Напій

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Напій, -по́ю, м. Напитокъ. Ой куме мій молодий, то ваш напій дорогий. Гол. IV. 442. Я го буду тим вітати, тим напоєм частувати. Гол. І. 207.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)
пою, чол. Спеціально приготовлена рідина, признач. для пиття. На столах понаставляли багато тарілок, багато стаканів та чарок, а наїдків та напоїв було трохи (Нечуй-Левицький, III, 1956, 61); Раптом він спиняється під зеленими деревами, де багато людей сидять на килимах і п'ють з великих піал чудовий напій з маринованих черешень (Олесь Гончар, III, 1959, 157); * Образно. Радій же, серце! До останку пий Життя людського пінистий напій (Максим Рильський, I, 1956, 370); * У порівняннях. Прохолодне повітря, наче ароматний напій, сповнювало легені (Микола Трублаїні, Шхуна.., 1940, 14).

Спиртні (алкогольні) напої — напої, приготовлені на спирті, із спиртом. Спиртні напої вживали ще в сиву давнину (Наука і життя, 10, 1958, 31); Більше половини спортсменів не палять і зовсім не вживають алкогольних напоїв (Комуніст України, 8, 1967, 67).

Ілюстрації

В ЛЛЛ.jpg ЕЕЕЕЕ ЛЛ.png ГЗЛОЛ РР.jpg ЕЕНГОРМП.jpg

Медіа

Традиційні напої України

Не менш тривалу традицію, ніж традиційні страви, мають і українські традиційні напої. Хоча чаю, кави та горілки наші предки колись не знали, проте добре вміли зробити смачний напій з того, чим тішила їх родюча земля. Так, улюбленими напоями українців з давніх часів були квас і мед. Мед подавали до сочиву на Різдво, медом пригощали на весіллях. Готували його з натурального бджолиного меду шляхом варива з водою, сухими фруктами та ягодами і подальшого бродіння. Такий мед ще називали варенухою. Квас же ж готували з житнього хліба, а також з фруктів і ягід: сирівець (хлібний квас), буряковий, грушевий, яблучний, а також борошняний, як-от ціберей. З напоїв домашнього виробництва поширеними були й солодкі напої - узвари з сушини, або свіжих фруктів чи ягід. З сушених або свіжих яблук, груш, вишень, малини та абрикосів готували наші предки й киселі, холодці та фруктові бабці. Заварювали й пили настої цілющих рослин: м'яти, звіробою, ромашки, липового цвіту. Любили українці й молочні напої - особливо користувалися популярністю пряжене молоко та ряжанка.. З появою цукру значно розширився й асортимент напоїв: почали готуватись різні наливки, настоянки, горілки. Із великого різноманіття легендарних українських горілок особливо вирізняється медова горілка з перцем, у якій поєдналися суперечливі смаки, що втілюють багатогранність і непередбачуваність самого життя — гіркість перцю, медовий смак і запашний аромат диких трав. Не забутими є й традиційні калганівка та спотикач. Завдяки сприятливим природним умовам, на теренах України здавна практикувалося виноробство. З давніх-давен ним займалися грецькі колоністи, а в наші часи кримські та одеські вина, закарпатські коньяки відомі в усьому світі.

1742712.jpg
  • Варенуха (варена, варьоха, запіканка)
  • Квас
  • Мед (медуха, квасний мед)
  • Наливки
  • Настойки
  • Пиво
  • Ряжанка
  • Сирівець
  • Сита
  • Узвар
  • Чай

Див. також

https://life.pravda.com.ua/travel/2012/08/20/110475/

http://cookery.com.ua/napoj#.W9oEAaeB0_U

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/napij

http://traditions.in.ua/kukhnia/tradytsiini-napoi