Побалакати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Побалакати, -каю, -єш, гл. Поговорить; поболтать. Іди ж до Галі та глядигарненько побалакай з нею. Шевч. 284. Погулявши, побалакавши... пішов багатий брат. Рудч. Ск. II. 144.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПОБАЛАКАТИ, аю, аєш, док., розм.

1. Переговорити, порозумітися з ким-небудь. Вона обіцяла побалакати з Явдохою про його діло (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 50); В неї була думка побалакати за Ломицького з ким-небудь (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 15); — А де ти досі вештався? — запитала Килина, здивована, що оце тільки побачила його. — А йди-но сюди, побалакаємо... (Євген Гуцало, Передчуття.., 1971, 121).

2. Балакати (у 1 знач.) якийсь час. Побалакали вони в той день за землю за обідом (Панас Мирний, I, 1949, 240); — Ночуйте та будьте гостями. Сяду я коло вас, та побалакаю з вами (Василь Стефаник, I, 1949, 187); З начальством Хома тримався гідно і був мастак побалакати (Олесь Гончар, III, 1959, 203); — Ну що ж,.. побалакали трохи — пора додому (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 214).

♦ Побалакай мені — те саме, що Поговори мені (див. поговорити). Микола навіть обізвав одного [поліцейського] оселедцем. Товариші аж голови втягли в плечі, але поліцай тільки крикнув: — Побалакай мені! (Петро Панч, Гарні хлопці, 1959, 16).

3. неперех. З'ясувати що-небудь у розмові з кимсь; переговорити. Коли б можна це зробити і Ви взяли б на себе труд поговорити в цій справі з дирекцією Спілки, я був би дуже вдячний Вам (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 224); Окрилений дядьковим листом, Павло твердо вирішив, нарешті, рішуче поговорити з Людмилою (Андрій Головко, II, 1957, 474); // перен. Повестися з ким-небудь якимсь чином. — В Німеччині революція! Тепер ми з окупантами поговоримо інакше (Олександр Довженко, I, 1958, 140).

4. перех. і неперех. Говорити якийсь час. Таткові заграла [Юзя] мазура.., з мамою поговорила по-французьки (Леся Українка, III, 1952, 659); Вуйко Дорко поговорив іще кілька хвиль то з ріднею, то зі знайомими і пішов із панною Манею (Осип Маковей, Вибр., 1954, 17); Вони з Тесленком поговорили ще трохи про бойову операцію, покурили, і Артем звівся на ноги (Андрій Головко, II, 1957, 539); Всі четверо відійшли набік, щось поговорили між собою (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 346); Федора була.. мовчазна. Зате чоловік її любив поговорити (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 451).

Український тлумачний словник

побалакати -аю, -аєш, док., розм. 1) Переговорити, порозумітися з ким-небудь. 2) Балакати (у 1 знач.) якийсь час.

E-slovnik Тлумачний словник української мови

Побалакати аю, -аєш, недок.

1) неперех., про кого-що і без додатка. Те саме, що розмовляти. || перех. Говорити, казати. 2) неперех., розм. Володіти мовою. балакати

Ілюстрації

Ба1.jpg Ghkgb jj.jpg ІвІ3.jpg ]

Медіа

Цікаві факти

1. Спостереження психологів показують, що при особистих контактах співрозмовники не здатні дивитися один на одного постійно, а лише не більше 60% загального часу. Однак час зорового контакту може виходити за ці межі у двох випадках: у закоханих і у агресивно налаштованих людей. Тому якщо малознайомий чоловік довго і пильно дивиться на вас, найчастіше це говорить про прихованої агресії. 2. Тривалість візуального контакту залежить від відстані між співрозмовниками. Чим більше відстань, тим більш тривалі контакти очей можливі між ними. Тому спілкування буде більш ефективним, якщо партнери сидять по різні боки столу - в цьому разі збільшення відстані між ними буде компенсуватися збільшенням тривалості контакту очей. 3. Жінки довше дивляться на тих, хто їм симпатичний, а чоловіки - на тих, хто симпатизує їм. Як показують спостереження, жінки частіше за чоловіків використовують прямий погляд, а тому вони менш схильні сприймати пильний погляд як загрозу. Навіть навпаки, жінка вважає прямий погляд вираженням інтересу і бажання встановити контакт. Хоча аж ніяк не всі прямі погляди чоловіків жінки сприймають прихильно, багато залежить і від самої людини.

4. Не слід думати, що прямий погляд є ознакою чесності і відкритості. Вміє брехати людина може фіксувати погляд на очах співрозмовника, а також контролювати свої руки, не дозволяючи їм наближатися до лиця. Однак якщо брехун не настільки тренований, наприклад дитина, то обман можна легко дізнатися: руки так і тягнуться до особи, загороджують рот і ніс, а очі бігають по сторонам.

5. Звуження і розширення зіниць не підпорядковується свідомості, а тому їхня реакція дуже чітко показує зацікавленість партнера в вас. Розширення зіниць показує посилення інтересу до вас, про ворожість розповість їх звуження. Однак подібні явища слід спостерігати в динаміці, тому що розмір зіниці залежить також від освітленості. При яскравому сонце зіниці в людини вузькі, в темному приміщенні зіниці розширюються.

6. Теорія нейролінгвістичного програмування стверджує, що по руху очей співрозмовника можна дізнатися, які саме образи зараз у свідомості людини і чим він зайнятий в даний момент: придумує або згадує. 7. Якщо партнер дивиться наліво вгору або просто вгору, швидше за все він занурений в зорові спогади. Такий погляд можна спостерігати в людини, що відповідає на питання "як виглядає сторублевая банкнота".

8. Погляд у напрямку праворуч вгору видає зорове конструювання. Людина намагається уявити те, що він ніколи не бачив. Наприклад, спробуйте уявити вашого близького друга в скафандрі космонавта.

9. Погляд наліво в сторону говорить про слухових спогадах. Наприклад, згадайте звуки рояля. Якщо погляд спрямований направо в сторону - це ознака слухового конструювання. Наприклад, уявіть, як розмовляють інопланетяни.

10. Погляд наліво вниз - внутрішня розмова з собою.

11. Погляд направо вниз або просто вниз видає кинестетические подання. Наприклад, емоційні і сенсорні. Саме туди спрямований ваш погляд, коли ви згадуєте свої відчуття від м'якою теплою ліжка, в якій лежали.

12. Для лівшів картина цілком протилежна.

13. Вміння невимушено і непомітно спостерігати за очима співрозмовника, а також аналізувати результати нададуть вам неоціненну допомогу, як у щоденних розмовах, так і в разі важливої ділової бесіди.