Листа
Листа, -ти, ж. = Лиcтка. Вх. Лем. 432.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови
ЛИСТО́К(1), тка́, ч. Те саме, що лист
1. Бачу, сидить дитина — бліде-бліде личко.., а як здійме ручку вхопити листок з гіллі над собою,— що то за ручка тонесенька (Вовчок, І, 1955, 386); * У порівн. Моє серце забилося, Як од вітру листок (Мас., Київ. каштани, 1954, 72).
ЛИСТО́К2, тка́, ч. 1. Те саме, що лист2. Хоцінський розгорнув листок газети і почав водити очима за стрічками (Н.-Лев., І, 1956, 133); Він шарпко підійшов до столу, згріб копичку вузеньких листків і, розідравши їх, кинув на підлогу (Досв., Вибр., 1959, 267); — Ніколи не думав, щоб це могло забрати стільки ходіння й часу. Ходжу з обхідним листком (Собко, Срібний корабель, 1961, 201).
◊ Фі́говий листо́к див. фі́говий.
2. Те саме, що листі́вка 2. ..робітничі листки — ця перша форма соціал-демократичної літератури — знайомі вже всім російським робітникам.. (Ленін, 4, 1948, 190).
∆ Листо́к непрацезда́тності; Лікарня́ний листо́к — документ, що засвідчує право робітника або службовця на тимчасове звільнення від роботи і на допомогу в разі тимчасової непрацездатності. В артілі оплачують людям лікарняні листки на випадок тимчасової непрацездатності.
Ілюстрації
Академічний тлумачний словник (1970-1980)
ЛИСТ(2), а́, ч. 1. Тонкий, щільний шматок або шар якого-небудь матеріалу (паперу, заліза, фанери і т. ін.). Газорізальник Мамайчук-старший.. щось викроює з товстого сталевого листа (Гончар, Тронка, 1963, 179); Цілий вечір Мишуня казився й дурів.. Зачепив неумисно й перекинув відро з водою. Упустив фанерного листа, на якому лежало тісто (Ю. Янов., II, 1954, 139); Шиферний лист іде на покрівлю житлових і промислових будівель (Веч. Київ, 12.Х 1957, 1).
2. Писаний текст, признач. для повідомлення про що-небудь, для спілкування з кимось на відстані, а також відповідна поштова кореспонденція. По копійці заробляла [вдова], Копу назбирала. Та до сина лист писала, У військо послала — Полегшало (Шевч., І, 1963, 230); Аж двічі Павло прочитав листа зряду. І, як це й завжди бувало з ним після Корнійових листів, трохи полегшало ніби (Головко, II, 1957, 413); — Вам, Полю, ось газетки і рекомендований лист, — дістала листоноша пошту з керзової сумки (Автом., Щастя.., 1959, 4); // Писане звертання до особи або осіб, розраховане на широке розповсюдження. Кожний студент знає знаменитий лист Бєлінського, як він писав про Гоголя (Корн., Разом із життям, 1950, 105).
3. який. Офіційний, грошовий або інший документ. [Й о г а н н а (після мовчання):] Хузане, дай мені розлучний лист (Л. Укр., III, 1952, 164); // Документ для записування яких-небудь відомостей. Вони [обліковці] обійдуть квартиру за квартирою.., зустрінуться з кожним громадянином Радянської держави і, опитавши його, занесуть дані у переписний лист
Ілюстрації
Медіа
Цікаві факти
- Цікаво, чому опадає листя? В широтах помірного клімату осінь посідає місце між літом – періодом найбільшої активності живих істот – і зимою – періодом завмирання життя. Осінь – дуже відповідальний період у житті природи, коли її сили мобілізовані для продовження життя.
- Одна з прикмет осені – листопад. Спершу зелене листя жовтіє і стає багряним, а тоді, легко занесене поривами вітру, злітає з дерева. Ви, певна річ, розумієте, що відбувається це не випадково. Листя рослин виконує, мабуть, одну з найважливіших функцій в біосфері: використовуючи енергію сонця, воно синтезує корисні речовини та виділяє кисень. Проте, це може можливо лише в тому разі, коли сприяє погода – на вулиці тепло, волого і світло.
- Рослина з активно працюючим, коли холоднішає, стає дуже вразливою. Оскільки для фотосинтезу потрібна велика кількість води, при зниженні температури повітря і ґрунту холод здатний згубити незахищену рослину, перетворивши воду в її клітинах на лід. Щоб цього не сталося, рослини позбуваються надмірної вологи і скидають листя.
- Листопад спостерігають в передзимовий період та в зоні сухих субтропіків, хоча температура там не падає нижче нуля. При цьому скидання листя забезпечує захист рослин від обезводнення, адже зима там – період засушливий. Таким чином, однаковий спосіб захисту у рослин може спостерігатись внаслідок дії різних несприятливих факторів – як холоду, так і засухи.
Див. також
Іноземні словники
Cambridge Dictionary
- leaf noun [C] (PLANT)
one of the flat, usually green parts of a plant that are joined at one end to the stem or branch:
a palm leaf
autumn leaves
♦He was raking up leaves in his garden.
♦The leaves on the trees have started to turn a rich coppery colour.
♦Rubbing a dock leaf on nettle stings helps to relieve the pain.
- leaf noun [C] (PAPER)
a thin flat substance, esp. a sheet of paper, or a layer of something: Some of the leaves of the old book had come loose.
A leaf of a table is an extra flat piece that can be added to the top surface to make the table larger.