Орач

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ора́ч, -ча, м. 1) Пахарь. Взали бисьмо багача, то не буде орача. Чуб. V. 977. 2) Птица. Луговой жаворонокъ Alanda arvensis. Вх. Пч. II. 8.

Сучасні словники

Словник української мови

ОРА́Ч, а́, ч. Той, хто оре землю. У полі Орачі на ярину орали, І Муха там була, І хоч її непрохану ганяли, Одначе крадькома і їла, і пила (Гл., Вибр., 1951, 86); За плугом, згорблений теж і спотілий, орач поступає, Тисне чепіги грудьми, істиком скибу труча (Фр., XIII, 1954, 305); Здалеку, наче по блакитній воді, поволі пропливав приломлений до плуга орач (Стельмах, Гуси-лебеді.., 1964, 102); // рідко. Той, хто обробляє землю; хлібороб. Журиться нива, дощем не полита; Що орачеві цей рік вона дасть? (Манж., Тв., 1955, 42); — За нами спокійно жили орачі, бо ми боронили і вдень і вночі плоху гречкосійську породу (Л. Укр., І, 1951, 440).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 738.

Словник синонімів Плюги

ОРАЧ (той, хто оре землю) плугатар, заст. ратай, перен. хлібороб.

Іноземні словники

Словарь Ожегова

ПАХАРЬ, -я, м. Человек, к-рый пашет землю, землепашец. || прил. пахарский, -ая, -ое.

Словарь Д.Н.Ушакова

ПА́ХАРЬ, пахаря, ·муж. Земледелец; пашущий землю. «В полях трудятся пахари.» Некрасов.

Ілюстрації

Орач.jpg То.jpg Орач 3.jpg

Медіа


Цікаві факти

Оранка землі перед початком зими. Чому потрібно зробити?

Для чого взагалі потрібно переорювати землю? Таким питанням обов'язково задаються недосвідчені садівники, які просто не розуміють, що оранка землі - це процес, який і робить землю родючої і придатною для посіву різних корисні рослин. Як правильно, землю переорюють один-два рази на рік. Один раз, якщо це відбувається восени, два рази, якщо навесні і восени. Особливо важлива осіння оранка землі.Ви ставите питання: чому? Все просто. Осіння оранка землі дозволяє підготувати землю до нового садово-городнього сезону, крім того вона дозволяє наситити землю киснем і практично позбутися шкідливих бур'янів. Швидше за все, останній пункт особливо зацікавив не тільки тих, хто тільки почав займатися городом, але тих, хто давно вже працює на землі. Адже і ті, і інші люди втомлюються вести нерівну боротьбу з паразитичними рослинам, які невідомими шляхами регулярно проникають в город.

Як осіння оранка землі допомагає позбутися від бур'янів?

Отже, яким же чином процес переорювання землі дозволяє практично звести нанівець ті рослини, які без нашого відома щовесни проростає на грядках.Все досить просто і примітивно. Головне, щоб оранка землі пройшла в потрібний час і була проведена грамотними фахівцями, які знають, на яку глибину можна і потрібно орати землю на тій чи іншій ділянці.Оранка же землі восени позбавляє нас від бур'янів тому, що через заморозки, які обов'язково наступають в кінці осені або на початку зими, пошкоджені коріння бур'янів промерзають, а значить, ті бур'яни, які замерзли вже не зможуть знову вирости навесні і докучати вам своєю присутністю .Ті, хто регулярно проводить оранку землі на своїй ділянці, знають, що це з часом допомагає майже повністю позбутися від шкідливих рослин. Якщо, звичайно, орати землю щорічно. Звичайно ж, переорати землю раз або навіть два рази на рік, набагато простіше, ніж щодня виходити в город на нерівну битву з бур'янами, адже друга забирає набагато більше часу і сил.

Коли потрібно проводити осінню оранку землі?

Листопад - ось ідеальний місяць для організації оранки землі на ділянках в більшості регіонів. Вже досить холодно, щоб бур'яни не встигли вирости і вже тим більше не встигли дозріти їх насіння, але в той же час земля ще досить м'яка і зорати її нескладно.Дуже важливо встигнути переорати землю до того, як температура повітря вночі опуститься нижче, ніж до п'яти градусів.

Оранка землі ручним і механічним спосіб, який вибрати?

Багато садівники знають, що орати землю можна плугом, різними спеціальними приладами, а також просто по-старому лопатою. Природно, кожен з цих спосіб має як ряд переваг, так і недоліків. Наприклад, при перекопуванні землі лопатою, абсолютно точно родючий шар не отримає ніяких пошкоджень, зате і оранка може надати поверхневої і неефективною, а крім того, зайняти дуже багато часу. Такий спосіб непогано підходить для зовсім маленьких ділянок і абсолютно не підійде для великих шматків землі.Оранка землі мотоблоками дуже ефективна, якщо ваш ділянка не менше шести соток. З абсолютних плюсів цього методу, можна вказати перекопування землі на глибину близько двадцяти п'яти сантиметрів, що дозволить якісно наситити її кислородов, очистити від коренів бур'янів, а також перекопати всі підземні ходи гризунів, щоб вони не могли шкодити вашим посадкам в наступному сезоні.

Міф і тому, що оранка землі абсолютно не потрібна

У мережі досить часто зустрічається думка початківців садівників про те, що землю зовсім не обов'язково орати. Вона і сама може впоратися з насиченням киснем та іншими питаннями. Це не більше ніж міф, адже навіть наші предки, які почали орати землю багато тисячоліть тому розуміли, що тільки це призведе до збільшення врожайності землі. Якщо залишити землю в спокої, то це, мабуть, призведе тільки до збільшення врожайності бур'янів.

Див. також

Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Орати

Оранка