Подяка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Подя́ка, -ки, ж. Благодарность. Ном. № 4611.

Подяка

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

1. Почуття вдячності за послугу, допомогу, зроблене добро і т. ін.; вияв цього почуття. "Я тепер тяжко слабую і навіть з подякою за книжку дуже опізнився" (Михайло Коцюбинський); "Поранені дивились на нього теплими очима, і в них світилася подяка (Василь Кучер, "Чорноморці"); // Слова, які виражають вдячність; спасибі. "Полтавці.. прохають мене висловити від них сердечну подяку Вам за дарунок" (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 122); "— Передайте від нас, севастопольців, щиру подяку і привітання вашим батькам і братам та сестрам" (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 545); // Офіційна позитивна оцінка чиєї-небудь діяльності, праці і т. ін. "За час служби у військовій частині Голубар кілька разів діставав у наказі по частині подяку за зразкову дисципліну й успіхи по службі" (Іван Ле, С. Голубар, 1950, 37); "Макару Івановичу я виніс подяку в наказі" (Олександр Корнійчук, II, 1955, 154).

В подяку; На подяку; На знак подяки - на знак готовності віддячити за послугу або допомогу.

"Окрім того, що набрав він На війні всього без ліку, Ще король йому в подяку Надгороду дав велику" (Леся Українка, I, 1951, 379); "Карпо підніс глухому чоловікові чарку.. Глухий кивнув головою на знак подяки" (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 417); Складати (скласти) подяку; рідше Віддавати (віддати) подяку (слово подяки) — висловлювати почуття вдячності. "Молодий хорунжий був творцем пам'ятника, і йому військо устами свойого [свого] підпоручика складало прилюдну подяку" (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 188); "О, недаремно йшли вони [бійці] в кривавий дим.. Квітуча, гомінка, склади подяку їм, Радянська Україно!" (Максим Рильський, II, 1960, 40);

2. Невизначена, необумовлена плата за яку-небудь послугу. [Хілон:] Учителю, прийми ж мою подяку... (Подає Антеєві гроші, добувши з калитки) (Леся Українка, III, 1952, 419); Бразд втішав людей, говорив, що за все це [покорм тіунів] вони сповна одержать подяку — дань на війні, честь від князя, славу на Русі (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 88).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 763.

Афоризми та вислови

  • Бережися також, щоб люди, помітивши твою неповагу до батьків, не стали спільно нехтувати тебе, і щоб тобі не залишитися зовсім без друзів, тому що, як тільки вони помітять твою невдячність до батьків, ніхто не може бути впевнений, що, зробивши тобі добра справа, одержить подяку.
  • Всі наші нарікання із приводу того, чого ми позбавлені, виникають від недоліку подяки за те, що ми маємо.
  • Ми клопочемо, щоб змінити життя, щоб нащадки були щасливими, а нащадки скажуть як звичайно: колись краще було, теперішнє життя гірше колишньої.
  • Не всякий, хто платить борги подяки, має право вважати себе на цій підставі вдячною людиною.
  • Невдячність залишається невдячністю навіть і в тому випадку, коли облагодіяний винний у ній менше, ніж благодійник.


Медіа

Ілюстрації

Herb.jpg Lzre..jpg Dlzxyscnm.jpg Cgfcb,s.jpg

Див. також

Джерела та література

  • Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 763.
  • Інтернет джерела

Зовнішні посилання

"Вдячність" - тлумачення Вікі-порталу