Любомудр

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Любомудр, -ра, м. Мудрецъ. Ти засвітив, любомудре, світоч правди, волі. Шевч. 237.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках


АКАДЕМІЧНИЙ ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК: 1)ЛЮБОМУ́ДР, а, чол., заст. Любитель філософії; філософ. Прозрів єси В попелі глибоко Огонь добрий.. І засвітив, любомудре, Світоч правди, волі (Тарас Шевченко, I, 1951, 263); Багато було зроблено для того, щоб дослідити місце Сковороди в історії змагань філософської мислі.. Це допомогло вияснити справжній зріст українського любомудра (Літературна Україна, 4.XII 1962)

2)Людина, що має великий розум, досвід, глибокі знання; мудра людина. Перед мене, де причали Виноградарських човнів, Мудреці людей навчали, Щоб життя цвіло, як спів (Максим Рильський, Мости, 1948, 67); О Джамбул, ти в юності своїй, навчившись від мудреця Сююмбая говорити тільки правду, одним із перших виступав проти царів та баїв (Павло Тичина, III, 1957, 67); На голубій, оксамитній канапі сидить Анненков — величного вигляду старець із срібними кучерями і бородою, з лагідним обличчям мудреця (Іван Кочерга, III, 1956, 123).

3) (ірон.) Той, хто багато роздумує, обмірковує; мудрагель. [Горнов:] Довго ще по селах отакі мудреці, як ваш писар, морочитимуть мирян (Марко Кропивницький, I, 1958, 390); — Посіяли на піщаниках пшеницю, вона там зроду не родила. Посадили б кавунів — довгі рублі в дурну кишеню. — Ви, я бачу, також мудрець за чужою спиною (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 76).


Словник російської мови: 1)Те ж саме,що і філософ 2)Учасник філософсько-літературного гуртка "Товариство любомудров" (виник в Москві в 20-ті роки XIX ст.)

Ілюстрації

Sokrat.jpg Lubomudr.jpg Lubomudr1.jpg Lubomudr3.jpg

Медіа

Див. також

-Поради мудреців: http://myplanet.com.ua/?p=13887

Джерела та література