Жабеня
Жабеня, -няти, с. Лягушенокъ. Туди, аж там жабенята. Грин. І. 32. Ум. Жабенятко, жабеняточко.
Сучасні словники
Жаби - загальновживана назва групи тварин із загону безхвостих земноводних. У широкому сенсі термін жаба відноситься до всіх представників загону безхвостих. У вузькому сенсі це назва застосовується по відношенню до представників сімейства справжніх жаб. Личинки жаб - пуголовки.
Жаби поширені по всій земній кулі - від тропіків до субарктичних регіонів; найбільша різноманітність зосереджено у вологих тропічних лісах.
Розміри дорослих особин варіюють від 8 мм (узкоротие Paedophryne amauensis) до 32 см (жаба-голіаф). Представники загону мають кремезне тулуб, виступаючі очі, роздвоєний язик і зігнуті під тулубом кінцівки; хвіст відсутній. Середа проживання жаб на всіх стадіях розвитку включає прісноводні водойми, а для дорослих особин - додатково сушу, крони дерев і підземні нори. Найбільш характерний спосіб пересування жаб є стрибками, але різні види освоїли додаткові способи, як то: ходьбу і біг, плавання, древолазаніе, планування.
Покрови жаб багаті залозами, шкірні виділення деяких видів вкрай отруйні. Окрасою жаб варіює від маскувального бурого, зеленуватого і сірого до найяскравіших червоних, жовтих і чорних кольорів, як правило, що сигналізують про отруйність (або мімікрують під неї). Шкіра жаб проникна для води, але різні адаптації дозволяють їм уникати надмірної втрати вологи при сухопутному способі життя.
Як правило, жаби метають ікру у воді. З ікринок вилуплюються водні личинки, пуголовки, що мають зябра і хвости. Пуголовки проходять стадію метаморфоза, наприкінці якої перетворюються на дорослих особин. У той же час, деякі види відкладають ікру на суші, а інші не проходять стадію пуголовка. Дорослі особини більшості видів є хижаками, чия дієта складається з дрібних безхребетних, але є і всеїдні види і навіть кілька видів, що харчуються фруктами.
Жаби здатні видавати широкий діапазон звукових сигналів, особливо в шлюбний сезон. Спостереження за жабами виявили складні схеми поведінки у шлюбних ритуалах, при загрозі для життя та інших ситуаціях.
Багато видів жаб знаходяться під загрозою вимирання [1].
Люди вживають жаб в їжу, містять в якості домашніх тварин, крім того, жаби служать зручними модельними організмами для біологічних досліджень. Тлумачення слова у сучасних словниках Жаби належать до земноводним, або амфібіям. Вони пойкілотермні (холоднокровні) тварини з непостійною внутрішньою температурою тіла, змінюється в залежності від навколишнього середовища. Сімейство жаб численне. Воно включає в себе більше 500 видів. Вважають, що батьківщиною жаб є східне півкуля, а конкретніше - Африка. Там зустрічається найбільше видів жаб. Представники цього сімейства є практично в будь-якому місці земної кулі, виключаючи арктичні снігу, Австралію і деякі райони Південної Америки.
Ілюстрації
Медіа
https://www.youtube.com/watch?v=HF0MSK6h9Bk
https://www.youtube.com/watch?v=8MDBkrB-jrc
https://www.youtube.com/watch?v=kqFqKGed3ho
Див. також
Цікаві факти Багато жаби виробляють токсичні речовини, службовці їм як для захисту від хижаків, так і для нападу. Хімічний склад отрути жаб залежить від виду і може включати в себе подразники шкіри, галюциногени, нервово-паралітичні токсини, вазоконстриктори, токсини, що викликають конвульсії та інші. Хижаки, що спеціалізуються на певних видах жаб, як правило, адаптовані до притаманного цим видам типом отрути, але неспеціалізовані тварини, як і людина, можуть серйозно постраждати від контакту з отрутою жаб, в деяких випадках приводить до летального результату [25].
Джерело отруйних речовин у жаб теж неоднаковий. Деякі жаби генерують токсини самі [26], інші ж використовують токсини, отримані з їжею (найчастіше від членистоногих) [27]. Як правило, жаби сигналізують про своїй отруйності за допомогою яскравої, насиченої, «попереджувальної» забарвлення. Існують також неотруйні види жаб, мимикрирующих під отруйні види своїм забарвленням, яка відлякує хижаків