Рядити

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ілюстрації

Дівчину рядять на показ мод
Президент рядить
Козаки рядяться

Словник Грінченка

Ряди́ти, -джу́, -диш, гл.

1) Распоряжаться, давать порядокъ. Чоловік мислить, а Бог рядить. Ном. № 82. Хиба він староста, що рядить у селі. НВолын. у.

2) Приводить въ надлежащій видъ, убирать. Дівчині русу косу чешуть, козакові домовину тешуть, а дівчині косу русу рядять, а козака до гробу провадять. Чуб. V. 377.

3) Договаривать, подряжать. Чи не ви рядите під сахаръ? Черк. у.

4) Готовить для чего, кого, опредѣлять для чего, кого. Оце тобі, Миколо, моя дитина: спершу я не рядив її за тебе, та заслужив ти у мене. О. 1862. II. 78.

Сучасні словники

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 923.

РЯДИ́ТИ, ряджу́, ря́диш, недок.

1. перех. Гарно, пишно вбирати, причепурювати кого-, що-небудь; одягати когось у незвичний одяг або маскарадний костюм. А дівчині косу русу рядять, А козака до гробу провадять (Чуб., V, 1874, 377); Вас [паничів] змалку, як квіток, кохали і рядили, ви звикли від життя усе без бою брать (Сос., І, 1957, 51).

2. перех. і неперех., заст. Розпоряджатися. Хіба він староста, що рядить у селі? (Сл. Гр.); Вона рядила газдівством.., продавала господарський матеріал і справляла, що було кому треба (Коб., III, 1956, 299); [Лукаш:] А ти хіба вже лісова цариця, що так рядиш, хто має в ліс ходити, хто ні? (Л. Укр., III, 1952, 238).

3. неперех. Вести розмову; розмовляти.

Суди́ти-ряди́ти див. суди́ти.

4. перех. і без додатка, заст. Наймати (у 1 знач.). Чи не ви рядите під сахар? (Сл. Гр.).

Джерела та література

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 923.

Зовнішні посилання