Максімова Світлана Михайлівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика студентки Максімової Світлани Михайлівни VІ курсу Педагогічного інституту заочної форми навчання освітній рівень: другий (магістерський) спеціальності «Дошкільна освіта».
База для проведення практики: ПЛ «Академія мудрості» (Київська область, м. Буча, вул. Інститутська, 14)

Зміст

Завдання 1

Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками

Адміністрація ліцею «Академія мудрості» багато років активно працювала над підготовкою вчителів для використання інформаційних технологій не лише на заняттях з інформатики (вчителями інформатики), але й у всьому освітньому просторі. З інтерв'ю з директором ліцею Вільчинською Ларисою Анатоліївною та вчителем інформатики Максимовим Євгенієм Івановичем я дізналася, що не дивлячись на те, що ліцей нещодавно відкрився можливостей розвивати ІКТ в повному руслі (як цього хотілося в проекті) протягом довгого часу не виходило. Директору спільною працею та зусиллями вдалося сформувати сприятливі умови для розвитку інновацій в ліцеї. Разом з кадровим і методичним забезпеченням навчального процесу є вирішальним показником оцінювання дієздатності сучасного освітнього закладу.
За словами вчителя інформатики «Інформаційне середовище як засіб ефективної взаємодії учасників освітнього процесу: дітей, педагогів, батьків. У нашому ліцеї проведено моніторинг компетентності вчителів у галузі інформаційно-комунікаційних технологій. Всі педагоги володіють навичками використання ІКТ на рівні «Початківець», вміють орієнтуватися в інформаційному просторі, отримувати інформацію та оперувати нею відповідно до власних потреб і вимог сучасного високотехнологічного суспільства.

ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування

За допомогою адміністрації був організований та проведений моніторинг вчителів з приводу використання ІКТ у вигляді анкетування. В школі проводиться моніторинг вчителів з приводу якості використання ІКТ вчителями.

Приклад заповненої Гугл-форми

Аналіз отриманих анкетних даних

Протягом проходження практики педагогам та всім учасникам навчального процесу було запропоновано пройти анкетування для визначення рівня ІКТ-компетентності. Дослідження проводилось відповідно до трьох рівнів: початківець, активний користувач, експерт. За результатами більшість опитаних мають статус активного користувача, який розробляє, організує і реалізує навчальні учнівські проекти; використовує елементи проектної методики на уроках та в позаурочній діяльності аналіз потреб в освітніх комп’ютерних програмах для використання під час навчання різних предметів здійснює аналіз і відбір освітніх комп’ютерних програм, розробка і проведення міжпредметних навчальних проектів із використанням ІКТ розробляє і реалізує міжпредметні навчальні проекти з використанням; невеликий відсоток опитаних є початківцями.

Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)

Інформаційне, навчально-наукове забезпечення

Управління ІТ:

  • Координація управління;
  • Пошук джерел фінансування;
  • Співпраця з партнерами.

Відділ підтримки адміністративних процесів ВНЗ (одна особа начальник):

  • проектування, побудова, управління й підтримка інформаційної мережі університету (програмна частина);
  • установка й налаштування серверів;
  • антивірусний захист інформаційної системи;
  • розробка й супровід інформаційно-аналітичних систем;
  • консультації з питань проектування й розробки інформаційних систем.

Проектування, розробка та підтримка програмних засобів навчального призначення Технічний відділ (одна особа):

  • Забезпечення учбового процесу технічними засобами навчання (встановлення обладнання відповідно до тематики занять та технічних вимог викладача, забезпечення своєчасного доступу студентів та викладачів у приміщення для проведення занять та інших заходів за розкладом, обмеження доступу у навчальні аудиторії сторонніх осіб).
  • Виконання роботи з обслуговування комп’ютерної, друкарсько-копіювальної, відео проекційної техніки у підрозділах університету та навчальних аудиторіях.
  • Проведення ремонтних та профілактичних робіт комп’ютерної, друкарсько-копіювальної, відео проекційної техніки.
  • Налагодження та технічне обслуговування локальної мережі, телефонного зв’язку та системи сигналізації університету.
  • Розробка різних інструктивних матеріалів користування системами сигналізації, телефонного зв’язку та ін.
  • Контроль за виконанням вимог пожежної безпеки та санітарно-гігієнічних норм у навчальних комп'ютерних аудиторіях. деканати, кафедри:
  • Розробка навчально-методичного забезпечення;
  • Впровадження інформаційних технологій в освітнє середовище;
  • Створення дистанційних курсів.

Апаратне


Наявні 2 комп'ютерних класів, серверна, кабінет техніків. Програмне Програми для роботи та навчального процесу

Моніторинг та оцінювання освітньо-інформаційного середовища Університету Грінченка (для ПВШ)

Київський університет ім. Б. Грінченка має потужне освітнє та інформаційне середовище. На сайті університету представлена вся необхідна інформація для абітурієнтів, студентів, педагогів, науковців, адміністрації. Також в університеті є ресурси, а саме електронне середовище, яке включає в себе. Доступні електронні ресурси з зовнішньої мережі: Е-портфоліо Електронні заявки Електронний каталог Електронне навчання logo moodle2 Сертифіковані ЕНК Підвищення кваліфікації Хмарні сервіси Microsoft Microsoft Imagine Academy Авторизований сертифікаційний центр CERTIPORT Вікі-портал Wikipedia-logo Інституційний репозиторій eprintslogo Електронні видання Наукові доробки магістрантів Наукові конференції та семінари База магістерських робіт та перевірка на плагіат. Профілі інститутів у Google Академії. Доступні ресурси з внутрішньої мережі: Електронний репозиторій eprintslogo Електронне тестування logo moodle2. База магістерських робіт 2018. База реєстрів КУБГ.

Завдання 2

Сайт установи приватний ліцей «Aкадемія мудрості»

Завдання 3

Семінар (тренінг) для вчителів початкової школи «Академія мудрості» щодо можливостей онлайн навчання

Присутні:

  1. Омельчук О.В. – вчитель 4-А кл
  2. Комкова Л.В. – вчитель 3 кл
  3. Захарченко Т.Д. – завуч з НВР
  4. Вільчинська Л.А. – директор ліцею
  5. Косинська І.Р. – вчитель 1-А кл
  6. Толбас А.В. – завуч з виховної роботи школи

Виступ-семінар Максимової Світлани

Pl am seminar-01.jpg

Початкова школа – фундамент, від якості якого залежить подальше навчання дитини, і це накладає особливу відповідальність на вчителя початкової школи. Довгий час початкова школа в системі освіти була «школою досвіду», тобто розглядалася як ступінь освіти, де учень повинен освоїти такі основні навички, як читання, письмо, рахунок для подальшої освіти. Сьогодні початкова школа представляється інакше. Сьогодні вона повинна стати першим досвідом дитини в освітній системі – місцем проби своїх освітніх сил. На цьому етапі важливо розвинути активність, самостійність, зберегти пізнавальну активність і створити умови для гармонійного входження дитини в освітній світ, підтримати його здоров'я та емоційне благополуччя. Саме ці якості учнів і розвиваються з впровадженням ІКТ в освітній процес. Використання інформаційних технологій відкривають доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, надають абсолютно нові можливості для творчості, дозволяють реалізовувати принципово нові форми і методи навчання.

Інформаційно-комп’ютерні технології здійснюють вплив на емоційну сферу молодшого школяра, сприяючи підвищенню пізнавальної активності, підвищенню інтересу до предмета та навчання взагалі, активізації навчальної діяльності учнів. В роботі можна використати готові мультимедійні презентації, створювати власні мультимедійні навчальні програми та презентації, проекти, використовувати засоби мережі Інтернет у навчальній та позакласній роботі.

Використовуючи програму Power Point, можна підготувати цікаві презентації, які застосовуються на уроках для вивчення нового матеріалу. Завдяки цій програмі складають презентації по найрізноманітнішим темам і предметам. В ході уроку використовуються різні види і форми роботи: тестування, самостійна робота, практична робота, робота в парах, групах, словникова робота, робота з підручником, диференційовані завдання. Діти будуть активно працювати на уроці. Неоціненну допомогу в роботі робить мережа Інтернет. Всім відомо, що Інтернет – це глобальна інформаційна мережа, яка включає в себе електронну пошту, пошукові системи і допомагає здійснювати доступ до різних інформаційних ресурсів. Уроки з використанням ІКТ є одним з найбільш важливих результатів інноваційної роботи.

Pl am seminar-02.jpg

Таким чином, ІКТ істотно допомагають педагогу в його роботі. Це і підбір додаткового текстового та ілюстративного матеріалу,створення карток з індивідуальними завданнями та додатковими пізнавальними текстами, створення електронної бази моніторингу, систематизація і збереження особистих методичних напрацювань, підготовка звітної документації, оформлення навчальних стендів. Все це дозволяє при більш низьких тимчасових витратах отримати більш високий результат в навчанні дітей:

  • застосування ІКТ на уроках підсилює позитивну мотивацію навчання, активізує пізнавальну діяльність учнів;
  • використання ІКТ дозволяє проводити уроки на високому естетичному та емоційному рівні; забезпечує наочність, залучення великої кількості дидактичного матеріалу;
  • підвищується обсяг виконуваної роботи на уроці в 1,5-2 рази; забезпечується високий ступінь диференціації навчання.
  • розширюється можливість самостійної діяльності;
  • забезпечується доступ до різних довідкових систем, електронних бібліотек, інших інформаційних ресурсів.

Але поряд з перевагами використання ІКТ виникають різні проблеми як при підготовці до таких уроків, так і під час їх проведення:

  • не у всіх учнів є комп’ютер в домашньому користуванні;
  • у робочому графіку вчителів не відведено час для дослідження можливостей Інтернету;
  • додаткові витрати часу на підготовку до уроку;
  • існує ймовірність, що, захопившись застосуванням ІКТ на уроках, учитель перейде від розвивального навчання до навчання наочно-ілюстративним методом.

Запровадження інформаційно-комунікаційних технологій у початковій ланці – це не данина моді, а необхідність сьогодення, оскільки більшість дітей ознайомлюються з комп’ютером набагато раніше, ніж це їм може запропонувати школа.

До школи приходить нове покоління дітей, які живуть у інформаційному, динамічному, емоційно напруженому середовищі. Інформаційні технології стають потужним багатофункціональним засобом навчання. Їх використання привчає учня жити в інформаційному середовищі, сприяє залученню школярів до інформаційної культури. ІКТ - це не мета, а засіб навчання. Комп'ютеризація повинна стосуватися лише тієї частини навчального процесу, де вона справді необхідна.

Таким чином, використання інформаційно - комунікаційних технологій в початковій школі – це не просто нове віяння часу, а необхідність і пошук нового сенсу уроку.

Презентацію можна завантажити за цим посиланням: Файл:Zavdannia 3.pptx.

Завдання 4

Методичні рекомендації щодо проектування інформаційного освітнього середовища ліцею «Академія Мудрості»

Однією з необхідних умов успішної реалізації модернізації освіти на сучасному етапі є формування єдиного інформаційного освітнього середовища на всіх рівнях із забезпеченням їх інтеграції. Первинного значення в цьому процесі набуває створення єдиного ІОС в кожній освітній установі. Інформатизація в навчальному закладі потребує не лише встановлення в ньому персональних комп’ютерів і навчання комп’ютерної грамотності – вона не відбуватиметься без перебудови всього процесу навчання на базі використання інформаційно-комунікаційних технологій, діяльності студентів, учнів і викладачів в умовах доступу до безмежного світу інформації. Створення єдиного освітнього інформаційного середовища сприяє розвитку навчальної, педагогічної, управлінської й обслуговуючої діяльності навчального закладу, де провідну роль відіграють інформаційно-комунікаційні технології, що дозволяють підвищити якість і доступність навчального процесу.

Для керівництва:

  • створити єдине інформаційне освітнє середовище навчального закладу;
  • організувати розумний і раціональний документообіг в межах однієї установи,
  • впровадити інформаційно-комунікаційні технології управління навчальним закладом;
  • впровадити систему збирання, переробки інформації з різних напрямів навчально-виховного процесу;
  • здійснити розгорнутий моніторинг навчальної діяльності закладу;
  • створити електронні бази даних педагогічних кадрів;
  • підтримувати сайт навчального закладу, Веб-сторінки навчальних проектів;
  • розширити інформаційну взаємодію з іншими навчальними закладами;
  • розвинути контакти соціального партнерства з іншими навчальними закладами.

Для викладачів :

  • організувати доступ до всієї нормативно-правової бази документів;
  • використовувати програмне середовище, що формує інформаційний простір навчального закладу;
  • здійснювати самостійне навчання;
  • підвищувати кваліфікацію, брати участь у професійних об’єднаннях, семінарах, вебінарах, майстер-класах та ін.
  • упроваджувати інформаційно-комунікаційні технології і ресурси мережі Інтернет на різних етапах традиційної системи навчання;
  • створювати Інтернет-заняття, інтегровані уроки;
  • розробляти і використовувати власне програмне забезпечення і цифрові освітні ресурси, формувати, використовувати медіатеки і т. ін.

Модернізація ІТ-інфраструктури

Необхідно підвищити рівень ІКТ-компетентності вчителів (проводити для них тренінги, семінари та давати можливість проходити курси для удосконалення своїх вмінь та навичок роботи з комп'ютерною технікою).

Формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи

Виділення ІК-компетентності як окремої складової професійної компетентності педагога обумовлено активним використання ІКТ у всіх сферах людської діяльності, в тому числі і в освіті. Вона передбачає наявність у особистості здатностей:

  • застосовувати ІКТ в навчанні та повсякденному житті;
  • раціонально використовувати комп’ютер і комп’ютерні засоби під час розв’язування завдань, пов’язаних з опрацюванням інформації, її пошуком, систематизацією, зберіганням, поданням і передаванням;
  • обов`язково брати активну участь у семінарах, тренінгах, конференціях різного рівня щодо застосування ІКТ у навчальній практиці;
  • будувати інформаційні моделі й досліджувати їх за допомогою засобів ІКТ;
  • давати оцінку процесові й досягнутим результатам технологічної діяльності.

Завдання 5

Опис закладу проходження практики

Опис закладу проходження практики знаходиться за цим посиланням: ПЛ «Академія мудрості» (Київська область, м. Буча, вул. Інститутська, 14)