Нутрости

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Нутрости, -стів, ж. мн. Внутренности. Черк. у.

Академічний тлумачний словник української мови

НУТРОСТИ (НУ́ТРОЩІ), ів, мн.
1. Внутрішні органи людини або тварини. Рибар узяв ніж, розпоров черево риби і кинув кішці нутрощі (Андрій Калин, Закарп. казки, 1955, 35); Він розтяв своїм гострим ланцетом її шкіру і м'язи, добувся до нутрощів і вбив передчасну смерть цієї людини (Юрій Смолич, Прекрасні катастрофи, 1956, 136); Мені здавалось, що доки ми доїдемо до станції, у мене, та, певне, і у всіх пасажирів, поодлітають нутрощі (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 102). ♦ Вивертати нутрощі
2. перен. Внутрішня частина, середина чого-небудь. Відкрились нутрощі людського житла, вперше побачили небо (Олесь Гончар, III, 1959, 277); Між крамницями сновигали якісь людці..; вони хапали прохожих і, про щось гаряче лементуючи, тягнули їх в нутрощі крамниць (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 62).

Значення в інших словниках

Нутрощі, органи, розташовані в основному в грудній і черевній порожнинах людини і тварин. За функціональним принципом розрізняють 4 системи внутрішніх органів людини і ссавців тварин: система органів травлення (див. Травний апарат ), органів дихання, серцево-судинна система, сечових (див. Видільна система ) і статевих органів . Вчення про Ст називається спланхнологією (від греч.(грецький) splanchnon — нутрощі і logos — учення). Разом с В. вивчаються і органи внутрішній секреції .

Опис

Внутрішні органи, або нутрощі, - це органи, розташовані в області голови, шиї, порожнини тіла людини (грудної, черевної і порожнини таза). Об'єднані по топографічному ознакою, виконуваної функції, будовою, нутрощі діляться на групи, складові системи або апарати органів. Ці органи утворюють травну, дихальну, сечову і статеву системи. Травного, дихальні і сечові органи забезпечують обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем, статеві органи виконують функцію розмноження.

Ілюстрації

foto_vnutrennosti_cheloveka_stroenie.jpg depositphotos_54368609-stock-photo-organs.jpg

Джерела

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 457.