ПОШУК НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИХ МАТЕРІАЛІВ В ІНТЕРНЕТІ

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Головна Учасники Викладачі Обговорення
Перехід до розділу.jpg

Пошук наукових та навчальних матеріалів в Інтернеті, як уже зазначалося раніше, — трудомісткий і складний процес. Проблема початківців — відсутність навичок диференціації авторитетних і неавторитетних джерел.

Авторитетними джерелами для наукової роботи є праці вчених, монографії, статті. Такі джерела завжди мають вказівку на автора та видання (бібліографічний опис або зазначені назва збірки, номер, сторінки).

До неавторитетних джерел відносимо: реферати, курсові, дипломні, публіцистичні статті, матеріали, у яких не зазначений автор та вихідні дані.

Поради щодо оволодіння методами пошуку необхідних інформаційних даних

Системи пошуку інформації

Використовуйте різні системи пошуку інформації (Google, Microsoft Edge, Firefox, Браузер Opera та інші). Перевагу радимо надавати Google, а також спеціальним системам пошуку наукових відомостей:

Google Академіяhttp://scholar.google.com.ua/

Scirushttp://www.scirus.com/srsapp/

Scopuswww.scopus.com


Під час пошуку необхідно формулювати запити на основі ключових слів, проглядати значну кількість матеріалів, не обмежуватися першими у списку вибірки. Пам’ятайте, найпопулярнішими в мережі є реферати, а наукові статті зі збірників ви знайдете, якщо будете ретельно шукати (доведеться витратити час).

Способи пошуку інформаційних матеріалів в Google, про які не знає 96% користувачів!

1. Як знайти точну фразу або форму слова?

За допомогою оператора »«. Візьміть фразу або слово в лапки, і Google буде шукати веб-сторінки, де є точно така фраза (форма слова).

Приклад: [«науковометрична база»]

2. Як знайти цитату, в якій пропущено слово?

Забули слово в цитаті? Візьміть всю цитату в лапки, а замість пропущеного слова поставте зірочку *. Цитата знайдеться разом з забутим словом.

Приклад: ["місія університету сприяти кожному * служити людині, суспільству"]

3. Як знайти будь-які з кількох слів?

Просто перерахуйте всі підходящі варіанти через вертикальний слеш: |. Google буде шукати документи з будь-яким з цих слів.

Приклад: [мудл | енк]

4. Як знайти слова в межах одного речення?

Використовуйте оператор з іменем «амперсанд» - &. Якщо з'єднати слова амперсандом, Google знайде документи, де ці слова стоять в одному реченні.

Приклад: [КУБГ & електронні ресурси]

5. Як знайти документ, що містить певне слово

Поставте перед потрібним словом плюс, не відділяючи його від слова пропуском. У запит можна включити кілька обов'язкових слів.

Приклад: [студентам +грінченківцям]

6. Як виключити слово з пошуку?

Поставте мінус перед словом, яке ви не хочете бачити у результатах пошуку. Так можна виключити навіть кілька слів:

Приклад: [Курс англійської мови -купити]

7. Як шукати на певному сайті?

Для цього слід скористатися оператором сайт. Він дозволяє в запиті вказати сайт, на якому потрібно шукати. При цьому слід обов'язково поставити після слова сайт двокрапку.

Приклад: [Розклад занять сайт:kubg.edu.ua]

8. Як шукати документи певного типу?

Вам потрібен оператор mime. Поставте в запиті mime, двокрапку і тип документу, який вам потрібен. Наприклад, у форматі pdf.

Приклад: [стипендій mime:pdf]

9. Як шукати на сайтах певною мовою?

За допомогою оператора lang. Після lang потрбно поставити двокрапку і написати, якою мовою шукати документи. Якщо це українська мова, то потрібно вказати uk, англійська - en, французька - fr.

Приклад: [стипендіальні програми lang:uk]

Організація пошуку наукової літератури

Google Scholar http://scholar.google.com.ua/ — система, орієнтована на пошук наукової літератури за різними галузями знань та різними джерелами.

Google Академія.png

Програма Google Академія включає рецензовані статті, дисертації, книги, анотації та іншу академічну літературу з усіх основних галузей досліджень. Для здійснення ефективного пошуку вдаються до такої послідовності дій:

  • формулювання задачі пошуку: коротке визначення теми (змісту) пошуку у вигляді елементарної тематичної рубрики, однак можна й у вигляді плану (тез, рубрикатора — переліку предметних рубрик, структурно оформлених ключових слів) чи анотації;
  • розробка стратегії пошуку: максимальна конкретизація поставленої задачі, визначаючи: об'єкт, види і методи, можливі напрямки (маршрути), необхідні обмеження (тематичні, хронологічні, мовні, жанрові і т.п.) пошуку, можливі об'єктивні і суб'єктивні труднощі, ступінь повноти, форму представлення результатів пошуку;
  • реалізація пошуку;
  • оформлення результатів пошуку.

Здійснювати пошук потрібних навчально-наукових матеріалів в Google Академії можна за допомогою різних критеріїв: за ім'ям авторів публікацій, назвою, певною темою.

Приклади здійснення пошуку в Google Академії.

Для пошуку публікацій за ім'ям автора потрібно ввести до поля пошуку ім'я автора в лапках. При цьому для збільшення кількості результатів пошуку доцільно вказувати ініціали замість повного імені. Якщо в результатах пошуку подається забагато статей, де згадується ім'я цього автора, слід скористатися оператором автор:. Якщо не отримано бажаних результатів, то необхідно скористатися сторінкою розширеного (складного) пошуку.

Google Академія розширений пошук.png

Для пошуку навчальних матеріалів за назвою слід взяти в лапки відповідну назву. Програма Google Академія автоматично знайде статті, разом із іншими статтями, де згадується подібна тематика. Посилання Останні статті у правій частині сторінки результатів дозволяють класифікувати результати пошуку за останніми дослідженнями. При упорядкуванні враховуються такі фактори, як популярність автора, успіх повного тексту кожної статті (як часто його було процитовано) та попередніх статей у журналі.

Посилання Подібні статті дозволяє автоматично визначити, які статті найбільше відповідають запиту для пошуку матеріалів. Можна переглянути перелік цих статей, натиснувши на це посилання. Список подібних статей упорядковується за відповідністю цих статей до початкових результатів, але також враховується відповідність кожного документа. Відображення набору відповідних статей або книг — це чудова нагода для першого ознайомлення з новою темою.

Інтернет-каталоги

Навчіться користуватися інтернет-каталогами. Робота з ними також вимагає вправності, але якщо ви правильно сформулюєте запит, то зможете укласти гарний список джерел. Далі, вже знаючи імена дослідників та назви їхніх робіт, ви зможете звертатися у бібліотеки, шукати якщо не самі книжки, то цитати з них у роботах інших. Окрім того, можна замовити відповідну літературу у сканованому вигляді (таку послугу надає наш Університет, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського).

Інтернет-каталоги

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського http://www.nbuv.gov.ua/
Інституційний репозиторій Університету Грінченка http://elibrary.kubg.edu.ua
Електронний каталог Парламентської бібліотеки України http://catalogue.nlu.org.ua/
Електронна бібліотека України http://www.elibukr.org/

Візьміть до уваги!

Радимо почитати

  1. На початку десятиліття розумних систем [Електронний ресурс] – Режим доступу – URL: http://www.ibm.com/smarterplanet/ua/uk/overview/visions/index.html
  2. Вікіпедія. Вільне енциклопедія [Електронний ресурс] – Режим доступу – URL: https://uk.wikipedia.org
  3. Committed to connecting the world [Електронний ресурс] – Режим доступу – URL: https://www.itu.int/pub/D-IND-ICTOI
  4. Open Resources [Електронний ресурс] − Режим доступу – URL: https://www.unesco.org/


Див. також