Лозінська Надія-Юлія Василівна
Школа І ступеня №333 Дарницького району м.Києва - навчальний заклад сучасних учнів, сучасних технологій та сучасних вчителів. «Вдосконалення навчально-виховного процесу, пошук шляхів підвищення ефективності та якості уроку, оволодіння інтерактивними педагогічними технологіями та їх упровадження в навчання та виховання, формування в учнів національної свідомості» - девіз освітньої політики. В школі активно використовують ІКТ та актуального освітнього-програмного забезпечення. Створюються умови для організації навчання та використання новітніх технологій. Для всіх вчителів активно проводяться майстер-класи та індивідуальні консультації з провідними спеціалістами.
Інтерв’ю з директором навчального закладу:
- Доброго дня, Наталія Джоржівна! Яка головна мета впровадження ІКТ в вашому закладі?
- Доброго дня. Вдосконалення навчально-виховного процесу, пошук шляхів підвищення ефективності та якості уроку, оволодіння інтерактивними педагогічними технологіями та їх упровадження в навчання та виховання, формування в учнів національної свідомості - головна мета впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в закладі. Саме сучасні інформаційні технології зробили можливим доступ кожного фахівця до величезної кількості різних видів інформації. З власного досвіду хочу відмітити, що впровадження ІКТ управлінську діяльність надає унікальні можливості для адміністрації закладута полегшує роботу.
– Як ви застосовуєте ІКТ в школі?
– Одним з напрямків застосування ІКТ у нашій школі є використання мультимедійних засобів навчання, які дозволяють учням, педагогам, батькам спілкуватися з комп’ютером, використовуючи різноманітні, природні для себе середовища: графіку, звук, анімацію, відео. Ми відвідуємо уроки, перевіряємо чи використовують повною мірою всі засоби.
- Чого не вистачає для втілення для повномаштабного ІКТ у школі?
- Вистачає всього: бажання у вчителів є, навчання проводимо, всі класи забезпечені засобами. Наші вчителі є дуже творчими, креативними та прогресивними, і тому їм легко дається застосування ІКТ в освітньому процесі.
ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.
Опитування було розроблено в Google формі та спрямоване на діагностику ІК компетентності вчителів. Було запропоновано дати відповідь на ряд запитань.
Посилання: https://docs.google.com/forms/d/1c46kl7gwQnzrPqfPYN2orpb8dGE8-g8olIumnFA868k/edit
Результати анкетування: вчителі мають високий (86%) та достатній рівень (14%) ІК компетентності.
Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)
Апаратне забезпечення:
1. Комп'ютерні класи – 1.
2. Мультимедійні комплекти і комп'ютери – оснащений кожен клас.
3. Лінгафонний кабінет - 1.
4. Принтери – у кожному класі.
Програмне забезпечення:
1. Microsoft office.
2. Windows.
3. SmartNotebook.
Інформаційно-освітнє забезпечення навчального закладу:
1. Сторінка школи в соціальній мережі Facebook.
Навчально-наукове забезпечення навчального закладу:
1. Сервіси Google;
2. Microsoft Оffice.
Гугл- календар для співробітників, керівників
Посилання: https://drive.google.com/drive/folders/14IQoF-LWexodcAVaOqCbBbTSBwgKDU2a?usp=sharing
Семінар (тренінг)
Частина педради, з моїм виступом (вся педрада у документі)
Я займалася організацією, розприділяла завдання між вчителями та виступала із питанням про співпрацю з батьками.
"...Використання ІКТ у роботі з батьками. (вчитель початквих класів Лозінська Надія-Юлія Василівна)
Важливою та вагомою частиною роботи вчителя є робота з батьками. Для проведення сучасних зустрічей з батьками доречно використовувати ІКТ. Зараз спробуємо уявити себе у ролі батьків.
1. Вправа «Портерт сучасного вчителя»
На інтерактивній дошці фігурка людини, навколо якості позитивні та негативні для відображення внутрішнього світу вчителя, одяг для відображення зовнішнього вигляду. Батьки працюють у групах та по черзі створюють портрет сучасного вчителя обираючи якості та одяг. За бажанням коментують.
2. Робота з сервісом Kahoot
За допомогою цього сервісу можна цікаво та швидко провести різні опитування, зібрати необхідні дані, «звільнивши» батьків від надоїдливого заповнювання анкет і т. п.
Проведення опитування на прикладі анкети «Чи знаєте ви своїх дітей»..."
Посилання на документ https://drive.google.com/open?id=1nR4e7PFp22xZxb-G3iXxlv_5ExHpmZuS
Фото-звіт за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1SWTTMAHA3tKHLhYyZd4Eq6Ojm5in7UGP?usp=sharing
Методичні рекомендації
проектування інформаційного освітнього середовища установи
За результатами аналізу ІТ-інфраструктури школи І ступеня №333 Дарницького району м.Києва, можна зробити висновок, що ця освітня установа відповідає сучасним вимогам оновленого Державного стандарту та «Закону про Освіту» щодо інформатизації освітнього простору. Але, було б корисно організувати більше тренінгів, майстер-класів для підвищення компетентностей вчителів з використанням ІКТ. Для того, щоб підвищити ефективність спільної роботи вчителів можна ввести електронний документообіг. Для контролю знань після вивченої теми вчитель може використати Google форми, Kahoot!, ClassMarker, Plickers та ін.
Для оцінювання знань на уроці вчитель може використовувати Learningapps. Який пропонує широкий вибір завдань, які можна виконувати як на уроці та вдома. Навчальні матеріали вчитель може розміщувати в Google класі, на Google Диску, Padlet, в соціальних мережах (створивши групу). Розробляти власні електронні продукти (розробки уроків, демонстраційний матеріал). Поєднувати готові електронні продукти (електронні підручники, енциклопедії, навчальні програми, демонстраційні програми т. п.) у своїй професійній діяльності.
Також можна ефективно використовувати Інтернет-технології в організації додаткової освіти; використовувати комп’ютерні технології для підготовки до занять; застосовувати тренувальне тестування; брати участь в Інтернет конкурсах і олімпіадах; обговорювати актуальні проблеми на сайті навчального закладу; навчитися працювати з інформацією, робити повідомлення, доповіді на задану тему. Створити сторінку, де б вчителі могли ділитися своїм досвідом один з одним. Туди можна буде викладати фото, презентації, текстові документи (все, що висвітлить їх діяльність). А також створити електронну бібліотеку. Це дозволило б всім учасникам освітнього процесу мати доступ до інформації в будь якому місці і будь який час.
модернізації ІТ інфраструктури
Школа забезпечена ІКТ на високому рівні. На мою думку, не вистачає тільки зони Wi-Fi.
формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи
ІКТ-компетенції вчителя визначають як здатність педагога розв’язувати професійні завдання з використанням засобів і методів інформатики й ІКТ, а саме:
– здійснювати інформаційну діяльність зі збору, обробки, передавання, зберігання інформаційного ресурсу, з продукування інформації з метою автоматизації процесів інформаційно-методичного забезпечення;
– оцінювати і реалізовувати можливості електронних видань освітнього призначення і розподіленого в мережі Інтернет інформаційного ресурсу освітнього призначення;
– організовувати інформаційну взаємодію між учасниками навчального процесу й інтерактивним засобом, який функціонує на базі засобів ІКТ;
– створювати і використовувати психолого-педагогічні методики контролю і оцінювання рівня знань учнів, їх просування в навчанні;
– здійснювати навчальну діяльність з використанням засобів ІКТ в аспектах, що відображають особливості конкретного навчального предмета.
Науковці, які розробляють цю проблему, наголошують на тому, що вчитель, який використовує у своїй діяльності ІКТ, повинен психологічно бути готовим до постійного вдосконалення своїх знань. У зв'язку з цим ще в стінах ВНЗ (вищий навчальний заклад) у майбутнього вчителя необхідно формувати і професійну готовність до постійної самоосвіти і підвищення кваліфікації в галузі ІКТ у технологічному плані та спеціальну підготовку викладачів у галузі інформатики та ІКТ. Стає очевидним, що професійні якості вчителя істотно залежать від готовності освоювати і використовувати у своїй роботі нові методи, форми і засоби навчання, у тому числі на базі ІКТ. Формування ІК- компетентності вчителів можливе через такі заходи як:
-тестування на визначення точного рівня ІК-компетентності вчителя;
-курси підвищення ІК-компетентності (за рівнями знань);
-система постійно діючих семінарів з питань вдосконалення навиків роботи на комп'ютері з різними програмами і вживання ІКТ в освітньому процесі;
-індивідуальні консультації за запитом;
-система майстер-класів;
-наради – семінари, тренінги;
-система дистанційного навчання;
-проведення зустрічів з вчителями інших шкіл, для переймання досвіду ;
-оновлення літератури, робочих планів , методичних документів по застосуванню ІКТ.