Кубара

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Куба́ра, -ри (-ря, -і), ж. Снарядъ для снятія роя пчелъ съ дерева; онъ состоять изъ длиннаго шеста и прикрѣпленнаго къ нему мѣшка.


Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2. — С. 317.

Публічний словник ukrlit.org

Словники

Кубара, -ри (-ря, -і), ж. Снарядъ для снятія роя пчелъ съ дерева; онъ состоять изъ длиннаго шеста и прикрѣпленнаго къ нему мѣшка.

Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 2, ст. 317.

http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/25060-kubara.html

кубара

куба́ра название морского судна, др.-русск. кубара (Договор Игоря с греками 945 г.; Иос. Флав.; Георг. Амарт.; см. Истрин 3, 252) и др. Из ср.-греч. κουμβάριον "галера"; см. Фасмер, Гр.-сл. эт. 103; Соболевский, РФВ 70, 90; ЖМНП, 1886, сент., стр. 151; Бернекер 1, 636.

Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс. М. Р. Фасмер. 1964—1973.

кубара — корабель … Зведений словник застарілих та маловживаних слів Этимологический словарь русского языка

Ілюстрації

Кубара2.jpg Кубара1.png Кубара 3.jpg Кубара4.jpg

Медіа

Цікаві факти

Як екологи рятували величезний рій бджіл, які «поселилися» на деревці у центрі Львова https://portal.lviv.ua/news/2018/05/25/yak-ekologi-ryatuvali-velichezniy-riy-bdzhil-yaki-poselilisya-na-derevtsi-u-tsentri-lvova

Як зловити рій бджіл у вулик: ефективні методи http://dovidkam.com/sadigorod/doglyad-za-bdzholami/yak-zloviti-rij-bdzhil-u-vulik-efektivni-metodi.html


Як легко і просто зловити рой молодих бджіл в приготовлену пастку http://dompostroy.com.ua/iak-lehko-i-prosto-zlovyty-roi-molodykh-bdzhil-v-pryhotovlenu-pastku.html



Бджільництво - словник-довідник

https://subject.com.ua/agriculture/apiculture/308.html

ЗНЯТТЯ РОЮ — процедура, до якої бджоляр завжди повинен бути готовий у ройову пору. На пасіці він повинен установити чергування з 6-ї до 18-ї год, щоб рої не летіли або не прищепилися до одного місця при одночасному вильоті з різних вуликів. Він повинен установити на пасіці привої з обрізків товстих обаполів або дощок завбільшки ЗО х 45 см. У них треба зробити напівкруглу виїмку, обпалити її (бджоли часто прищеплюються до обвугленої частини привою) й укріпити їх у різних місцях пасіки на дерев'яній стійці заввишки в 2,5 м. Якщо бджоляр знає, з якої сім'ї вийде рій, він устромляє привой поруч із цією сім'єю. Бджоляр повинен також підготувати запасні вулики, штучну вощину, роївні.

При роїнні бджоли стрімко вилітають із вулика, до них приєднується матка, і через якийсь час рій осідає на привой або який-небудь інший високий предмет. Багато бджолярів при виході рою виловлюють на прилітній дошці матку. Рій без матки нікуди не полетить.

Якщо бджоляр помітив рій на виході, він бере привой на довгій або короткій тичині (залежно від висоти польоту рою) і ставить так, щоб він опинився в самій гущавині рою. Бджоли самі почнуть сідати на привой, і бджоляр обережно встромляє тичину в землю. Поки бджоли сідають на привой, бджоляр готує роївню. Він кладе її відкритою на землю. Обережно висмикує тичину із землі й плавно опускає її над роївнею, перехопивши її ближче до рою. Різким поштовхом він струшує бджіл у роївню й швидко закриває її. Якщо частина бджіл не потрапила в роївню, вони повернуться в старий вулик. На цей прийом іде 5-7 хв.

Якщо ж рій уже осів на привой, гілку дерева тощо, то бджоляр підносить до нього роївню й струшує або збирає в неї бджіл, користуючись черпаком з картону. Коли більша частина бджіл буде зібрана в роївню, її підвішують до місця привою й димом спрямовують туди бджіл.

Якщо бджоли осіли на стовбурі дерева, то роївню приставляють до стовбура нижнім боком вище бджіл. У роївню попередньо поміщають трохи бджіл, узятих черпаком, і димом спрямовують у неї бджіл. Зібраних у роївню бджіл закривають і відносять у темне й прохолодне місце, а ввечері переселяють у новий вулик.

Рій з молодою неплодовою маткою прищеплюється зазвичай високо на дереві й на його знімання йде, як правило, багато часу.

Якщо знятий рій поводиться в роївні спокійно, розміщається у верхній його частині, це означає, у сім'ї є матка. Якщо ж рій розсипається, бджоли гудуть, б'ються об стінки роївні, тривожаться, намагаються вийти, це означає, що рій втратив матку або ж у ньому виявилося дві матки.

Як початківців, так і досвідчених бджолярів завжди цікавив і турбував один і той же питання – як зняти рій з дерева або з землі? Чому бджоли залишають вулик і починають щепа на дереві?

Як зняти рій бджіл з високого дерева (поради)

Рій бджіл на дереві: що робити

Відповідь одна: це природний спосіб розмноження для бджіл. Як це відбувається?

Молоді бджоли починають залишати вулик і, створюючи зриму доріжку, починають описувати в повітрі кола. Так вони чекають бджолину матку. Коли матка приєднується, рій починає осаживаться на гілці дерева, кущі (прищепі). Утворюється клуб.

Пасічнику важливо не пропустити цей момент роїння бджіл. Через 20-30 хвилин як розвідники-бджоли знайдуть нове житло, рой відразу зірветься з прищепи і втече назавжди з місця проживання. Тому, в передбачуваний час виходу рою, пасічнику бажано організувати чергування на пасіці або приготувати пастки для комах. Зазвичай вихід рою відбувається рано-вранці, як тільки потеплішає. Матеріали, які треба мати при собі на пасіці для зняття роя наступні:

рійниця;

черпак;

пульверизатор з водою;

сходи;

кілька порожніх вуликів;

дошка-пастка.

Як зняти рій бджіл з високого дерева (поради)

http://poradum.com/sad-i-gorod/doglyad-za-bdzholami/yak-znyati-rij-bdzhil-z-visokogo-dereva-poradi.html

Пульверизатор з водою для упіймання роя

Як зняти прищепу з дерева

Якщо рій бджіл висить невисоко від землі, зняти його не представляє особливих труднощів. Під щепа підставляється рійниця і потім рой просто змітається туди. Після рійниця підвішується поруч з прищепою, де знаходиться бджолина матка і залишилися бджоли приєднаються до них.

Коли роїння відбувається на кроні високого дерева, знімати такий щепа буде складніше. Тут нам знадобиться драбина. Потрібно приготувати дві жердини достатньої довжини. До одного жердини необхідно прив’язати роевню, а до іншого прикріпити гак.

Перед зняттям прищепи підготувати для нової сім’ї вулики для подальшого проживання. Коли все буде готово, можна приступити до зняття бджіл.

Встановити сходи поряд з деревом. З жердинами піднятися до привою. Обляпати щепа водою з пульверизатора. Робиться це для того, щоб щепа не злетів і для зручності збору. Мокрих комах легше струшувати в роевню. Акуратно завести бджіл під жердину з роевней, другим шостому захопити гілку з прищепою і різким рухом струсити клуб. Потрібно постаратися з першої ж спроби скинути всіх бджіл або більшу їх частину.

Коли бджолина матка опиниться в роевне, що залишилися комахи почнуть самі залітати до неї. Якщо на цьому етапі все було зроблено правильно, можна закріпити на дереві роевню і закрити її кришкою. Комахи, що залишилися, будуть проникати до матки через льотне отвір.

Якщо немає можливості закріпити роевню на дереві, слід акуратно опустити її вниз і залишити під деревом. За півгодини-години в роевне зберуться всі комахи. Коли весь щепа збереться в роевне, можна закрити льоток і перенести його назад на пасіку.

У підготовленому вулик із рамками розмістити прищепу. Накрити вулик. Для того, щоб рій знову не злетів, бажано розмістити у вулику рамки з засівом для іншої сім’ї. Переселенный рой ніколи не кине засів і залишиться жити на новому місці.

Як зібрати прищепу з землі або трави

Як зняти рій з трави? У цьому випадку нам знадобиться рійниця і черпак. Також опрыскиваем комах водою з пульверизатора. Мокрі комахи стануть збиратися в клуб. Черпаком по частинах зняти з трави бджіл і перенести в роевню.

Ставимо пастки

Можна на пасіці розмістити спеціальні пастки. Ці пастки робляться для того, щоб комахи не відлітали для роїння за пасіку.

Апельсинова кірка для приготування пастки

Береться звичайна дошка, яка натирається апельсиновими кірками або перцевої м’ятою. Залучені запахом комахи можуть вибрати для роїння таку дошку-пастку. З пастки комах необхідно знімати прямо у вулик.

Особливості пересаджування у вулик Спійманих в роевню комах закрити кришкою і віднести в темне місце. Це робиться для того, щоб бджоли заспокоїлися і охололи. Пересадку краще проводити у вечірній час. З роївні рой слід обережно висипати на рамки з вощиною.

І на закінчення: роїння бджіл – це завжди дуже серйозний процес. Якщо не брати противороевых заходів, сім’я в результаті таких роений може ослабнути і повністю розділитися.

Необхідно завантажувати сім’ю роботою, вчасно розширювати гнізда чи штучно ділити рой на відводки.


Як спіймати рій бджіл в пастку — секрети успіху.

Спіймати бджіл не складно, якщо вибрати правильні розміри, матеріали, приманки і місце розташування пастки.

Але це тільки половина справи — потрібно ще вміти правильно зняти і пересадити бджіл.

Початківці і досвідчені бджолярі не раз задаються питанням, як зловити бджіл.

При тому, що на думку більшості, робити це небажано, бувають ситуації, коли доводиться приманювати або ловити рій.

Яка повинна бути пастка

Приклад створення пастки

Як приманити бджіл в пастку

Куди правильно встановити пастку

Як знімати пастку і пересаджувати бджіл

Використання пустого вулика для упіймання бджіл


Чужі рої нерідко використовуються бджолярами для зміцнення наявних сімей або для створення нового вулика.

Перш ніж вирішувати питання, як зловити рій бджіл в пастку, слід визначитися з її розмірами і установкою.

Бджоли — дивовижні істоти, і вони точно визначають обсяги нового житла.

Слід пам’ятати, що розмір бджолиної «квартири» не може бути менше 50 літрів, в іншому випадку, вони там не розмістяться.

Матеріал виготовлення пастки використовується, як правило, наступний: дерево, фанера, картон, ДСП.

Але вдалими виявлялися і пастки, створені з металевого каркаса з натягнутим поверх нього брезентом.

Привабливість пастки для бджіл визначити однозначно не можна. Комахи всюди різні, кожні зі своїми «капризами», тому всі моменти, включаючи форму і розмір, краще визначати дослідним шляхом.

Їх можна також зловити в порожній вулик.

Приклад створення пастки

Краще використовувати для створення пастки натуральні матеріали. Спочатку створюється каркас з дерев’яних брусків.

Зразкові розміри зсередини:

Довжина — 45-50 сантиметрів;

Ширина — 27-30 сантиметрів;

Висота — 33-35 сантиметрів.

Пастка для бджіл конструкція

На бічних ребрах вибиваються спеціальні пази, в які встановлюються рамки для приманки бджіл.

Готовий каркас обшивається дошками, картоном або фанерою. Кріпиться посадкова дошка, на яку прилаштовується мотузка.

Кришку на пастці доцільніше кріпити шурупами, це додасть конструкції надійність, а користуватися нею стане зручно, особливо коли потрібно пересаджувати бджіл у вулик.

Вічко багато роблять по ширині рамки, щоб простіше було переносити їх на постійне місце.

Для переносної пастки слід робити льотки із засувками, або просто накрити це місце шматком брезенту при перенесенні.

Розмір вічка бажано вибрати невеликий, як показує практика, бджоли не люблять великі «входи» в житло.

Після виготовлення пастки її слід пофарбувати. До вибору фарби необхідно підійти відповідально, оскільки пастка повинна зливатися з навколишнім видом.

Деякі бджолярі обшивають її корою дерев.

Також читайте: Дим-пушка для обробки бджіл від кліща .

Досвідченим шляхом було встановлено, що для залучення повноцінного великого рою слід встановлювати 6 рамок.

Приманка з шістьма рамками привертає бджіл. Якщо рамок буде менше, вони можуть «пролетіти» повз.


Для залучення цих розумних комах використовуються старі стільники, рамки мають специфічний запах.

Фахівці радять натирати пастку шкіркою цитрусових, залучає їх аромат м’яти або меліси.

приманка для бджілМожна пару листочків залишити прямо в пастці.

Солодких продуктів в цьому місці бути не повинно, інакше пастка приверне увагу ос.

В даному випадку бджоли навряд чи поселяться в новий будинок.

Хоча деякі використовують цукровий сироп для залучення, оббризкуючи їм поруч зростаючі кущі.


Як варіант, можна застосовувати спеціальні засоби для приманки бджіл, які продають в магазині.

Це також допомагає успішно зловити диких бджіл. Рамки слід регулярно перевіряти на наявність воскової молі, яка відлякує бджіл.

Якщо вона все-таки завелася, рамки необхідно замінити. Перш ніж встановлювати пастку, необхідно зважити її та зафіксувати результат.

Написати вагу прямо на корпусі олівцем. Це в подальшому дозволить обчислити вагу, якщо з’явився в ній рой.

Куди правильно встановити пастку

Досвідчені бджолярі радять знайти бджолині «проходи», які пролітають комахи в пошуках нового житла.

Вони розташовуються, як правило, в тихих місцях, в низині, поблизу медоносів.

Але вибирати місце далеко від пасіки не варто. Пастки слід міцно прив’язувати до дерев і гілок, щоб вони не вешталися від вітру.пастка для бджіл на дереві

Слід врахувати, що в місці установки пастки не повинно бути ніякого руху: тварин, людей, машин.

Бажано вибрати місце не на самому сонці, але і не в сильній тіні.

Можна використовувати місця поблизу від вулика, який планується розширити за рахунок нових бджіл.

Якщо пастка спрацювала і бджоли в неї залетіли, їх слід перемістити на пасіку. А на це місце встановити приманку для нових.

Період лову бродячого рою триває приблизно до 1 серпня.

Як знімати пастку і пересаджувати бджіл

Знімати приманку бажано у вечірній час, після заходу сонця, коли бджоли перестають літати і повертаються до своєї сім’ї.

Якщо не всі залетіли всередину, залишилися зовні можна скропити водою з пульверизатора, і вони перемістяться всередину.


Пересадка бджіл

Після цього входи необхідно закрити на засувку і акуратно знімати конструкцію.

Пересадкою бджіл в підготовлений вулик найкраще займатися в тиху безвітряну погоду.

Верхня частина акуратно знімається, з неї видаляються осіли бджоли. Потім перевіряються рамки.

Якщо помічені погані конструкції, їх слід видалити, але попередньо варто переконатися, що на них не сидить матка.

Рамку з маткою відразу видаляти не варто. Краще її не чіпати, оскільки відомі випадки, коли вона просто летіла з нового житла.

Бджіл з маткою акуратно витрушують в новий вулик, встановлюють рамки до повної комплектації, накривають підкладкою і встановлюються кришку на місце.

Пастку слід залишити поруч з вуликом, і залишилися самі перелетять на нове місце проживання.

Повертати в стару пастку на місце можна через кілька днів після пересадки рою у вулик.


Використання пустого вулика для упіймання бджіл


Багато хто задається питанням, як зловити рій бджіл у вулик. Зробити це досить просто, не потрібно буде готувати спеціальну пастку.

За сезон в порожній вулик деякі бджолярі примудряються зловити по 2-3 роя.

Старий вулик для упіймання оформляється рамками із сушею, туди викладається вощина.


Як зловити бджіл в пустий вулик

Встановлювати його можна прямо на ділянці або на даху господарської будівлі.

Стінки і прилітну дошку бажано натерти м’ятними листами.

Перші бджоли з’являються вже через кілька днів.

Для початку прилетять два-три комах, оглянувши, перевірять місце, розвідають обстановку.

Якщо їх все влаштує, то через день-другий можна чекати поповнення.

Зручність використання готового вулика полягає в тому, що його можна перенести і встановити на місце.

Чи не доведеться пересаджувати бджіл, які іноді від такого втручання бувають досить злими.

Серед бджолярів тривалий термін побутує думка, що бджоли при утворенні нових роїв відлітають далеко від місця розташування батьківського вулика, мало не на кілька кілометрів.

У зв’язку з цим виникають суперечки серед власників сусідніх пасік з приводу того, чий рій зайняв вулик.

Однак на практиці часто трапляється так, що вилетів з рідного вулика рій «вмощується» за 30-50 метрів від нього.

Він може розташуватися в порожньому вулику на своїй же пасіці.

https://bee.net.ua/yak-spijmati-bdzhil-v-pastku/

Джерела та література

Мирось В.В. та ін.


Практикум з бджільництва / В.В. Мирось, С.Б. Ковтун; Харк. нац.аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. –Х.:ХНАУ, 2014. – 192 с.


Використання роїв для збільшення пасіки

ПОЛЮВАННЯ ЗА РОЯМИ

Зовнішні посилання