Зіра

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Зіра, -ри, ж. Звѣзда. Не зіра то зійде, Бог із неба снійде. Грин. III. 33. См. Зірка.

Сучасні словники

Зіра (араб. — насіння), або зера (євр. — насіння), або римський кмин, або кмин, або кумін, або каммун, або зар, або затр (Cuminum cyminum) — трав'яниста рослина, вид роду Cuminum. Через схожість насіння кмину та зіри та їхніх назв у деяких мовах, в літературі їх часто плутають. Запах сильний, гіркуватий, трохи горіховий. Посилюється при розтиранні або обсмажуванні насіння. Зіра широко використовується в кулінарії, особливо у східній. Використовується як ціле, так і потовчене або розмолоте насіння зіри. Ціле насіння використовується при приготуванні, наприклад, плову, будучи, при цьому, компонентом, що є відповідальним за аромат. Мелену широко використовують тюркські народи при приготуванні страв з м’яса. Насіння зіри входять в популярні індійські суміші масала та карі. Кумін широко використовується в мексиканській кухні.

Сорти

Розрізняють чотири різновиди зіри: перську, кірманську, сирійську та набатейську. Кожна з них і зустрічається в природі, і культивується. Два найкращих різновиди: Кірманська зіра — чорного кольору, дрібна, гостро ароматна, Перська зіра — жовтуватого кольору, ароматна.

Цікаві факти

11 квітня 2011 року Росспоживнагляд Росії вніс доповнення в СанПиН «Гігієнічні вимоги безпеки і харчової цінності харчових продуктів» (вступили в силу 1 червня 2011 року), включивши насіння рослин буніум перський (чорний кумін) в список рослин, що містять сильнодіючі, наркотичні або отруйні речовини і заборонених для застосування при виготовленні Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

[[Зображення:]] Файл:Zira-semena-orig-409x409.jpg. Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання