Мурза

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мурза, -зи, м. 1) Мурза, татарскій князь. Всіх мурз із куренів вечеряти позвати. К. МБ. X. 19. 2) Запачканное, неумытое лицо.

Історія слова

У татарській аристократичній системі, яка в загальних рисах сформувалася в епоху Ординського царства, було багато різних титулів, зокрема, найвищим титулом після "хана" був «карачі», потім «бек», «султан», але всі вони при переході в російську систему називалися лише двома термінами — "князі" та "мурзи". Свою знать тюрські народи називали мурзами. Сам термін «мурза» ("мірза") був запозичений з перської мови. Ця назва збереглась і після того, як мурзи увійшли в ряди російського дворянства, причому часто вони отримували в документах також титул князя.

Департамент герольдії правлячого сенату Россійської імперії протягом багатьох років вивчав матеріали з історії та юридичних прав дворянства татар Поволжжя і дійшов висновку, що у татар звання мурзи відповідало званню російських князів, графів та баронів. Герольдія вирішила, що татарське звання «мурза» відповідає руському званню «князь», оскільки в ієрархії самого татарського дворянства були і звання, нижчого рівня — «ага» і «тархан».

Сучасні словники

Мурза́ (від перс. ميرزا‎ — принц) — аристократичний титул в тюркських державах, таких як Казанське, Астраханське, Кримське ханство та Ногайська Орда; найвищий титул тюркського дворянства.

Ілюстрації

Мурзаза.jpg Мурза11.jpg Мурза1.jpg Мурза.jpg

Див. також

http://leksika.com.ua/12580426/legal/mirza

Зовнішні посилання