Зусилля

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Зусилля, -ля, с. Подвигъ, усиліе. Тільки святий Бог наших не забував: на великі зусилля, на одповіддя держав. Макс.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ЗУСИ́ЛЛЯ, я, сер.

1. Напруження фізичних, розумових або духовних сил, необхідне для виконання, здійснення чого-небудь. Хлопці взяли подушку, коц і простиню, але солом'яника, незважаючи на всякі зусилля, не були в силі підняти (Іван Франко, VI 1951, 175); Все тобі, моя країно, ..Все тобі несу з любов'ю, ..Працю рук, зусилля мозку, Блиск очей і серця кров (Максим Рильський, II, 1960, 80); Драглисте багно огидно чвакало під ногами, і кожен крок вимагав затрати страшних фізичних зусиль (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 321); Коли актор глибоко усвідомлює своє високе покликання.., коли він ясно бачить кінцеву мету своїх творчих зусиль, тоді його ніколи не покине натхнення (Мистецтво, 3, 1959, 12);

// перев. мн. Намагання зробити, виконати що-небудь. Сержанта затрясло. Повіки його нервово засіпалися. Заїкаючись, він деякий час натужно ловив повітря відкритим ротом, доки нарешті спромігся вимовити перше слово. Воронцов з болем дивився на ці жалібні зусилля свого не раз контуженого, вивіреного в небезпеках полкового «вовка» (Олесь Гончар, III, 1959, 212);

// перев. мн., перен. Дії, заходи, спрямовані на досягнення певної мети. Зусилля партії і уряду спрямовані на неухильне здійснення принципів соціалістичного демократизму, втілених у Конституції СРСР (Радянська Україна, 5.XII 1953, 1).

Без жодного (усякого) зусилля — зовсім легко, без найменшого напруження. Швидким рухом схопився [Сергій] за перекладину, легко, здається, без усякого зусилля вижався і стрибнув на підлогу (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 13); Без жодного зусилля Рубін зразу ж пригадав, що зустрічав її [Мар'япу] вже раз у житті, взимку, як катався з гори на санках! (Іван Сенченко, Опов., 1959, 45); Докладати (докласти) зусиль див. докладати; Зусиллям волі — напруживши усю свою волю. Зусиллям волі він змахнув усі думки (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 393); Вона зусиллям волі, стиснувши зуби, прогонила від себе болючий спогад (Олесь Донченко, Шахта.., 1949, 5); Зусиллями [спільними (об'єднаними і т. ін.)] чиїми — уживається при вказуванні на того, хто робить що-небудь, виконує якусь роботу. Комунізм будується зусиллями мільйонів трудящих, яких організовує і спрямовує Комуністична партія (Комуніст України, 12, 1965, 53); Із зусиллям — напружуючи сили. Черниш лежав у кутку під стіною. На мить він опритомнів і попросив пити. Пошерхлі губи його злипалися, він із зусиллям розтулив їх (Олесь Гончар, III, 1959, 144); Останнім зусиллям — напруживши останні сили. Чув [Юра], що сили вже слабнуть, що в грудях пусто, що вітер рве голос, дощ залива очі, хмара перемагав, і вже останнім зусиллям підняв до неба короткий ціпок: — Стій! (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 341); Робити (зробити) [останнє (велике і т. ін.)] зусилля — напружувати сили, збиратися з силою (для виконання якої-небудь дії). Робить [Орест] зусилля, встає і нерівним, ненатурально швидким кроком біжить до Люби (Леся Українка, II, 1951, 93); Раптом до вух плавця долинуло далеке торохтіння мотора. Він зробив останнє зусилля і підвів голову (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 19); Робити (зробити) зусилля над собою — переборювати, долати своє небажання робити що-небудь; пересилювати себе. В ар я зробила зусилля над собою і підвелася з стільця (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 288); Це коштувало [великих і т. ін.] зусиль кому — хтось витратив багато сил і енергії для досягнення чогось, оволодіння чим-небудь. [Мирон:] Запевняю, жодна авіапромисловість у світі не змогла б так швидко перебудуватись, як наша, але це нам коштувало великих зусиль (Олександр Корнійчук, II, 1955, 16).

2. техн. Сила, потрібна для виконання певної роботи, дії. За рахунок зміни числа обертів ведучих коліс при сталих обертах двигуна можна досягти зміни поступової швидкості автомобіля і як наслідок цього — зміни тягового зусилля (Доценко та ін., Автомобіль, 1957, 144).

Ілюстрації

Зусилля1.jpg Зусилля2.jpg Зусилля3.jpg Зусилля4.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 732. http://sum.in.ua/p/3/732/1

Зовнішні посилання