Догода

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Догода

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.

Дого́да, ди, ж.
1) Угодливость, угожденіе. Вона все сподівалась, що своєю покірностю, своєю догодою чоловікові і його гостям вона верне його любов. Левиц. І. 501.
2) Удобство, довольство. Рк. Левиц.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971.

ДОГО́ДА, и, жін.
1. Вчинки, дії, спрямовані на те, щоб зробити кому-, чому-небудь приємність, викликати в когось прихильність. [Парвус:] А нащо ти скликав у себе збори, не бувши християнином? Невже ж пак, щоб догодити жінці?.. Чому ж ти вже для більшої догоди не вступиш до громади? (Леся Українка, II, 1951, 442); Її жіночі протести й вихована чемність милувала його черству, пошматовану штучними догодами натуру (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 271).
На (у, в) догоду кому, чому — намагаючись догодити кому-небудь. — Правда, що тепер мудріші Люди стали, — не вбивають Одне одного в догоду Богові й небесним силам! (Леся Українка, IV, 1954, 152); Фальсифікатори спадщини Толстого здавна вже намагалися спотворити справжнє обличчя письменника на догоду правлячим класам (Радянське літературознавство, 1, 1961, 51).
2. заст. Зручність, вигода. — Ну та й добра ж наймичка оця Сиклета! зараз постереже, в чому мені недогода або догода! — думав дід (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 219);
// Достаток, розкіш. [Йоганна:] І я вже не могла в палатах жити, в добрі, в догоді, — я пішла за ним (Леся Українка, III, 1952, 162).

Синоніми

(дія) догоджання, задоволяння, (у чому) вигода, зручність, ок. розкіш, достаток

Цитати української літератури з використанням слова "догода"

1. "Живе на доброму хлібі, йому догода в усьому, то в йому й обрік грає, — каже глибокодумно другий дядько." (Нечуй-Левицький Іван Семенович - "Українські гумористи та штукарі")
2. "— Ні в чім йому не догода! Мама лишила йому їду — се я знаю!" (Кобилянська Ольга Юліанівна - "Земля")
3. "Їй в усьому в нас догода, а вона розприндилась та надулась, як індик, неначе я чимсь скривдила її, —говорила Ольга Павлівна до чоловіка." (Нечуй-Левицький Іван Семенович - "На гастролях в Микитянах")
4. "— Атож! Ви не часто буваєте в Києві, то, мабуть, і позабували, яка тут в гостиницях догода" (Нечуй-Левицький Іван Семенович - "Хмари")
5. "Веселі співи гучні, музиченьки бучні не дають нам спати до півночі… Нащо нам вигода та така догода! Ми зовсім до неї неохочі…" "(Українка Леся - "Лелія")