Квочечка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кво́чечка, -ки, ж. Ум. отъ квочка.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Зменш.-пест. до квочка. Курка, що висиджує або водить курчат. На дворі зозуляста квочка, надувшись та настовбурчившись рябеньким пір'ячком, водила шестеро курчат (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 47); — Сядь, Юрку, хоч на хвилинку. Коли не сядеш, квочка буде тікати з гнізда, курчат не висидить (Михайло Томчаній, Жменяки, 1964, 177); * Образно. Одне може сьогодні Леся сказати про себе: не була ніколи затурканою, обмеженою квочкою (Ірина Вільде, На порозі, 1955, 57); * У порівняннях. Стара, мов та квочка, ходила сюди й туди (Іван Франко, II, 1950, 23). 2. астр. Народна назва сузір'я з кількох, розташованих купкою, невеликих зірок; сузір'я Плеяд. Микола не міг одірвати очей від неба, водив очима за зірками, придивлявсь до густої Квочки, до Воза, до Волосожара (Нечуй-Левицький, II, 1956, 173); На йому [небі] між зорями купкою срібних цвяшків високо вибралася вже Квочка (Степан Васильченко, I, 1959, 146).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

1) курка, що висиджує або водить курчат; символ клопіт­ливої, дбайливої матері; за повір’ям, гості в хаті мають сідати, щоб квочка сиділа на яйцях, а не тікала з гнізда; не годиться в хаті свиста­ти чи грати, коли квочка сидить на яйцях; гніздо з-під квочки не мож­на викидати, а пустити на воду, щоб шуліки не нападали на кур­чат, а ворони не дзьобали гнізда; всі ці прикмети спрямовані на оберігання господинями свого не­хитрого господарства. На дворі зо­зуляста квочка… водила шестеро курчат (М. Коцюбинський); Куря квочці не розкаже (приказка); 2) (з великої літери) народна назва су­зір’я з кількох розташованих кур­кою невеликих зірок; сузір’я Пле­яди; в народі його ще називають Віз, Чепіги, Косарі; у народній сві­домості асоціюється із так званим «зоряним весіллям», яке лише «за­кохані можуть побачити».

Орфографічний словник української мови

кво́чка іменник жіночого роду, істота

  • Але: дві, три, чотири кво́чки

Ілюстрації

22-Квочка з курчатами.JPG DSCN9617.JPG EMsOp.jpg 198.jpg

Медіа

http://www.youtube.com/watch?v=JSrVHBZy8UM

Цікаві факти

Цікаві факти про квочок

Не всяка курка може стати квочкою. Та й квочка може висидіти тільки 15-17 яєць за один раз. Отож дедалі більшою популярністю користуються сьогодні домашні міні-інкубатори, в які за один раз можна закладати від сорока до ста яєць, залежно від їхнього розміру. А за сезон при трьох закладках вдається проінкубувати не менше як 200 курячих і 120 гусячих яєць. Виходить повноцінне стадо. Тому побутовий домашній інкубатор, попри високу його вартість, окуповується. Для виведення пташенят у домашніх умовах яйця добирають середнього розміру з чистою шкаралупою. Брудні перед інкубацією не можна мити. Їх взагалі в інкубатор закладати не рекомендується. Не менш важливим є і строк зберігання яєць, придатних для цього. Оптимальний – 5-6 днів. А якщо ви будете застосовувати овоскоп – прилад для просвічування та визначення якості яєць, тоді зможете значно підвищити кількість виведення пташенят. Якщо надумаєте придбати інкубатор, звертайте увагу на те, чи зазначені в його паспорті і на упаковці всі дані про виробника, а також повна поштова адреса. Без цього виріб не сертифікований, значить, не має жодної гарантії якості. Копію сертифікату Держстандарту України продавець зобов’язаний пред’явити на вашу вимогу. Більше читайте тут: [1]