Зістаритися

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Зістаритися, -рюся, -ришся, гл. Состариться.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЗІСТАРИТИСЯ і ЗОСТАРИТИСЯ і ЗСТАРИТИСЯ, рюся, риглея, док., розм. Те саме, що зістаріти. [Палажка:] А живуть же, бач, люди, та ще й бога хвалять за те, що так тихо. [Хвенька:] То... хто зостарився... (Панас Мирний, V, 1955, 209).

"Словопедія"

ЗІСТАРИТИСЯ

зіста́ритися дієслово доконаного виду розм.

СЛОВНИК.ua

зістаритися - дієслово, доконаний вид, II дієвідміна

МАЙБУТНІЙ ЧАС

Особа Однина Множина
1-а зістарюся зістаримося
2-а зістаришся зістаритеся
3-я зістариться зістаряться


МИНУЛИЙ ЧАС

Рід Однина Множина
чоловічий зістарився зістарилися
жіночий зістарилася зістарилися
середній зістарилося зістарилися

НАКАЗОВИЙ СПОСІБ

Особа Однина Множина
1-а зістармося зістармося
2-а зістарся зістартеся

Всесвітній словник української мови

Словник синонімів

ПОСТА́РІ́ТИ (стати старим, старшим), ПОСТАРІ́ШАТИ, ЗІСТА́РІТИ[ЗСТА́РІТИ],ПОСТА́РИТИСЯ, ЗІСТА́РІТИСЯ[ЗОСТА́РІТИСЯ][ЗСТА́РІТИСЯ]розм.,ЗІСТА́РИТИСЯ[ЗОСТА́РИТИСЯ][ЗСТА́РИТИСЯ]розм., ПОСТА́РІ́ТИСЯрозм.,ПРИСТА́РІТИрозм., ПРИСТА́РІТИСЯрозм., ПІДТОПТА́ТИСЯрозм.,ПОБА́БЧИТИСЯрозм., ОДРЯХЛІ́ТИзаст., ОДРЯ́ХНУТИзаст. (стати немічним у старості); ВІДЦВІСТИ́ (стати старшим, старим, втрачаючи красу). - Недок.: ста́рі́ти,старі́шати, ста́ритися, ста́рі́тися, дряхлі́ти, відцвіта́ти. За ті страшні дні вона змізерніла, змарніла, постаріла (І. Нечуй-Левицький); Покинули хлопці своїх милих дівчат, посідали на панські і казенні коні, постарішали в боях (М. Стельмах); Була швиденька, наче вітрець у полі, а стала тиха, наче зстаріла... (Марко Вовчок); Обоє постарились (Словник Б. Грінченка); Шепелява Марія зістарілась, посивіла, бо Гнат не присилав старостів(казка); [Галя:] Швидко зостарієтесь, як усе будете знати (Панас Мирний); - На сто літ зістарилася [Параска] за ці кілька років (В. Дрозд); Голубонько моя, сестричко, скажи мені, яке тобі горе, що тобі сталося, що ти зблідла та постарілася так? (Л. Яновська);Як я пристарів, зуби з рота повипадали (Словник Б. Грінченка); За днями дні летіли і минали; Пристарілось і те, що змолоду цвіло (Л. Глібов); - Як він змінився за останній час, одряхлів, - подумав Андрій, оглядаючи Бойченка, поки той розмовляв з Савицьким (О. Гуреїв); Одрях старий, і покривали Многими ризами його (Т. Шевченко).

СТА́РІ́ТИ (ставати застарілим для даного часу, періоду), ЗАСТАРІВА́ТИ, СТА́РІ́ТИСЯ. - Док.: застарі́ти. Логіка науково-технічного прогресу жорстка: кожна розробка потребує оперативної перевірки, інакше вона старіє; привабливе й перспективне сьогодні стає непотрібним завтра (з газети); Довго тягнути з новою машиною не випадає, за якийсь десяток років вона морально застаріває (з журналу); Щасливий мелодист, не застаріти Твоїм пісням - вони нові весь час! (В. Мисик).

Словник антонімів

СТАРИЙ МОЛОДИЙ
Який має багато років, похилого віку. Який має небагато років, юний.

Старий, а, е ~ молодий, а, е батько, вдівець, вигляд, вовк, дерево, дівка, дружина, корова, листя, людина, пагіння, парубок, тітка. Старий, а, е бабуся, дідусь, дядько, тітка ~ молодий, а, е дівчина, донька, зять, невістка, обличчя, парубок. Бути, залишатися, ставати, уважатися старим ~ молодим. Досить, дуже, зовсім, цілкомстарий ~ молодий. У знач. ім.: Старий, а, е - людина, яка прожила багато років ~ молодий, а, е - людина, яка прожила небагато років.

Молоде орля, та вище старого літає. Молодий кінь - до бою, а старий - до гною(Народні прислів’я). Оддай же мене, моя мамо, Та не за старого, Оддай мене, моє серце, Та за молодого (Т. Шевченко). Літа йшли-минали, старе старілося, молодеросло (Панас Мирний). Якщо не можеш бути вічно юним, То з молоду не будь старимбодай (Д. Павличко).

Старенький ~молоденький, старики ~молодь, старість ~молодість //юність, старіти ~молодіти Пор. ще: СТАРИЙ ~ МАЛИЙ

Іноземні словники

українська-англійська Словник

Зістаритися - grow old

Словари и энциклопедии на Академике

зістарітися і зоста́рітися і зста́рітися, -іюся, -ієшся, док., розм. Те саме, що зістаріти.

Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.


постаріти (стати старим, старшим), постарішати, зістаріти, постаритися,зі[о]старітися, зі[о]старитися, постарітися, пристаріти(ся), підтоптатися; відцвісти, відцвітати (статистаршим, старим, утрачаючи красу)Ілюстрації

Зістаритися 1.jpg Зістаритися 2.jpg Зістаритися 3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Художниця зістарила диснеївських красунь до їх реального віку на сьогоднішній день

Бразильська художниця Isaque Arêas дуже любить діснеївські мультфільми. З кожним роком на екрані вона бачила одні і ті ж молоді обличчя головних героїнь. Це наштовхнуло її на думку: а що буде, якщо принцес зістарити? "Я дивилася як голлівудські артисти стають старше, їх персонажі у фільмах теж змінювалися з роками. І я подумала, а що, якби принцеси Діснея теж могли змінюватися? Чому немає диснеївських принцес-бабусь?". - сказала художниця. Дивіться в нашій галереї, як виглядали б героїні мультфільмів Діснея сьогодні.

Зістаритися 4.jpg Зістаритися 5.jpg Зістаритися 6.jpg

Більше читайте тут: [1]

Як зістарити папір у домашніх умовах

Навіщо старити папір

Багато людей при вирішенні подібного питання здивовано знизують плечима. Дійсно, навіщо з нового, гарного і функціонального паперу робити пожовклі покороблені аркуші? Справа в тому, що старина завжди була і залишиться в моді, і такий зістарений папір чудово впишеться у будь-який грубувато-старовинний інтер'єр. Виготовивши таким чином кілька грамот, можна вивісити їх на стіни в рамках: вони матимуть дуже реалістичний вигляд і додадуть приміщенню певного шарму і готичності. Крім того, так само можна вчинити і з деякими книгами. Якщо все зробити акуратно і дбайливо (попередньо розшити сторінки, по черзі обробити і зшити книгу назад після їхнього повного висихання), то з будь-якого новітнього, тільки надрукованого видання можна зробити древній фоліант, який пережив не одну війну і не одну пожежу в бібліотеці.

Основні способи

Отже, як зістарити папір і що для цього потрібно? Найпопулярніший варіант - за допомогою звичайної чайної заварки. Тобі буде потрібно заварити дуже міцний чай - від п'яти до десяти чайних ложок на склянку окропу. Чим міцніше буде свіжий настій, тим сильніше постаріє папір. Отриману заварку необхідно настоювати протягом десяти хвилин під кришкою або блюдцем, після чого перелити без чаїнок у ванночку або іншу плоску тару, за розміром відповідну до габаритів зістарюваного паперу. Аркуш можна трохи пом'яти (можна обійтися і без цього). Після цього потрібно занурити його в ванночку на дві хвилини, щоб папір добре просочився і прокрасився чаєм. Через дві хвилини його необхідно дістати - або він стане занадто неправдоподібно темним. Мокрий аркуш треба викласти на суху плоску поверхню і тримати там до повного його висихання. Після цього його можна розгладити праскою і упустити на його поверхню кілька крапель заварки - для додання розводів і плям під старовину. Приблизно така ж методика існує і з меленою кавою. На склянку окропу береться п'ять ложок меленої кави з верхом. Напій настоюється під кришкою протягом десяти хвилин, після чого, знову ж, переливається в робочу тару. Аркуш у каві вимочувати потрібно не менше п'яти хвилин - але і не дуже довго, інакше він розвариться і розповзеться в кашу із целюлози. Зістарений аркуш можна акуратно обпалити над вогнем. Бажано робити темні горілі плями по центру: тоді ризик займання мінімальний, а ефект буде досить вираженим. Існує також спосіб старіння аркуша жирним молоком. Молоко наноситься пензликом на аркуш, попередньо пом'ятий і трохи потертий наждачним папером із дрібною абразивною фракцією.

Більше читайте тут: [2]