Жвака

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Cловник Грінченка

Жвака, -ки, ж. = Жуйка.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Морський словник

Жвака-галс- шматок ланцюга однакової товщини з якірної ланцюгом (якірним канатом). Нижній кінець Ж.-г. з'єднується з обухом або римом, міцно прикріпленим до набору судна в ланцюговому ящику, а верхній має дієслово-гак для з'єднання з якірної ланцюгом. Призначення Ж.-г. -прікрепіть кінець якірного ланцюга до судна так, щоб при потребі швидко і легко звільнитися від якоря. Довжина Ж.-г. зазвичай береться більше висоти ланцюгового ящика для того, щоб можна було віддати (роз'єднати) дієслово-гак з палуби. У вітрильному флоті Ж.-г. називалася мотузка для додаткового кріплення якірного ланцюга під час міцного вітру; Ж.-г. обносився при цьому близько грот-щогли.

Академічний тлумачний словник(1970-1980)

Жвака=Жуйка-це... 1. Повторне пережовування жуйними тваринами їжі, що повертається з шлунка в ротову порожнину. Захворювання травного апарата [у корів] супроводжуються атонією [ослабленням] передшлунків і припиненням жуйки (Наука і життя, 8, 1959, 33).

2. Їжа, яку повторно жують. Вулицею вздовж села пройшла череда худоби, залишивши за собою молочний запах жуйки (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 152);


Предмети, які вживаються людьми для жування. Маленький дідок виплюнув чорну тютюнову жуйку (Микола Трублаїні, 1, 1955, 310); * Образно. Чи це буде захоплена розповідь, чи нудна жуйка, завчений переказ? (Олесь Донченко, V, 1957, 406); * У порівняннях. Почав [дядько] потроху читати і так уважно читає, що що де не вичитає, те пам'ятає і двічі, як корова жуйку, пережує (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 467). Жувати жуйку: а) повторно пережовувати їжу, що повертається з шлунка в ротову порожнину. Троє [оленів], в тому числі і оксамитовий, продовжували навстоячки жувати жуйку (Микола Трублаїні, II, 1950, 25); зневажл. Приймати їжу; їсти. Васька цілий день жував жуйку; б) (перен.) настирливо і нудно повторювати те саме. ..внушає [Каутський] німецьким читачам думку, ніби в Росії фабрики передаються окремим робітникам! І Каутський після цього на протязі десятків і десятків рядків жує жуйку про те, що фабрики не можна передавати поодинці робітникам! (Ленін, 28, 1951, 284).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 546.

Ілюстрації

Жуйка.jpg Жуйка2.jpg


Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання