Кашалот

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

КАШАЛО́Т, а, чол.

1. Велика морська тварина-ссавець із ряду китів; цінний своїм жиром. Найчастіше рештки велетенських кальмарів знаходять у шлунках китів — кашалотів (Наука і життя, 2, 1958, 24); Екіпаж мисливця «Мирний» доставив на китобазу кашалота-велетня вагою понад 40 тонн.

2. Морський ссавець, найбільший представник підряду зубатих китів, або дельфіновидих (Odontoceti), єдиний представник роду Physeter, близький до карликового кашалота.

3. Род зубатых китов с большой головой.

Цікаві факти

Кашалот – найбільший зубатий кит у світі (довжина 20 метрів, вага може доходити до 100 тонн). Кашалот здатний залишатися під водою до 1,5 годин. Кашалот – найглибоководніший морський ссавець, який здатний зануритися в глибину понад 2000 метрів. от 6 599 грн. 4 750 грн. 6 999 грн. 295 грн. Мешкають кашалоти групами і харчуються гігантськими кальмарами (деякий час вони залишаються живими в шлунку кашалота). Свою здобич вони знаходять за допомогою ультразвукової ехолокації. Кашалоти майже не мають ворогів, крім косаток і людей. Люди з усіх китів полювали в основному на кашалота, з нього отримували рідкий жир (ворвань), амбру (воскоподібна речовина) і спермацет. У 19 столітті було вбито понад 180 000 кашалотів. Жир кашалота застосовували як мастильний матеріал. Спермацет застосовували для виготовлення мазей, помад і свічок. Амбра використовувалася як пахощі і як найцінніша сировина при виготовленні духів. У наші дні можна зустріти на продажу парфуми з амброю. Зуби кашалота цінувалися нарівні з бивнем мамонта і моржевим іклом. Люди практично не вживали м’ясо кашалота, оскільки воно мало дуже неприємний запах. Кашалоти небезпечні тварини, розлючені кашалоти здатні затопити безліч моряків і суден. У 1820 році, кашалот потопив 230 – тонне китобійне судно «Ессекс». У 1902 році, було потоплене 205 -тонне китобійне судно «Катлін». Майже 35 % довжини кашалота припадає на його голову. Нижня щелепа кашалота здатна відкриватися на 90 градусів. Товщина жиру у кашалота може досягати до 50 см. Існують кашалоти – альбіноси (білий колір привертає кальмарів, тому вони легко стають жертвами кашалотів). Кашалоти ростуть все життя. Серце кашалота важить – 160 кг, легені – 376 кг, нирки – 400 кг, печінка – 1 тонну. Кашалот має найбільший мозок у світі серед всіх тварин (вага до 7,8 кг, висота і ширина мозку – 1 метр). Кашалот має найдовший кишечник у всьому тваринному світі (довжина кишечника перевищує довжину тіла в 15-16 разів). Кашалоти мешкають у всьому Світовому океані, крім холодних місць. Максимальна швидкість кашалота – 37 км/год. Сон у кашалотів дуже короткий, під час сну вони майже нерухомо висять біля поверхні в стані майже повного заціпеніння. Живуть кашалоти більше 70 років. Кашалоти не хворіють кесонною хворобою. При зануренні у воду, кашалоти запасають 41 % кисню в свої м’язах, а в легенях всього – 9 %, решта запасу кисню зберігається в повітряному мішку. Іноді в шлунок кашалота (мабуть випадково) потрапляють зовсім сторонні предмети (гумові чоботи, гумові рукавички, рибальські поплавці, дитячі пластмасові іграшки та багато іншого). Хоча кашалот і має зуби, все ж він не пережовує їжу, а заковтує її цілком. Кашалоти можуть страждати інфарктом міокарда. В організмі самок зустрічається круглий хробак (Placentonema гігантіссімо) з довгою до 8,5 м. З 1985 року, кашалоти як і інші кити взяті під охорону різних держав. Кашалот є символом штату Коннектикут (США).

Ілюстрації

070856b9.jpg Kashalot 11.jpg 89271687.jpg

Медіа

.

Джерела та література

https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-kashalotiv/