Охайно

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Аккуратно, гарно

Сучасні словники

Українські словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОХАЙНО. Присл. до охайний. Одягався [Григорій] охайно, був незмінно пристойний і зосереджений (Олександр Довженко, I, 1958, 66); Добре второваними і охайно підчищеними стежками вона блукала у лабіринтах зелені (Юрій Смолич, I, 1958, 77); Огрінчук запросив його в будинок, ввів у невелику охайно прибрану кімнату (Вадим Собко, Скеля.., 1961, 50); // у знач. присудк. сл. В кабінеті начальника шахти.. було чисто й охайно (Дмитро Ткач, Черг. завдання, 1951, 37); У салонах пароплава завжди охайно, затишно (Вечірній Київ, 17.IV 1968, 1). // у знач. присудк. сл. В кабінеті начальника шахти.. було чисто й охайно (Дмитро Ткач, Черг. завдання, 1951, 37); У салонах пароплава завжди охайно, затишно (Вечірній Київ, 17.IV 1968, 1). Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 820.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Іноземні словники

Українсько-англійський словник - Glosbe

 1. neatly.
 • He had cut his hair and shaved off his beard, and he was neatly dressed.
 • Dress neatly.

Українсько-турецький словник

 • temizce.

Значення

 1. чистий,
 2. акуратний,
 3. ретельно прибраний,
 4. охайний,
 5. дотримується у всьому акуратність,
 6. порядок.
 • Присл. охайно.

◆ Одягався [Григорій] охайно, був незмінно пристойний і зосереджений. Огрінчук запросив його в будинок, ввів у невелику охайно прибрану кімнату.

 • Присудк. охайно.

◆ В кабінеті начальника шахти було чисто й охайно. У салонах пароплава завжди охайно і затишно.

Цікаві факти

 • Що тільки людина не використовував, для того, щоб його одяг був добре випрасуваний і виглядала охайно! Стародавні греки, наприклад, в якості праски використовували нагріте металевий стрижень, що чимось нагадує качалку. У стародавніх римлян теж був свій цікавий спосіб прасувати одяг: вони в буквальному сенсі слова вибивали складки на одязі за допомогою гарячого молотка!
 • Кажуть, Ейнштейн був не дуже охайним.
 • Японці народ дуже охайний, але, скільки б не було членів у сім'ї, ванну всі приймають, не міняючи воду. Правда, перед цим кожен приймає душ.
 • На вулиці. Олег Буцень

Іде дівчинка в школу. Бантики чистенькі, платтячко випрасуване, черевики блищать. Поряд з нею – мама, несе її портфель. А позаду двоє хлопців ідуть, мовляють. Один каже: – Дивись, яка охайна дівчина. Аж глянути любо. Чистьоха: А другий йому відповідає: – І зовсім вона не чистьоха. – Це чому? – здивувався перший. – Вона ж он яка чистенька. – А тому, що все за неї мама робить. Навіть портфель її до школи носить, я щодня бачу. Ліниві охайними не бувають. Так чи не так?

Ілюстрації

Охайно 1.jpg Охайно 6.jpg Охайно4.jpg Охайно 5.jpg

Медіа

Розвиваюча гра "Охайні діти"

Аудіо

"Як навчився вовчик зубки берегти"

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

 1. Охайний
 2. Охайливий