Ліворуч

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ліво́руч, нар. 1) Лѣвою рукою. 2) Налѣво.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЛІВОРУЧ, присл., від кого — чого і без додатка. 1. З лівого боку; протилежне праворуч. Ліворуч чорна машина, що з червоного рота прокльоном стогне (Василь Стефаник, I, 1949, 174); За вечерею парубок сидів ліворуч від Яся (Оксана Іваненко, Великі очі, 1956, 42). 2. У лівий бік, на лівий бік; протилежне праворуч. Чорною плямою, заступаючи небо, стоїть у житі жандарм, поглядає праворуч, ліворуч (Олександр Довженко, Зачарована Десна, 1957, 6); Командир полку послав кінну розвідку далеко ліворуч і праворуч від дороги, щоб з'ясувати там характер ворожої оборони (Олесь Гончар, III, 1959, 95).


Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Ліво́руч нар. 1) Лѣвою рукою. 2) Налѣво.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ЛІВО́РУЧ, присл., від кого — чого і без додатка. 1. З лівого боку; протилежне праворуч. Ліворуч чорна машина, що з червоного рота прокльоном стогне (Стеф., І, 1949, 174); За вечерею парубок сидів ліворуч від Яся (Ів., Вел. очі, 1956, 42). 2. У лівий бік, на лівий бік; протилежне праворуч. Чорною плямою, заступаючи небо, стоїть у житі жандарм, поглядає праворуч, ліворуч (Довж., Зач. Десна, 1957, 6); Командир полку послав кінну розвідку далеко ліворуч і праворуч від дороги, щоб з’ясувати там характер ворожої оборони (Гончар, III, 1959, 95).

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

ліворуч присл. (із лівого боку; у лівий бік), лівобіч, у[в]ліво, на ліву руку (руч), у[в]ліворуч; цоб (команда волам)


Ілюстрації

Ліворуч.jpg Ліворуч1.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Право́руч і ліво́руч (англ. Dexter and sinister) — у геральдиці, блазоні сторони герба або щита. Визначаються залежно від носія щита, а не глядача. Відповідно, геральдичне «праворуч» позначатиме лівий бік малюнку для глядача, а «ліворуч» — навпаки. Водночас, правиця чи лівиця гербової фігури (лева, орла, лицаря тощо) іменуються так, як їх бачить глядач.

Див. також

13 серпня відзначають Всесвітній день шульги. Лівшею прийнято називати людину, яка в активній діяльності воліє використовувати ліву руку. Автором свята прийнято вважати Британський клуб шульг. 13 серпня 1976 ініціював перший міжнародний мітинг. Члени клубу виступили з ініціативою, щоб праворукі люди в цей день можуть позначити для себе "зони шульг", в яких все потрібно буде робити саме лівою рукою: їсти, пити, читати, малювати, чистити овочі, різати хліб, грати у волейбол. Масовий рух шульг почався 1980-го року в США. Тоді причиною акцій протесту стало звільнення поліцейського-шульги Франкліна Вінборна. Він носив кобуру ліворуч, в той час як статут вимагав носити її праворуч. Дослідження стверджують, що ліворуким легше перевчитися на правшу, ніж праворуких на лівшу. Ліворукість передається спадково. Лівшами в королівській родині є Королева-мати, Королева Єлизавета II, Принц Чарльз і Принц Вільям. Лівші існують не тільки у світі людей: здатність використовувати ліву лапку замість правої охоче використовують деякі гризуни і кішки.