які завдяки своїм антиоксидантним властивостям мають здатність захищати організм від шкідливого впливу вільних радикалів.

Окрім цього, виноградне насіння багате на вміст вітаміну С та бета-каротину, які знешкоджують згубну дію різноманітних зовнішніх факторів, що можуть негативно вплинути на загальний стан здоров’я людини.


2. Насіння винограду очищує кров

Завдяки великій кількості поживних речовин та антиоксидантів виноградне насіння допомагає очищувати кров. Воно має здатність виводити з крові токсичні речовини, які накопичуються в результаті вживання певних медикаментів та інших шкідливих продуктів.

Саме тому виноградне насіння є дуже корисним для людей із підвищеною схильністю до розвитку серцевих захворювань, адже ця ягода стимулює циркуляцію крові та перешкоджає утворенню тромбів.

3. Виноградне насіння запобігає появі раку Оскільки цей фрукт містить велику кількість антиоксидантів, насіння винограду рекомендують до вживання хворим на рак молочної залози, шкіри та простати.

Здатність насіння боротися з вільними радикалами захищає клітини організму від руйнації, таким чином зменшуючи ризик розвитку ракових новоутворень.

4. Насіння зменшує шкідливий вплив тютюну на організм

І активним, і пасивним курцям піде на користь регулярне вживання виноградного насіння, адже воно має здатність нівелювати шкідливий вплив від вдихання токсичних сполук, що містяться у цигарках.

Завдяки своїй здатності очищувати кров, насіння винограду захистить організм від руйнівного впливу токсинів, а ще виведе з нього накопичені шкідливі речовини.


5. Виноградне насіння має протизапальні та антибактеріальні властивості Завдяки своїм антибактеріальним властивостям, насіння винограду перешкоджає розмноженню мікробів, а також має здатність запобігати інфекціям та лікувати їх.

Насіння відоме і своїми протизапальними властивостями, а тому його рекомендують вживати при таких захворюваннях:

Артрит Дерматит Затримка рідини Виразка Синусит Інфекції сечових шляхів

6. Насіння винограду запобігає передчасному старінню Однією з головних властивостей виноградних кісточок є високий вміст антиоксидантів під назвою “олігомерні проантоцианідини”, які знешкоджують злоякісні клітини в організмі. Саме завдяки цьому насіння має здатність запобігати передчасне старіння шкіри, внутрішніх органів, тканин та клітин.

При регулярному вживанні виноградного насіння тіло довше залишатиметься молодим, а шкіра буде гладенькою на дотик та не матиме зморщок.

7. Виноградне насіння захищає легені Завдяки своїм антибактеріальним та антигістамінним властивостям, насіння винограду є чудовим натуральним засобом для боротьби з різними видами алергії. Виноградні кісточки зміцнять та захистять легені від розвитку різноманітних інфекцій та захворювань, які можуть негативно вплинути на роботу цього важливого органу.

Оскільки насіння винограду має здатність зміцнювати імунну систему, воно зменшує ризик підхоплення застуди, грипу та інших захворювань дихальної сист.

Ілюстрації

7dd15f4faebffa03567c08411ba2a2c6.jpg Kedykpeipyp5y2armadd.jpg Vinogradnye-kostochki-polza-vred 3 1.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

https://moyezdorovya.com.ua/7-prichin-vzhivati-vinogradne-nasinnya/