Помада

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Губна помада (фр. Pommade, італ. Pomata з лат. Pomum - «яблуко») - косметичний продукт для забарвлення, захисту і / або зволоження губ. Робиться з тваринного жиру.

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПОМА́ДА, и, жін. Запашна косметична мазь, що є сумішшю жиру з ароматизованими речовинами. Вона притулила лице трохи не до самого дзеркала й роздивлялась на свої дуже примазані помадою коси (Нечуй-Левицький, III, 1956, 214); // Така мазь для фарбування губ. Губи її були щедро намазані густою помадою з голубуватим відливом (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 128).


Етимологія назви

пома́да

Через нем. Роmаdе (XVII в.; см. Шульц–Баслер 2, 588 и сл.) из франц. роmmаdе от ит. роmmаtа: лат. pōmum "яблоко", потому что для приготовления этой мази первонач. употреблялось яблоко (см. Гамильшег, ЕW 707; Клюге-Гётце 452).

Різновид

зволожуючі поживні стійкі гігієнічні матові атласні глянцеві збільшують обсяг візуально відбілюючі зуби

Склад

Основні компоненти помади: основа, добавки, барвна суміш, ароматизатори.

Віск визначає форму помади, забезпечують її міцність і пластичність. Спочатку для виробництва губної помади використовувався натуральний бджолиний віск, але він є сильним алергеном, як мед та інші продукти бджільництва. Сьогодні високоякісну помаду найчастіше виготовляють на основі натуральних восків рослинного походження.

Масла. Основне масло для виробництва губної помади - касторове. Головною його перевагою є стійкість до окислення. В значно менших кількостях виробники помади використовують масла кокоса і ши. Також масла використовуються в якості добавок.

Барвники. Історично першим барвником, застосованим у виробництві губних помад, був кармін. Колір цього пігменту може змінюватися від сірого до пурпурово-фіолетового.

Добавки. Серед добавок, що входять до складу губної помади, найбільш часто зустрічаються вітаміни А і Е. Вони мають протизапальну дію, містять рослинні масла, екстракти і сонцезахисні фільтри. Щоб продовжити термін служби помади, в її жирову основу обов'язково вводять антиокислювачі та консерванти. Також в сучасну помаду додають пленкообразующие компоненти (полімери і силікатні похідні, що забезпечують помаді блиск і стійкість). Полімери, що утворюють найтонші покриття на шкірі губ. Це покриття-плівка забезпечує стійкість і оберігає губи від втрати вологи.

Отдушка приховує запах сировини губної помади і надає їй свій запах




Джерела та література

Менделеев Д. И., Соколов А. М., —. Косметики // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.