Реп’яшок
Реп’яшо́к, -шка, м. 1) Ум. отъ реп’ях. 2) Раст. Xanthiun strumarium L. ЗЮЗО. I. 142. 3) Родъ вышивки. Чуб. VII. 427.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках
РЕП'ЯХ, -а, ч. 1. Бур'ян родини Складноцвіті з чіпким суцвіттям. 2. Колюча чіпка головка суцвіття цієї рослини. 3. кл. -ше, перен., розм. Причіплива людина; -хівка, -и, ж., дав., м. -ці, етн. Різновид плахти; -ховий, -а, -є. Прикм. до реп'ях. Р. олія - настояне на коріннях реп'яха вазелінове масло, що використовується як косметичний засіб для волосся; - шковий, -а, -є. Прикм. до реп'яшок: -шок, -шка, ч. 1. Зменш, до реп'ях. 2. бот. Рід трав'янистих рослин родини Жовтецеві. (Сучасний тлумачний словник української мови: 60000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – С.622 )
РЕП'ЯХ, -а, ч. 1. Бур'ян родини складноцвітних із чіпким суцвіттям і з колючками. 2. Колюча чіпка головка, суцвіття цієї рослини. *У порівн. з перен. розм. Про причіпливу людину (Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2004. – С. 1027).
РЕП’ЯХ – бур’ян родини складноцвітих із чіпким суцвіттям і з колючками, а також чіпка головка, суцвіття цієї рослини; виступає об’єктом традиційного порівняння, символізуючи причепливу, настирливу людину, звідки «приставати реп’яхом, мов реп’ях, як реп’ях», «причіплюватися, як реп’ях», «учепився, як реп’ях, та й держиться»; рослина уживається в народній медицині (Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 497)
Ілюстрації
Ілюстрації створені руками студентів
Рижова Т. |
Лембет Т. |
Це цікаво знати!
РЕП'ЯХ – це збірна назва рослин, що мають чіпкі плоди або супліддя. Частіше за Р. називають лопух, репешок і чортополох. Свою назву Р. отримали від своєрідного способу поширення плодів, що причіплюються до шерсті тварин і одягу людини. Лопух великий, або реп'ях (Arctium Lappa L) може досягати 180-200см. У лопуха м'ясистий товстий, веретеноподібний малогіллястий корінь до 50-150 см довжиною. Цвіте лопух в липні - серпні. Коріння лопуха містять: вітамін С, каротин, велика кількість полісахариду інуліну, протеїн, ефірне і жирне масло, білкові і дубильні речовини, гіркоти, пальмітинову і стеаринову кислоти, алкалоїд протипухлинної дії, слизу, смоли. У насінні - жирна олія, пектини, сапоніни, кумарини, яблучну і лимонну кислоти, глікозид. У багатьох країнах, наприклад, в Японії лопух вирощується, як городня рослина. Молоді корені їстівні в сирому, вареному, печеному вигляді їх кладуть у суп замість картоплі. Молоде листя і черешки відварюють і додають у салати, супи, бульйони. Коріння прожарюють на сковорідці і використовують, як сурогат кави. А з коренів лопуха навіть варять смачне повидло з додаванням щавлю та лимонної кислоти.
Тлумачення снів (якщо приснився реп'ях)
Приснився реп'яхи — це означає, що якась людина веде себе по відношенню до вас вкрай нав'язливо. Також сон пророкує сварку, розлучення. Потрапити в зарості цієї рослини - такий сон попереджає, що у вашому житті буде відразу кілька таких настирливих людей. Прилип до вас - значить, ви приручили, «приліпите» якоїсь людини до себе. Віддирати від себе, свого одягу реп'яхи - такий сон свідчить про те, що ви нав'язливо намагаєтеся когось зробити своїм приятелем, однодумцем, любовним партнером, хоча ця людина відкрито противиться вашим спробам.
Фразеологізм
Приставати (пристати) реп'яхом; Приставати (пристати) мов (як, наче і т. ін.) реп'ях див. приставати; Причіплюватися (причіплятися, причепитися) як (мов, немов і т. ін.) реп'ях див. причіплюватися.
Синонімічний ряд
Реп'ях, реп'яховий, реп'яхуватий, реп’яшок.
Особливості слововживання
Приставати (пристати) реп'яхом; Приставати (пристати) мов (як, наче і т. ін.) реп'ях див. приставати; Причіплюватися (причіплятися, причепитися) як (мов, немов і т. ін.) реп'ях див. причіплюватися. Перен., розм. Про причіпливу людину. Аж ось наздоганяє його Петро Шраменко. — Чого ще оцей бабський реп'ях од мене хоче? — каже, зупинившись, Кирило Тур (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 192). (Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 512).
Джерела та література
- Сучасний тлумачний словник української мови: 60000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – С.622
- Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2004. – С. 1027