Грицанчук Наталія Василівна
Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика
Практика проходила на базі ЗДО №60, місто Київ, вулиця Львівська, 32. тел. 450-93-39, електронна адреса: dnz_60@ukr.net
Заклад дошкільної освіти засновано в 1964 року. Працює з 7:00 до 19:00, п'ять днів на тиждень. Функціонує 6 груп. Діти приймаються з 2 років. Педагогічний колектив працює за програмою "Дитина". Надаються додаткові освітні послуги: англійська мова, хореографія. Директор закладу - Лимар Олена Олегівна, вихователь-методист - Клименко А. В.
Завдання 1
Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі
1.1 Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками.
1.2 ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.
1.3 Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)
1.1. Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ.
Інтерв’ю з керівником навчального закладу та його заступниками.
Інтерв’ю з директором ДНЗ №60 Лимар Оленою Олегівною.
-Олено Олегівно, скажіть, будь-ласка, що ви знаєте про інформаційно-комунікативні технології?
- ІКТ проникають в усі сфери людської діяльності, забезпечують поширення інформаційних потоків у суспільстві і утворюють глобальний інформаційний простір, тому я намагаюся більше дізнатися про інформаційно-комунікативні технології, зокрема, що стосується дошкільного освітньо-виховного процесу та управлінської діяльності в ЗДО
- Як Ви вважаєте, чи потрібні інновації в сучасній освіті?
- Звісно, адже всі заклади освіти, а особливо дошкільна освіта повинні відповідати вимогам батьків та їх дітей. На сьогодні не можна уявити освітню роботу без впровадження ІКТ.
- Чи вважаєте ви за необхідність використовувати ІКТ у своїй професійній діяльності?
- Звичайно, особливо якщо в цьому розумієшся. Це зручно, економить дуже багато часу, більш сучасно і продуктивно.
- Як Ви використовуєте комп'ютерні технології у своїй роботі?
- Ми маємо свою пошту, маємо зв’зок із Святошинським РУОМС через e-mail, створення та зберігання документації. З травня місяця наш дошкільний заклад заповнює електронний журнал відвідування дітей ЗДО. Також ми стежимо за електронною чергою майбутніх наших вихованців. Ще ми створюємо фото- та відео звіти про наш заклад та зберігаємо в електронному вигляді. Турбуючись за безпеку дітей, у нас ведеться відеоспостереження за приміщенням і територією дитячого закладу.
- А чи хотіли б Ви, щоб вихователі нашого садочку використовували ІКТ в свой роботі з дітьми?
- Так, звісно. Я тільки за те, наші вихователі мали можливість навчитися тому, що було б корисно. Наші діти вже занадто сучасні і застарілі картинки, ігри і т.п. вже взагалі іноді не спрацьовують. Вони цікавляться зовсім іншими іграми, персонажами і переживають інші життєві ситуації.
- Що, на Вашу думку, потрібно для впровадження ІКТ в нашому закладі?
- Насамперед, було б добре оснастити всі групи комп'ютерами або ноутбуками та проекторами. Але це плани на майбутнє. Зараз ми маємо надію на те, що наш заклад найближчим часом отримає мультимедійний комплекс для роботи вихователів з дітьми.
- А чи готовий дошкільний заклад до впровадження ІКТ? Його матеріально-технічна база? Колектив закладу?
- Так, наш дитячий садок недостатньо облаштований для подібної роботи, але майже весь колектив готовий до того, щоб вчитися працювати з новітніми технологіями та впроваджувати їх в свою освітню діяльність.
- Дякую за те, що приділили мені час та відповіли на питання.
- Будь ласка.
Посилання на інтерв'ю з директором:
https://docs.google.com/document/d/18hAJ_gbRJVqyJwa4r2w6-iiqgmsAM5Dpsz48-QK4TqY/edit
1.2. ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування.
https://docs.google.com/forms/d/1lCI4X11eottcV62w1bUyXMgO2RoMo_p4s7YjDXKqjiI/edit
1. Ваше ПІБ
2. Ваша посада у ДНЗ Завідувач Вихователь-методист Вихователь Інше:
3. Чи маєте Ви комп’ютер вдома? так ні
4. Чи використовуєте ІКТ у Вашій безпосередній діяльності? Так Ні Частково
5. Чи користуєтесь Ви інтернетом з якою метою? Так, для самоосвіти Так, завантажую корисні матеріали та інформацію Так, створюю інтерактивні заняття, відео, ігри тощо Так, для розваг та відпочинку Ні, не користуюсь Дуже рідко
6. Оцініть рівень Вашої обізнаності у користуванні програмним забезпеченням (програми, додатки, сервіси) ІКТ Високий Середній Низький
7. Оцініть рівень Вашої обізнаності у користуванні технічними засобами ІКТ (комп'ютер, планшет, проектор, SMART дошка, принтер/сканер, WiFi роутер та ін.) Високий Середній Низький
8. Чи бажаєте Ви підвищити рівень своєї компетентності з ІКТ? Так Ні
9. Чи вважаєте Ви що використання ІКТ істотно полегшує підготовку до занять і дає змогу їх урізноманітнити? Так Ні
10. Чого саме Ви хотіли б навчитися: Працювати з текстовим редактором Microsoft Word Працювати з електронними таблицями Microsoft Excel Створювати презентаціїстворювати у Microsoft PowerPoint Інше
11. Чи створені В ДНЗ умови для використання ІКТ? Так Частково Ні
12. Чи заохочує адміністрація ДНЗ використання ІКТ? Так Ні
13. Чи хотіли б відвідати семінар-тренінг «Хмарні сервіси в освітньому процесі ЗДО»? Так Ні
Результати опитування:
https://docs.google.com/forms/d/1lCI4X11eottcV62w1bUyXMgO2RoMo_p4s7YjDXKqjiI/edit#responses
Посилання на скріншот відповідей:
https://docs.google.com/document/d/1fZcE0FnJEfphsY19FWjhxFN3mIsxq7zB/edit
Проаналізувавши результати анкетування, можна сказати, що рівень обізнаності вихователів низький, тільки 42,9% педагогів вважають себе обізнаними на середньому рівні. Всі опитані мають та користуються комп’ютерами вдома, але лише 57% вихователів використовують інформацію з Інтернету в своїй професійній діяльності. Отже, весь педагогічний колектив ДНЗ №60 потребують і бажають підвищення і удосконалення своїх знань стосовно ІКТ. Всі 100% розуміють цю проблему, адміністрація погоджується з ними і підтримує. Один із перших кроків підвищення обізнаності вихователів стосовно ІКТ – є семінар-практикум, який буде проведено мною.
1.3. Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу
Апаратне забезпечення:
Комп’ютер – 2
Ноутбук – 2
МФУ (багатофункціональний пристрій) – 2
Принтер – 1
Факс – 1
Телевізор – 2
Wifi-роутер – 2
Камера відео спостереження – 2
Музичний центр – 1
Програмне забезпечення:
Microsoft office
ОС Windows 10
Antivirus 10
Завдання 2
Завдання на вибір:
Розробити блог консультацій
Сайт установи
Гугл- календар для співробітників, керівників
Гугл-групу для відображення основної діяльності установи
Електронний навчальний курс для підвищення ІК-компетентності співробітників установи
Розробка гугл-календаря для вихователів ЗДО
https://calendar.google.com/calendar/r/month/2019/10/1?tab=mc
Календар для вихователів ДНЗ №60
Посилання на скріншот календаря:
https://docs.google.com/document/d/1224MPz2Dr6plK1pzP0c8PiJxVAMtLpWHe91NaTlkoFU/edit
Завдання 3
Семінар (тренінг)
Провести семінар (тренінг) для співробітників / вчителів / вихователів з використання ІКТ в освіті або виступ на вченій раді / педраді щодо можливостей онлайн навчання.
Конспект семінару
Використання онлайн-середовищ для створення електронних документів. 'Створення онлайн-форм засобами хмарного сервісу Google Форми
Доброго дня, шановні колеги. Перш за все хочу подякувати за те, що відгукнулися за моє прохання та дали відповіді на питання в онлайн-анкеті (Хоча для багатьох це було завдання не із легких).
Сьогодні ми з вами спробуємо разом створити таку форму (Google Форму ). Так як вихователі багато часу приділяють роботі з батьками вихованців, задають багато питань та організовують анкетування в паперовому вигляді, ми навчимося це робити в онлайн сервісі Google Форми.
Це нам суттєво зекономить час. Розробивши анкету, ми даємо посилання на неї батькам чи особам, що їх заміняють та чекаємо, а в подальшому і обробляємо відповіді. Для доступу до всіх інструментів Google потрібно мати акаунт Google (...@gmail.com). Акаунт Google - це ваш унікальний логін та пароль в системі сервісів Google для доступу до цих сервісів.
Пропоную переглянути коротку презентацію про хмарні сервіси, їх переваги та недоліки.
(Перегляд презентації)
А зараз приступимо до практичної частини.
• Чи є у вас акаунт Google? • Чи користуєтеся ви електронною поштою Gmail? • Чи є у вас смартфон із ОС Android? Якщо є, то в ньому вже підключено акаунт Google і потрібно тільки знати пароль до цього акаунту. Одразу виконаємо перше завдання: Зайдіть в свою електронну пошту Gmail.
Для цього потрібно: 1) Завантажити браузер Google Chrome; 2) Зайти на сторінку - gmail.com ; 3) Ввести свій логін та пароль.
Перегляньте, скільки інструментів доступні кожному, для використання, коли ви зайшли в свій акаунт Google. Для цього, натисніть на зображення 9 квадратиків (Додатки Google) Вмикається показ, для того щоб коротко охарактеризувати деякі із додатків.
• Диск – хмарний диск для зберігання та доступу до будь-яких файлів. 15 ГБ доступно безкоштовно (хмарна флешка). • YouTube – безкоштовний хмарний дуже розвинутий сервіс зберігання, відтворення та редагування відео, із багатьма корисними функціями. • Google Фото - безкоштовний хмарний сервіс зберігання, перегляду та редагування фото. Безкоштовно доступно майже без обмежень місце для зберігання власних фото та відео. • Google Карти – сервіс перегляду карт та побудови маршрутів із безліччю цікавих та корисних можливостей. • Google Календар – інструмент для планування та нагадування. • Google Контакти – інструмент для доступу і зберігання телефонних та інших контактів. • Google Перекладач – мабуть самий потужний інструмент для перекладу текстів. • Google+ - соціальна мережа. • Google Сайти – створення простих сайтів. • Google Документи, Таблиці, Презентації – потужні онлайн редактори текстів, електронних таблиць, презентацій. Онлайн офісний пакет. • Google Форми – інструмент для створення опитувань, з можливістю оцінювання • Jamboard - інтерактивна дошка.
Створення онлайн-форм засобами хмарного сервісу Google Форми
Цікавим і корисним сервісом хмарного середовища Google є онлайн-редактор Google Форми
який надає можливість створити принципово новий тип документів. Використовуючи цей редактор, можна створити анкети для проведення онлайн-опитувань, зібрати відповіді респондентів в електронній таблиці та автоматично отримати зведені статистичні результати, подавши їх у вигляді діаграм. За допомогою цього сервісу можна створити також і тести. Для відкриття редактора форм потрібно натиснути на зображення
На сторінці відкриэться список всіх раніше створених і доступних вам форм. Для створення нової форми виберіть кнопку
У вікні відобразиться шаблон форми
у якому потрібно заповнити поля: • Форма без назви — увести назву форми, у подальшому це буде використано як ім’я створеного файла; • Опис форми — увести коментар до цієї анкети, указавши мету опитування, категорію користувачів, для яких проводиться це опитування, термін проведення, зазначити інші принципові моменти. Заповнювати не обов’язково; • Запитання без назви — увести в поле для введення текст запитання; • Тип запитання — відкрити список різних типів запитань і вибрати потрібний; • Варіант відповіді — увести в поле перший варіант відповіді на запитання.
Щоб додати ще один варіант відповіді на запитання, потрібно вибрати команду Додати опцію. Якщо ж передбачається ще й вільна відповідь учасників, то слід вибрати команду Додати варіант «Інше»
Далі потрібно вибрати, обов’язковим є це запитання чи ні, пересуваючи вліво чи вправо повзунок у нижній правій частині форми блоку запитання
і натиснути кнопку Готово.
Вигляд заповненої форми з одним запитанням:
Для введення наступного запитання слід натиснути кнопку
на бічній вертикальній панелі справа біля запитання й аналогічно заповнити форму для наступного запитання. У такий спосіб потрібно ввести всі запитання анкети. До запитань і відповідей можна додавати графічні зображення, вибравши відповідну кнопку Додати зображення
За потреби введені запитання та варіанти відповідей можна редагувати. Для видалення варіанта відповіді потрібно у відповідному рядку натиснути кнопку Вилучити:
Для видалення всього запитання — кнопку Видалити:
Якщо наступне запитання має таку саму або схожу структуру, що й попереднє, то для пришвидшення роботи можна вибрати кнопку Копіювати , а потім відредагувати текст.
В анкеті запитання можна розділити за окремими розділами, увівши для них назви. Для цього використовується кнопка Додати розділ
Після введення всіх запитань потрібно переглянути, як виглядатиме створена форма під час відповідей респондентів в Інтернеті Для цього на верхній панелі інструментів слід вибрати кнопку Попередній перегляд
Переглянути текст, оформлення, за потреби повернутися в режим редагування (вибрати кнопку Редагувати цю форму
і внести потрібні зміни.
Також можна змінити кольорове оформлення форми, вибравши на верхній панелі інструментів кнопку Палітра
і бажане оформлення. Крім цього можна виконати налаштування способу отримання результатів вибором кнопки Налаштування
Коли форму для опитування створено, її потрібно надіслати респондентам: або за посиланням викласти для загального доступу, або відправити посилання на електронні адреси конкретним користувачам.
Для цього слід вибрати кнопку Надіслати на верхній панелі інструментів і налаштувати потрібні параметри у вікні Надіслати форму
Посилання на створену анкету можна розмістити на ваших веб-ресурсах в Інтернеті, надавши можливість усім відвідувачам узяти участь в опитуванні.
Для того щоб переглянути відповіді респондентів і загальні результати опитування, потрібно відкрити на Google Диск створену форму в режимі редагування, перейти на вкладку Відповіді й ознайомитися з результатами, які автоматично подаються у вигляді діаграми
На цій самій вкладці ви можете завершити опитування, пересунувши повзунок Приймати відповіді в ліве положення. Після цього респонденти не зможуть надати свої відповіді, навіть якщо й відкриють анкету.
Відповіді респондентів автоматично можна завантажити до електронної таблиці середовища Google Таблиці для подальшого опрацювання результатів опитування. Для цього на вкладці Відповіді слід вибрати кнопку Створити електронну таблицю
(в подальшому вона буде мати назву Переглянути відповіді в Таблицях).
Таблицю автоматично буде створено на Google Диск, також її можна зберегти на локальному комп’ютері користувача у форматі xlsx електронної таблиці Excel для подальшого використання. Звертаємо увагу, що форма і таблиця взаємозв’язані, тобто будь-які зміни в одному із цих документів автоматично приводять до змін в іншому документі. Так, якщо змінити в таблиці текст запитання, то ці зміни відбудуться і в формі.
Ось ми з вами і створили свої форми. Таким чином, загальний алгоритм проведення опитування за допомогою Google Форми виглядає так:
1. Створити форму.
2. Переглянути її вигляд у форматі анкети в режимі введення відповідей.
3. Надіслати посилання на анкету потрібним користувачам або опублікувати в Інтернеті для загального доступу.
4. Дочекатися завершення терміну надання відповідей.
5. Заблокувати можливість надання відповідей після завершення терміну опитування.
6. Переглянути зведені результати опитування.
7. Опрацювати результати опитування в електронній таблиці (за потреби).
8. Опублікувати результати опитування в Інтернеті (за потреби).
Посилання на фото:
https://docs.google.com/document/d/1P5IQlt77MjRlcCvJh07IeCIBWjeV5bWgJCUtkjDqyuc/edit
https://photos.google.com/album/AF1QipNvNAuFojS86bBT3BWpqtLComr8fuEQb0XntTMO
https://photos.google.com/partner/sent/AF1QipNeH4SChb__7v_p3KY_Wggal6Hv
Завдання 4
Методичні рекомендації
Підготувати методичні рекомендації до
4.1 Проектування інформаційного освітнього середовища установи
4.2 Модернізації ІТ інфраструктури
4.3 Формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи
4.1 Проектування інформаційного освітнього середовища ЗДО
Для створення сучасного ІОС навчального закладу передбачає:
• проектування, монтаж та налагодження локальної мережі з виділеним сервером, що об’єднує всі комп’ютерні ресурси навчального закладу;
• формування медіатеки та впровадження локальних мережних навчальних програмних комплексів; − створення єдиної інформаційної бази навчального закладу;
• надання користувачам регламентованого доступу до інформації. Робота педагога в ІОС потребує модернізації системи методичної роботи навчального закладу, а для цього в навчальному закладі необхідно розробити програму неперервного підвищення професійної компетентності педагогічних кадрів у галузі ІКТ, використання її у відповідності до професійних потреб і здібностей.
Метою успішної інформатизації навчального закладу є створення автоматизованої системи управління закладом, що об’єднує всі підструктури та ланки його діяльності та забезпечує:
• створення єдиного інформаційного простору, розвиненої комунікативної інфраструктури;
• створення та впровадження нових форм і методів управління навчальним закладом;
• зменшення часу від одержання інформації до прийняття рішення;
• впровадження єдиного стандарту роботи з електронними документами, доступності до них;
• автоматизацію та підвищення ефективності роботи з педагогічними працівниками, підструктурами;
• створення інфраструктури управління корпоративними знаннями.
4.2 Модернізація ІТ інфраструктури
• Забезпечення груп ноутбуками
• Оновлення застарілих комп’ютерів
• Придбання: кабелів HDMI, планшетних комп'ютерів impression, SMART Board
• Збільшення радіусу дії wi-fi мережі
• Оновлення програмного забезпечення
4.3 Формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи
Формування ІК- компетентності вихователів можливе через такі заходи як:
1. Тестування на визначення точного рівня ІК-компетентності вихователя;
2. Курси підвищення ІК-компетентності (за рівнями знань);
3. Система постійно діючих семінарів з питань вдосконалення навиків роботи на комп'ютері з різними програмами і вживання ІКТ в освітньому процесі;
5. Індивідуальні консультації за запитом;
6. Система проблемних семінарів на основі вивчення освітніх потреб у використанні ІКТ;
7. Система майстер-класів, стажувань у педагогів компетентних в ІКТ;
8. Наради – семінари, тренінги;
9. Система дистанційного навчання.