Орган

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Орган, -ну, м. Органъ. Чуб. I. 179; П. 43.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

О́РГАН, чол.

1. род. а. Складова частина тваринного або рослинного організму, яка має певну будову і виконує одну або кілька певних функцій. — На цей час прикуси язика зубами або й одкуси.. — А як же то я животітиму на світі без цього дурного органа? — жартував Кованько (Нечуй-Левицький, I, 1956, 627); Органи травлення; Органи дихання; Надземні органи рослини.

2. род. у. Знаряддя, засіб. Тимчасовий революційний уряд є орган боротьби за негайну перемогу революції, за негайну відсіч контрреволюційним спробам, а зовсім не орган здійснення історичних завдань буржуазної революції взагалі (Ленін, 11, 1970, 27).

3. род. у. Установа, що виконує певні функції в галузі державного управління, контролю, нагляду і т. ін. Народовладдя в нашій країні дістає свій вияв насамперед у Радах — органах народного представництва, які поєднують у собі риси державних і громадських організацій (50 років Жовтневої революції, 1967, 38); Адміністративні органи; Органи народного контролю; Слідчі органи.

4. род. у. Періодичне видання (журнал, газета, бюлетень і т. ін.) якої-небудь партії, установи, організації, яке відбиває їх погляди і діяльність. Газети повинні стати органами різних партійних організацій (Ленін, 12, 1970, 94); Пригадалось Ясочці, скільки часу загаяно марно, скільки довелось зазнати зневаги, .. тиняючись з віршами по редакціях всяких органів (Степан Васильченко, I, 1959, 352); З улюбленого часопису сентиментальних панночок «Друг» став бойовим органом демократичної молоді (Петро Колесник, Терен.., 1959, 160).

5. род. а, техн. Складова частина, деталь різних механізмів, пристроїв і т. ін., що виконує певну функцію. Добре було б, якби промисловість випускала один культиватор з набором різних робочих органів, а не багато різних культиваторів(Колгоспник України, 1, 1959, 13). ОРГА́Н, а, чол. Найбільший духовий клавішний музичний інструмент, що складається з набору труб, у які нагнітається повітря. На хорах здіймався величезний орган (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 125); За завісами заграли два органи, і під мелодійні їх звуки імператриця Слепа і її невістка Феофано вийшли з палати (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 153); * Образно. Здоров будь, Пушкін мій, землі орган могучий! І ти, морська глибінь, і ви, одеські тучі! Я тут у вас в гостях (Павло Тичина, I, 1957, 97); * У порівняннях. На словах — як на органах, а як до діла — ані гу-гу! (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 181); // Музичний духовий інструмент, що діє автоматично. У невеличкій світлиці стояв чорний орган на чотири вали (Володимир Самійленко, II, 1958, 412).

"Словопедія"

ОРГАН морфологічно окрема частина організму тварин і рослин, що виконує певні функції (напр., око, нирки).

о́рган - іменник чоловічого роду, частина організму; установа; друковане видання

орга́н - іменник чоловічого роду, музичний інструмент

(1)

орган; ч. (гр., знаряддя, інструмент)

1. Складова частина тваринного або рослинного організму, яка має певну будову і виконує одну або кілька певних функцій; елемент.

2. Знаряддя, засіб.

3. Установа, що виконує певні функції в галузі державного управління, контролю, нагляду і т. ін.; організація.

4. Періодичне видання (журнал, газета, бюлетень і т. ін.) певної партії, установи, організації, яке висвітлює їхні погляди та діяльність.

5. Складова частина, деталь різних механізмів, пристроїв і т. ін., що виконує певну функцію.

6. перен. Знаряддя, засіб чого-небудь.

(2)

орган; ч. (гр., знаряддя, інструмент) найбільший духовий клавішний музичний інструмент, що складається з набору труб, в які нагнітається повітря; за звуковим обсягом близький до симфонічного оркестру.

рос. орган

1. Установа, організація, що виконує певні функції в галузі державного управління чи в системі управління підприємства, установи.

2. Періодичне видання, що належить громадській організації, партії, корпорації.

3. Переносно — знаряддя, засіб чого-небудь. Синоніми: (системи) елемент; (влади) установа, організація; (гніту) засіб, знаряддя; (пресовий) публікація, видання: <журнал, газета тощо(статевий) член.


Культурологічний словник

ОРГАН — клавішно-духовий музичний інструмент; складається із труб, механізму для нагнітання повітря й апарату управління (реєстри, 2-5 мануал, педалі, механічна, пневматична або електрична трактура); відомий з давніх часів (гідравлічний О.); в храмах від VIII ст.; в ХХ ст. електричні О.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Орган, -ну, м. Органъ. Чуб. I. 179; П. 43.

«Словники України on-line»

о́рган – іменник чоловічого роду, (частина організму; установа; друковане видання)

Відмінювання:

 • називний: о́рган, о́ргани
 • родовий: о́ргана, о́рганів
 • давальний: о́ргану, о́рганові, о́рганам
 • знахідний: о́рган, о́ргани
 • орудний: о́рганом, о́рганами
 • місцевий: на/в о́ргані, на/в о́рганах
 • кличний: о́ргане*, о́ргани*

орга́н – іменник чоловічого роду, (музичний інструмент)

Відмінювання:

 • називний: орга́н, орга́ни
 • родовий: орга́на, орга́нів
 • давальний: орга́ну, орга́нові, орга́нам
 • знахідний: орга́н, орга́ни
 • орудний: орга́ном, орга́нами
 • місцевий: на/в орга́ні, на/в орга́нах
 • кличний: орга́не*, орга́ни*

Іноземні словники

Українсько-англійський Словник

Переклад на англійська: organ (noun ) [anatomy, music] У костелі зазвичай є орган - There is usually an organ in a church. Щойно ми отримали перші кадри сміливої операції правоохоронних органів - We' ve just received this footage of a daring police raid Орган Хаммонда - Hammond Organ

Словари и энциклопедии на Академике

орган

I `орган

1)род. -а. Складова частина тваринного або рослинного організму, яка має певну будову і виконує одну абокілька певних функцій. Статеві органи.

О́ргани чуття́ — чутливі органи людини та тварини, які сприймають та аналізують подразнення.

О́рган ню́ху — частина слизової оболонки порожнини носа, що містить нюхові рецепторні клітини.

О́рган смаку́ — периферична частина смакового аналізатора, яка являє собою сукупність смакових цибулинязика та нервових волокон, що відходять від них.

2) род. -у. Знаряддя, засіб.

3) род. -у. Установа, що виконує певні функції в галузі державного управління, контролю, нагляду і т. ін.Адміністративні органи. Слідчі органи.

4) род. -у. Періодичне видання (журнал, газета, бюлетень і т. ін.) якої-небудь партії, установи, організації, якевідбиває їх погляди і діяльність.

5) род. -а, тех. Складова частина, деталь різних механізмів, пристроїв і т. ін., що виконує певну функцію.


II орг`ан

Найбільший духовий клавішний музичний інструмент, що складається з набору труб, у які нагнітається повітря. || Музичний духовий інструмент, що діє автоматично.

Ілюстрації

Медіа

[1]

[2]

Аудіа

Органна музика

Цікаві факти

Про органи людини

 • Язик — є найсильнішим м’язом людського організму.
 • Шлунок людини «оновлює» свій одяг (слизову оболонку) раз на два тижні.
 • Навіть в ері мобільних телефонів, наш людський мозок виробляє таку кількість імпульсів, яке не генерують всі телефони світу разом узяті.
 • Площа поверхні легенів людини становить близько 100 квадратних метрів.
 • Якщо всі кровоносні судини дорослої людини витягнути в пряму лінію, то вийде посудину довжиною понад 95 000 кілометрів.
 • Кислота, яка знаходиться в шлунку для перетравлення їжі, настільки агресивна і сильна, що здатна розчинити бритву
 • Сама тонка і ніжна шкіра покриває очні повіки, а сама товста знаходиться на ступнях ніг, де її товщина сягає півміліметра.

Про орган - музичний інструмент

 • В американському штаті Вірджинія знаходяться Лурейскіе печери, де встановлено унікальний музичний інструмент - орган із сталактитів. 37 різних по тону сталактитів підключені до трубкової системі традиційного органу і управляються за звичайною органної клавіатури.
 • Середньовічні європейські органи не відрізнялися витонченістю. Так, відстань між клавішами була настільки велика, що музиканти грали не пальцями, а вдаряли по клавішах.
 • Найбільший органом, а також самим великим і гучним музичним інструментом у світі, згідно з Книгою рекордів Гіннеса, є орган концертного залу Бордуок у місті Атлантік-сіті (штат Нью-Джерсі, США). Конструкція цього інструменту складається з семи мануалів, 33 114 труб і 337 регістрів.

Більше читайте тут:

Матеріал з Вікіпедії:

Див. також

Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Органистий