Мріяти

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мріяти, -рію, -єш, гл. Мечтать. Желех.

Не забувайте мріяти щодня. Не забувайте усміхатись горю. Усміхнені вуста - це та броня, яку не зломить навіть ваша доля (Ліна Костенко)

Сучасні словники

Мріяти , мрію, мрієш, недок. 1. Створювати в уяві образ когось, чогось; поринати в мрії. Одставивши ліву ногу наперед, .. він думав, він мріяв, і сам Наполеон був перед ним хлопчиком (Юрій Яновський, I, 1958, 121); — Яка все ж таки прекрасна річ — життя! — мріяла уголос Ліда (Яків Качура, Вибр., 1953, 264); Софія дивилась у світлі, проникливі очі Івана Івановича, і їй було радісно, що ось ця людина так само любить мріяти, як і вона (Олесь Донченко, VI, 1957, 374). 2. про кого — що та з інфін. Думати про здійснення чого-небудь бажаного; прагнути в думках до чогось. Вони укладали плани її виховання, мріяли про її долю (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 323); А як з першого ж дня була привітна до нього, хоча й стримана, то навіть стало здаватись Павлові.., що саме про таку дівчину він і мріяв завжди (Андрій Головко, II, 1957, 417); Як відомо, Коцюбинський захоплювався опришками, .. мріяв написати повість про Довбуша (Павло Тичина, III, 1957, 358).

Мріяти (створювати в уяві щось бажане) марити, снити, книжн. фантазувати.

Мріяти— I вимрівати, вимріювати, гадати, марити, намислювати, намишляти, помишляти (про що, об чім), розмріюватися, снити, химерити, химерувати, химородити, фантазувати Фразеологічні синоніми: бачити молочні ріки й масляні береги; блукати в небесах...

Що таке мрія?

Мрі́я — акт уяви, при якому суб'єкт уявляє деякі майбутні події, настання яких він бажає. Вони можуть бути реальними (реальна мрія), тобто такими, що дійсно можуть трапитись у майбутньому, або фантастичними (нереальна мрія), тобто такими, настання яких слід визнати практично неможливим. Мрія позитивно впливає на настрій суб'єкта, а також сприяє обдумуванню відповідного бажання, що може призвести до активізації діяльності щодо реалізації цього бажання. Тому реальна мрія корисна для настання тих подій, про які суб'єкт мріє. З другого боку, можна зауважити, що, внаслідок усвідомлення того факту, що мрія ще не настала, в суб'єкта може зіпсуватися настрій. Крім того, на мрію витрачається час, що може відволікти від важливіших справ. Отже, мрія має позитивні та негативні риси, і можуть бути різні думки щодо того, чи варто мріяти. Можна сказати, що реальна мрія має більше підстав вважатися корисною, ніж нереальна. Іноді термін «мрія» розуміють ширше, включаючи сюди, наприклад, думки не тільки про майбутнє, а і про минуле. При певному широкому розумінні мрію можна ототожнити з такою фантазією, під час якої суб'єкт уявляє якісь події. Дехто надає мрії дещо сакрального значення, вважаючи, що вона збуджує деяку надприродну субстанцію в напрямі збільшення ймовірності настання того, про що суб'єкт мріє. По суті мрія при цьому ототожнюється з молитвою. З другого боку, існує думка, що навпаки: мрію не слід плутати з молитвою, і неможливо повноцінно молитися, якщо почати мріяти замість того, щоб молитись. Описані в цьому абзаці міркування є предметом навколорелігійних вірувань і не підтверджуються науковими дослідженнями. Цікаво, що в англійській мові поняття «мрія» позначається тим самим словом, що й поняття «сновидіння»: dream. Справді, сновидіння часто віддзеркалюють бажання, так само, як і мрії, але відрізняються тим, що гірше піддаються свідомому керуванню з боку суб'єкта, а також, як правило, сприймаються ним як реальність.

Вірш

Треба мріяти і йти до мрії

Навіть через терни й бур’яни.

Не втрачати віри, і надії,

Хоч тускніють іноді вони,

Але поки серденько гаряче,

Мрії світлі в серці оживіть.

Крок за кроком міряйте терпляче

Й за покликанням у світ ідіть.

Не здавайтесь, рук не опускайте,

Треба все збороти у житті.

Вихід з ситуації шукайте,

Він завжди знайдеться на путі.

Не пливіть листком за течією,

Щастя вік кується в боротьбі.

Головою думайте своєю —

Жити треба в щасті, не в ганьбі.

Ілюстрації

Мріяти 1.jpg Мріяти 2.jpg Мріяти 3.jpg


Медіа

Мріяти не шкідливо

Мріяти

Див. також