Мрукати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мрукати, -каю, -єш, гл. Мурлыкать. Кіт мурий, на сонці потягаючись, мрукає з свого доброго талану. МВ. II. 134. діал. Муркотати (у 1 знач.). Здоровий величенний кіт мурий, на сонці потягаючись, мрукає — з свого доброго талану (Марко Вовчок, I, 1955, 216).

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках МРУКАТИ, аю, аєш, недок., діал. Муркотати (у 1 знач.). Здоровий величенний кіт мурий, на сонці потягаючись, мрукає — з свого доброго талану (Марко Вовчок, I, 1955, 216).

Муркотання (бурчання) - це, як правило, неголосний ритмічний тривалий вібруючий звук, що видається усіма котячими у момент отримання позитивних емоцій (ласки, насичення і т. п.), рідше в інших випадках.

Ілюстрації

1389118081 501333165.jpg Киця.jpg Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Як не дивно, але навіть в нашому столітті учені напевно не вивчили "механізми" муркотання кішок. Є декілька наукових теорій.

Одним з припущень є те, що мурчание викликається коливанням легенів кішки, інше - зміна циркуляції крові, яка викликає вібрацію і з'являється мурчание.


Але ми схильні вірити останній теорії.

Вважається, що мурчание кішки викликають електричні імпульси в головному мозку кішки. Вони передаються по центральній нервовій системі і приводять в дію роботу м'язів, які знаходяться біля голосових зв'язок кішки. Безпосередній апарат мурчания складається з тонких кісточок, які пов'язані між собою і проходять від основи черепа до основи мови, - ці кісточки називають під'язиковими. Вібрація голосових зв'язок і викликають вібрацію в під'язикових кісточах. Кішки муркочуть не лише на видиху, вони здатні це робити і на вдиху. З сімейства котячих мырлыкают тільки дрібні представники - домашні кішки і рисі. А у більших представників під'язикові кісточки прикриті хрящами, тому тигри, леви не можуть мурчать. Ці хрящі не дають кісточкам вібрувати, але роблять їх міцнішими, тому ці тварини уміють дуже голосно гарчати. Справжнісінький рик може видати тільки лев, інші представники котячих можуть видавати звуки, схожі на гарчання (шипіння, бурчання та ін.), але і муркотати не можуть. Деякі кішки муркочуть дуже рідко, а деякі практично ніколи - цей феномен слабо вивчений і причини цього невідомі. Буває так, що кішка, що ніколи не муркоче, потрапляє в іншу обстановку або до іншого власника і починає муркотати. Муркотавши, кішки не лише показують своє задоволення, а, наприклад, маленькі котенята муркочуть для того, щоб повідомити кішку-маму, що у них все добре, вони ситі і задоволені. Котенята муркочуть і після і вчасно годування, нявкати і смоктати молоко не виходить, а ось муркотати можна скільки душі завгодно. Кішка-мама теж муркоче котенятам у відповідь, заспокоюючи і підбадьорюючи їх. Дорослі кішки муркочуть при спілкуванні один з одним, таким чином, виявляючи свою дружелюбність або закликаючи до гри. Кішка, яка сильніше муркоче слабкішій кішці, щоб показати, що не збирається проявляти агресію. Коли кішка відчуває страх або на неї нападають, вона теж може почати муркотати, показуючи тим самим, що вона беззахисна. Муркоче кішка не лише для нас або інших кішок, муркотавши кішка заспокоює сама себе, тому хворі кішки, що відчувають біль, теж мурчат, таким чином, заспокоюючи себе і підбадьорюючи.

Ефект заспокоєння мурчания кішки діє не лише на неї, але і на хазяїна, тому кішка, що муркоче, може зняти стрес, головний біль у хазяїна, стабілізує тиск. Кішки закликають до спілкування або гри інших кішок за допомогою мурчания.

Тихо і коротко муркотавши, кішка зазвичай щось випрошує, а гучне муркотання означає те, що кішка вже добилася свого і дякує Вам.

Муркотання кішки настільки сильне, що у кішки, що муркоче, неможливо прослухати удари серця або ритм дихання. Дуже цікавий факт - коли кішка чує звук води, що тече, з крану, вона тут же припиняє мурчать. Так що, якщо Ваша кішка не дає Вам прослухати ритм дихання або биття серця муркотавши Вам у відповідь - скористайтеся цим методом.

Якщо прислухатися до мурчанию кішки, то можна помітити, що інтонація, тембр і гучність можуть бути абсолютно різними в різних ситуаціях. Природно, в абсолютній більшості випадків мурчание кішки означає вдячність Вам, задоволення, спокій і позитивний настрій кішки. Але кішки дуже хитрі і вони прекрасно знають, що якщо помурчати хазяїну можна отримати ласощі або додаткову "дозу" ласки.

Джерела та література

Зовнішні посилання