Одужувати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Одужувати, -жую, -єш, сов. в. оду́жати, -жаю, -єш, гл. Выздоравливать, выздоровѣть. ЗОЮР. І. 14. Нехай одужає і буде жива. Єв. Мр. V. 23. Хворогонедужого як помаслосвятять, та як одужа, то тоді вже неможна йому лихословити. Харьк. г.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОДУЖУВАТИ, ую, уєш, недок., ОДУЖАТИ, аю, аєш, док. Ставати здоровим, поправлятися після хвороби. Зінько наче й одужував, але вельми помалу. Кашляв і казав, що болять груди (Борис Грінченко, II, 1963, 486); Ще тиждень пролежала. Василина у Марії в хаті, поки зовсім одужала (Нечуй-Левицький, II, 1956, 94); Ярина після багатьох днів хвороби одужала (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 100).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Одужувати, жую, єш, сов. в. оду́жати, жаю, єш, гл. Выздоравливать, выздоровѣть. ЗОЮР. І. 14. Нехай одужає і буде жива. Єв. Мр. V. 23. Хворого-недужого як помаслосвятять, та як одужа, то тоді вже неможна йому лихословити. Харьк. г.

«Словники України on-line»

Інфінітив оду́жувати

	однина	множина

Наказовий спосіб 1 особа оду́жуймо 2 особа оду́жуй оду́жуйте МАЙБУТНІЙ ЧАС 1 особа оду́жуватиму оду́жуватимемо, оду́жуватимем 2 особа оду́жуватимеш оду́жуватимете 3 особа оду́жуватиме оду́жуватимуть ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС 1 особа оду́жую оду́жуємо, оду́жуєм 2 особа оду́жуєш оду́жуєте 3 особа оду́жує оду́жують Активний дієприкметник

Дієприслівник оду́жуючи МИНУЛИЙ ЧАС чол. р. оду́жував оду́жували жін. р. оду́жувала сер. р. оду́жувало Активний дієприкметник

Пасивний дієприкметник

Безособова форма

Дієприслівник оду́жувавши

Іноземні словники

ЯНДЕКС словари

виздоравливать, выздороветь (востанавливать свое здоровье, сили) поправляться, поправиться, оправляться, оправиться

http://ukrainian_explanatory.academic.ru/106834 Словари и энциклопедии на Академике]

одужувати -ую, -уєш, недок., оду́жати, -аю, -аєш, док. Ставати здоровим, поправлятися після хвороби.


Цікаві факти

Як одужати швидко?

У наш швидкісний століття людині не вистачає самого малого - часу! У нас є дуже багато справ і занять, які ми виконуємо. Тому треба бути постійно "у формі". Хворіти ніколи! Людина, як правило, хоче бути здоровий! І коли він захворює, то завжди виникає питання - як видужати швидко? Що потрібно зробити, щоб досягти результату і не мати побічних ефектів? А найголовніше, щоб хвороба не повернулася найближчим часом назад. Яка б хвороба не була, вона не виникає на порожньому місці. Завжди є передумови. Якщо, наприклад, при морозі -20 ° ми підемо на вулицю, одягненими для температури + 10 °, тоді, як мінімум, запалення легенів нам забезпечене. Це, звичайно, перебільшено, але найчастіше ми так і ставимося до нашого здоров'я, а потім "плачемо" - чому я захворів? Як швидше одужати? Профілактика Ми всі пам'ятаємо, що головний засіб ще перед лікуванням - це профілактика! І їй обов'язково треба приділяти увагу. Що це таке? Говорити про здоровий спосіб життя не будемо, всі знають, як це важливо і що з цим робити .. А от про те, як попередити захворювання? Як можна швидко одужати? Зараз і розглянемо: Потрібно дотримуватися температурного режиму. Тобто, не можна допускати великого і різкого перепаду температури. Не треба з кімнати, оснащеної кондиціонером, з температурою + 25 ° вибігати на вулицю, де -20 °. Треба одягатися відповідно до погоди. Якщо на вулиці холодно і вітряно, а сонечко світить, ще не означає, що потепліло. І це не тільки взимку. Влітку люди теж хворіють на простудні захворювання. Не варто грітися спиртними напоями. Це оманливе. Організм швидко "розігріває" кров, але швидше і остигає, ніж утримує тепло. Значить треба збільшувати дозу, а це вже схоже на залежність ... Можна зробити щеплення від грипу. Але її роблять не в момент епідемії, або коли ви вже захворіли, а за пару місяців до того. А у нас в голові, часто присутня думка, а якщо я не захворію на цей раз, то даремно робив. Тому вона й називається профілактичної! Пити імуностимулюючі препарати, вчасно хвороби, теж сенсу немає. А ось підтримувати свій імунітет в тонусі - це добре. Ще одна з важливих речей - не можна запускати хворобу. Не можна дозволяти собі переносити вірус (так все це вірусні інфекції) "на ногах", тому що наслідки не змусять себе чекати. Ускладнення від простудних захворювань найважчі.

Якщо хвороба вже підступила Як швидко одужати від застуди? В першу чергу слід розуміти, що потрібно дбайливо ставитися до свого здоров'я, втім, як і до життя.

Так як лікуватися завжди важче. Навіть можна згадати ще один аспект - дорожче! Так як ліки коштують не малих грошей. Як швидко одужати від грипу? Треба розуміти, що грип та ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) це все-таки різні захворювання, хоча їх симптоми і схожі. Що ж робити, коли хвороба вже прийшла? Тільки уважне і дбайливе ставлення до себе допоможе нам з цим впоратися: Треба постаратися розпізнати захворювання на ранній стадії. Тобто перші симптоми - лоскотання в горлі і носі. Беремо "Інтерферон" або "Лаферон", розводимо ампулу 2 кубиками кип'яченою водою кімнатної температури, і капаємо по 2 краплі в кожний носовий прохід (протягом доби кожні 2 години) Не чекати подальших проявів, а відразу в бій. Починаємо діяти. Наприклад, на часточку свежеотрезанного лимона кладемо, натертий на дрібній тертці очищений імбир (половину чайної ложки), а поверх цього викладаємо мед (половину чайної ложки). Цей спосіб підходить тим, у кого немає алергії на цитрусові та на мед. Все це потрібно розжувати і з'їсти, причому лимон разом зі шкіркою. Якщо ваш стан навіть трохи погіршився, з'явилася ломота в тілі, температури ще немає, але стан саме таке. Тоді беремо "Афлубін" в краплях і виконуємо наступний курс: набираємо в чайну ложку (Не цілую, нам в неї ще краплі накапати) кип'яченої води кімнатної температури; капаємо 6 крапель ліки; випиваємо; цю процедуру повторюємо протягом 2х годин, кожні 15 хвилин. наступні 5 днів п'ємо ліки так (6 крапель ліки в ложку 3 або 2 рази на день, протягом 5 днів). Якщо горло стало підкахикують і саднити, тоді пирскаємо "Ингалипт", а ввечері перед сном кип'ятимо, стакан молока з корками одного мандарина протягом 2-3 хвилин, проціджуємо і п'ємо. Знову ж якщо немає алергії на цитрусові. Якщо є, тоді замінюємо кірки мандарина на 2 зубчики часнику. Забійна суміш, але дуже дієва. Якщо ви все-таки не встигли "спіймати" хворобу вчасно (не прислухалися до себе, організм завжди просить про допомогу), тоді біжимо до лікаря, не чекаючи, що може саме пройде. Допоможіть своєму організму, і він буде вам служити вірою правдою довгі роки. Слухайте себе! І не запускайте навіть самі, здавалося б "легкі" болячки! Будьте здорові!