Оврашок
Оврашок, -шка, м. Ум. отъ оврах.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мовиАкадемічний тлумачний словник (1970—1980)
Невелика тварина з роду гризунів родини білячих, поширена в Європі, Азії та Північній Америці; завдає великої шкоди посівам. Старшому бог у всьому помагає: посіє пшеницю, то вона виросте заввишки з чоловіка і по четверті з копи зерна дасть; а у меншого — або градом виб'є, або ховрах понівечить (Олекса Стороженко, I, 1957, 30); Польові миші, ховрахи і хом'яки тягли зерно одним їм відомими стежками і ходами під землею, де влаштовували цілі комори запасів на зиму (Оксана Іваненко, Ліс. казки, 1954, 134); Жирні, відгодовані ховрахи бігають по полю, інколи зупиняються на горбиках, щоб свиснути (Вадим Собко, Шлях.., 1948, 173); * У порівняннях. Імлистими ранками, коли ворог пострілював навмання, піхотинці вилізали з своїх глеюватих окопів, як ховрахи (Олесь Гончар, III, 1959, 208); — Тихо? Тихо... Коли, бачу, вискочила з хати Юхимиха, глянула туди-сюди. А потім рукою знак подає. Висунувся тоді Ступчак, мов ховрах із нори (Семен Журахович, Вечір.., 1958, 350). ▲ Крапчастий ховрах — дрібна короткохвоста тварина цієї родини, яка відзначається виразною плямистістю хутра; один з видів цієї тварини, поширених на Україні.
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Цікаві факти
-Сірий ховрах зустрічається на півдні Західної і Центральної Європи на схід до західної частини України і Молдови. На сході ареал сягає Балканського півострова, а в Росії — річки Волга.
-Під час льодовикового періоду в Європі жило значно більше видів ховрахів, ніж у наші часи. Сьогодні на території Європи живуть тільки сірі і крапчасті ховрахи.
-Перед тим, як впасти у зимову сплячку, ховрахи закривають вхід до нори пробкою із землі й трави, щоб туди не потрапляли холод і сніг.
-В Україні та Росії шкірки ховрахів використовують як підкладку для зимових пальто. 3 цієї причини мисливці щорічно вбивають тисячі ховрахів.