Овсюг

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Овсю́г, -гу, м. = Вівсюг.

Сучасні словники

Вівсю́г звича́йний (Avena fatua)[1] — однорічна рослина родини Тонконогових. Злісний бур'ян, що може мати обмежене кормове значенн==я.


Опис

Злак заввишки 30-120 (рідко — до 150) см, що утворює нещільні дернини. Коріння завдовжки до 1 м. Стебла — прямостоячі, голі, зелені, порожнисті соломини, що налічують від 3 до 5 вузлів. Листки завдовжки 10-50 см, завширшки 3-15 мм, темно-зелені, молоді — скручені, зі слабоопушеними піхвами, старі — шорсткі від коротких негустих волосків, як правило, з голими піхвами. Язичок нерівномірно зубчастий, завдовжки 3-6 мм. Суцвіття — розлога волоть завдовжки 10-40 см, завширшки до 20 см, яка складається з 2-3-квіткових колосків. Квітки завдовжки 16-30 мм з'єднані з віссю колоска зчленуванням, завдяки чому плоди після достигання легко випадають. Пиляки завдовжки до 3 мм. Плід — густоопушена зернівка завдовжки 7-8 мм. Число хромосом 2n = 42.

Екологія та поширення

Розмножується насінням. Квітне у червні-серпні, запилюється вітром. До ґрунтів невибагливий, а завдяки довгому корінню здатен всмоктувати воду зі значної глибини, тому вважається посухостійким. У посівах культурних рослин успішно конкурує за воду і пригнічує паростки інших трав. Може давати гібриди з овсом посівним, тому значно погіршує селекційну продуктивність останнього. Поширений в Європі, Азії, Північній Африці, як занесена рослина — в Америці та Південній півкулі, ростуть у степах.

Значення

Молода зелень вівсюга звичайного може слугувати кормом худобі, втім, як кормову культуру цей вид не вирощують. Навпаки, у сільському господарстві ця рослина вважається злісним бур'яном, що засмічує посіви зернових, особливо пшениці та вівса. Завдяки своїй невибагливості вид легко адаптується до нових умов, тому швидко натуралізується у регіонах поза межами основного ареалу. В таких місцевостях як інвазивний вид вівсюг звичайний підлягає винищенню.

Ілюстрації

Вів.jpg Вів2.jpg Вів1.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Вівсюг звичайний (Avena fatua L.) // Аграрна енциклопедія