Простирало

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Простирало, -ла, с. Простыня. Каменец. у. То дайте ж нам, дайте, щосьте нам обіцяли: три подушок імхових і тоє простирало, що шовком вишивано. Лукаш. 163. Узяв, закрив сі простиралом вочі, аби ся не дивив. Гн. І. 31. [[Категорія:Пр]

Сучасні словники

ПРОСТИРА́ЛО, ПРОСТИРА́ДЛО, а, сер. Довге і широке полотнище, найчастіше з білої тканини, яке стелиться на постіль, підкладається під ковдру або використовується для обтирання. В куті під стіною стояло друге таке саме ліжко. Ні простирала, ні верети.. не було (Іван Франко, I, 1955, 273); Ольга Петрівна сама постелила свіжі простирадла, наділа на подушки чисті наволочки (Микола Олійник, Леся, 1960, 185); * Образно. На ранок все місто вкрилося білим простиралом, а з неба все сіялось і сіялось (Юрій Збанацький, Переджнив'я, 1955, 3); // перен., розм. Великий лист паперу. Війна! Зловісне слово кричить із сторінок газет, з простирал плакатів, з невеличких афішок у трамваях і автобусах (Олесь Донченко, II, 1956, 206).

Ілюстрації

Простирало 15 11 21.jpg Простирало12345.jpg Простирало123333333333.jpg Простирало12 35.jpg

Медіа

Див. також

Полуторне простирало (простирадло) див. полуторний.

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/prostyralo#:~:text=ПРОСТИРА́ЛО%2C%20ПРОСТИР,ковдру%20або%20використовується%20для%20обтирання. https://zasteli.com.ua/ua/publications/interesnye-fakty-o-postelnom-bele/

Цікаві факти

Історичний факт появи постільної білизни Немає ніяких даних, в яких було б сказано про точну дату появи білизни. В історії лише згадується один факт, що в Стародавньому Римі було таке поняття, як «постільна білизна». Саме в Єгипті здійснювалося виробництво простирадла, так як тут створювали лляну тканину, яка умільцями прикрашалися квітковими принтами. Римляни вважали, що чим яскравіше простирадло, тим міцніше буде союз між жінкою і чоловіком, а їх пристрасть триватиме до похилого віку.

Білизну могли дозволити собі тільки знатні люди. Для них пропонувалася єгипетська бавовна, шовк, але найвишуканішим вважався льон. Лише в 15 столітті з'являються перші історичні згадки про білизну, де знать використовувала тканину з бавовни білого відтінку.

Починаючи з того моменту, придумували найрізноманітніші варіанти, колірні відтінки і візерунки, почали використовувати різні тканини. Наприклад, простирадло на резинці було придумано в Америці, а також було створена одноразова білизна, що зараз використовується в медицині.

А чи знаєте Ви, що масове виробництво цілого комплекту білизни вперше з'явилося лише після другої світової війни? Саме тоді кожен бажаючий міг зробити покупку, так як вони стали доступні за ціною і наявністю.

Незвичайні факти про постільній білизні, про які Ви не знали Ми впевнені, що Ви не знали цього про постільну білизну:

Перша дама, що придбала для свого ложе шовкову білизну, була всім відома мадам Помпадур. Спочатку, білизна вважали оберегом, яку шили самі, прикрашаючи різної вишивкою, візерунками і мереживами. Раніше в постільний комплект входило три простирадла та шість наволочок різних розміром. Застилались вони в такий спосіб: на ліжко клали жорстке простирадло, а на неї матрац. Все це покривалося простирадлом з бавовни, лльону або шовку, а третю наволочку укладали під ковдру. Шарлатани в 19 столітті продавали звичайну білизну, розповідаючи про захисні властивості від рентгенівського випромінювання. У будь-якому селі постільна білизна розшивалась дівчатами вручну, прикрашаючись багато років, щоб використовувати в якості приданого. Воно передавалося через покоління і дбайливо зберігалося.

За один рік людина може втратити близько двох кілограм шкіри, що залишається на постільній білизні. Саме тому ми з Вами так часто його перем.
Для тривалого і простого зберігання, можна використовувати наволочку, в яку поміщається весь комплект.]