Дерезка
Дерезка, -ки, ж. Ум. отъ дереза.
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ДЕРЕЗА́, и, жін.
1. (Caragana frutex). Розгалужений кущ родини бобових, що росте в степу, по степових схилах. На плато вони [чагарникові зарості] утворені в основному дерезою (Caragana frutex) (Український ботанічний журнал, XIII, 2, 1956, 54).
2. (Lycium barbarum). Колючий кущ родини пасльонових, який добре вкорінюється на сухих схилах, скелях, обривах; повій звичайний. Од високої скелі.. починався рів, обсаджений густою дерезою (Нечуй-Левицький, II, 1956, 125); Стежка крутилася між скелями й купами сірого каміння, зарослого кущами бузини й колючою дерезою (Олесь Донченко, Вибр., 1948, 132); * У порівняннях. Фашиста, як дерезу, — не зрубуй, а викидай з коренем (Укп.. присл.., 1955, 410).
Орфографічний словник української мови
ДЕРЕЗА
дереза́ іменник жіночого роду
УКРЛІТ.ORG_Cловник
ДЕРЕЗА́, и́, ж.
1. (Саrаgапа frutex). Розгалужений кущ родини бобових, що росте в степу, по степових схилах. На плато вони [чагарникові зарості] утворені в основному дерезою (Саrаgапа frutex) (Укр. бот. ж., XIII, 2, 1956, 54).
2. (Lyсіит barbarum). Колючий кущ родини пасльонових, який добре вкорінюється на сухих схилах, скелях, обривах; повій звичайний. Од високої скелі.. починався рів, обсаджений густою дерезою (Н.-Лев., II, 1956, 125); Стежка крутилася між скелями й купами сірого каміння, зарослого кущами бузини й колючою дерезою (Донч., Вибр., 1948, 132); *У порівн. Фашиста, як дерезу, — не зрубуй, а викидай з коренем (Укр.. присл.., 1955, 410).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 247.
Іноземні словники
Словари и энциклопедии на Академике
дереза
-и́, ж. 1) Розгалужений кущ родини бобових, що росте в степу, по степових схилах. 2) Колючий кущ родини пасльонових, який добре вкорінюється на сухих схилах, скелях, обривах; повій звичайний.
Ілюстрації
Медіа
Цікаві факти
Цікаві факти про ягоди
Факт 1. Ягоди годжі - продукт корисний для організму Годжі містять 20 мінералів (в числі яких такі важливі, як залізо, цинк, йод, кальцій і фосфор), вітаміни групи В, вітамін Е, вітамін С, 18 амінокислот і полісахариди (які більше ніде не містяться). За рахунок свого багатого складу ягоди годжі знижують рівень цукру і холестерину в крові, покращують зір, живлять мозок, поліпшують травлення, надають антиоксидантну і протиракову дію.
Факт 2. Ягоди годжі продовжують життя Такий висновок зробили вчені, вивчивши антиоксидантні властивості ягід: антиоксиданти і полісахариди захищають організм від дії вільних радикалів, попереджаючи передчасне старіння, знижують рівень холестерину, а флавоноїди покращують стан і роботу судин. До того ж, помічено, що китайці, які живуть в районах зростання годжі і регулярно вживають їх в їжу, живуть набагато довше за інших своїх співгромадян. Ми не беремося стверджувати, що ягоди годжі неодмінно продовжують життя, але те, що вони поліпшать якість життя - факт.
Факт 3. Ягоди годжі лікують цукровий діабет Йдеться, звичайно, не про лікування виключно ягодами годжі, а про комплексній терапії (пам`ятаєте, що цукровий діабет - серйозне захворювання, що вимагає кваліфікованого лікування та постійного спостереження). Проте, на початкових стадіях цукрового діабету годжі здатні нормалізувати рівень цукру в крові і інсулінову реакцію. Також годжі допомагають уникнути деяких ускладнень діабету: ожиріння печінки і руйнування судин.
Факт 4. Ягоди годжі - профілактика раку Ягоди годжі містять визнаний антираковий мінерал - германій. А антиоксиданти і унікальні полісахариди перешкоджають росту і розвитку ракових клітин. Ракові хворі, що проходять курс хіміотерапії, відзначають швидке відновлення після неї при одночасному вживанні ягід годжі. Нагадуємо, що ягоди годжі - не панацея, а хорошу додаткову підтримує організм засіб.
Факт 5. Ягоди годжі допомагають схуднути Ягоди годжі покращують обмін речовин, очищають організм від шлаків і токсинів, спалюють жири, а також значно знижують апетит. Також вони майже не містять вуглеводів і крохмалю.
Більше читайте тут: [1]