Калабалик
Калабалик, -ку, м. Суматоха, кутерьма. Гм. кабалик.
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
КАЛАБА́ЛИ́К, у, чол., діал. Гармидер, галас. [Харитон (вибіга):] Біля розправи цілий калабалик зчинився!.. (Марко Кропивницький, IV, 1959, 92); Знявся такий калабалик, що хоч вуха затикай (Спиридон Добровольський. Очак. розмир, 1965, 123).
Великий тлумачний словник сучасної української мови
Калабалик -у, ч. , діал. Гармидер, галас.
Словник синонімів української мови
КАЛАБАЛИК
ГА́ЛАС (безладне звучання багатьох голосів), ГАМ, ГА́МІР, КРИК, БУ́ЧА, ГУК, ГУЛ, РЕ́ПЕТ розм., ГВАЛТ розм., КРИ́КНЯВА розм., ЗИК розм., ОГРО́М діал., ЗА́КОЛОТ розм., ГАРМИ́ДЕР розм., БАЗА́Р розм., Я́РМАРОК розм., РЕ́ЙВАХ розм., КАГА́Л розм., ША́РВАРОК розм., ТАРАРА́М розм., КАЛАБА́ЛИ́К діал. (у супроводі біганини, метушіння); ФУК діал. (при сварці). — У місті дуже багато крику та галасу, а в селі найкраще, й тихо й вільно (Панас Мирний); Скрізь було чути гук, шум, гам, свист (І. Нечуй-Левицький); Мов розв'язався мішок із гамором: крик, зик, пискотня... (С. Васильченко); На розі біля магазину господарчих товарів — знов натовп, шарварок, буча (О. Гончар); Голоси спліталися в один суцільний гул, і розібрати щось було неможливо (В. Кучер); З несамовитим галасом наїхали (цигани) в своїх халабудах у село.., а потім з не меншим репетом, аніж приїхали, знялися в дорогу (М. Стельмах); І враз — заглушаючи всю метушню і ґвалт — по квартирі розляглися широкі й повнозвучні акорди рояля (Ю. Смолич); Гамір і крикнява поволі влягалися, торговище втихомирювалося (П. Загребельний); У кривчуковському лісі, кажуть, наче ярмарок — гук, огром (Марко Вовчок); За столом здіймався страшенний заколот. Тася вищала, як зарізане порося, стара попадя бурчала (М. Коцюбинський); Гармидер, галас, гам у гаї (Т. Шевченко); Аж на третій яр чути ваш базар! (прислів'я); До приймальні зайшов Гаманюк.. — Що це в тебе за ярмарок? — спитав невдоволено. — Такий сьогодні прийом, — пояснила півголосом (Христя) (М. Ю. Тарновський); Скориставшись відсутністю старших, дівчатка підняли цілий рейвах (М. Олійник); Кагал, гармидер стояв у хаті (Панас Мирний); В школі, де розташована кіногрупа, гамір, шарварок: класами заволоділа дітвора (О. Гончар); Пам'ятаєш, якого наробив ти колись тарараму, коли виїздила екзекуція в Григорівку? (С. Васильченко); Знявся такий калабалик, що хоч вуха затикай (С. Добровольський). — Пор. 1. крик.
Словник синонімів Вусика
Калабалик гамір
Додаткові дані
ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
"КАЛАБАЛИК" – турец. назва військ. операції з арешту військ. підрозділів швед. короля Карла XII, які перебували після поразки в Полтавській битві 1709 на підконтрольних Османській імперії тер. біля Варниці (на пн. від м. Бендери, Молдова). Операція відбувалася 11(1) лют. 1713 після того, як турец. султан Агмед III дізнався про виступ шведів проти крим. хана та про переговори шведів з польс. королем Августом II Сильним. У нападі на швед. табір, в якому знаходилося бл. 300 осіб (у т. ч. кілька десятків козаків гетьмана П.Орлика та запорожців), взяло участь 26 тис. татар і турец. яничар. Карл XII був заарештований і невдовзі висланий до Швеції. Ці події негативно вплинули на політ. становище турец. прихильників П.Орлика, що змусило останнього емігрувати до Європи.
Медіа
Див. також
Зовнішні посилання
{{subst:Шаблон:Словник Грінченка і сучасність|підрозділ=Педагогічний інститут, слова 2021}}