Град

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

І. Град, -ду, м. = Гряд. Градутучі увійшов, а злих рук не увійшов. Ном. № 2098.

ІІ. Град, -ду, м. 1) = Город. (Заимствовано изъ церк.-слав.). Чуб. І. 160. 2) Огорожа. Ой у саду, в садувинограду, там стоїть коник коло граду. Чуб. V. 781.


Сучасні словники

Малий академічний словник

1) Атмосферні опади, що випадають у вигляді округлих крижинок (завбільшки з горошину і більше), що представляють собою дощові краплі, замерзлі в повітрі. 2) ГРАД - (гін), позасистемна метрич. одиниця плоского кута, що дорівнює 1/100 прямого кута; позначається g; 1 3) ГРАД -а, ч., уроч. Город, місто.

Ілюстрації

0y6AaxVgnvE.jpg 141аеееккек5.jpg 4713aab381912.jpg Imageаааааааааааааs.jpg

Утворення граду

А який механізм утворення граду ? Гіпотези з цього приводу ще в першій половині XVII століття будував Декарт. Однак наукову теорію градових процесів і методів впливу на них створили фізики спільно з метеорологами лише в середині минулого століття.

Схема освіти градових хмар Піднімається від земної поверхні в спекотний літній день тепле повітря охолоджується з висотою , а міститься в ньому волога конденсується , утворюється хмара . Минаючи на деякій висоті нульову ізотерми , дрібні краплі води стають переохолодженими . Переохолоджені краплі в хмарах зустрічаються навіть при температурі мінус 40 °.

Град утворюється в потужному купчасті хмари при сильних висхідних потоках повітря . Швидкість їх зазвичай перевищує 15 м / сек ( середня швидкість пасажирського поїзда). На цих потоках підтримуються великі переохолоджені (до -10 ... -20 ° С) краплі води. Чим вище , тим менше швидкість повітряних потоків , тим важче їм утримувати краплі. Але ці краплі дуже нестабільні. Підняті з земної поверхні дрібні частки піску , солі , продукти згорання і навіть бактерії при зіткненні з переохолодженими краплями порушують хиткий баланс . Переохолоджені краплі , які вступили в контакт з твердими ядрами конденсації , перетворюються в крижаній зародок градини .

Дрібні градини існують у верхній половині майже кожного купчасто- дощової хмари , але найчастіше такі градини при падінні до земної поверхні тануть. Так , якщо швидкість висхідних потоків у купчасто -дощові хмари досягає 40 км / год , то вони не в силах утримати зародилися градини , тому, проходячи крізь теплий шар повітря між нульовою ізотермою ( в середньому висота від 2,4 до 3,6 км) і земною поверхнею , вони випадають з хмари у вигляді Град розміром з куряче яйце дрібного "м'якого" граду , або і зовсім у вигляді дощу. В іншому випадку висхідні потоки повітря піднімають дрібні градини до шарів повітря з температурою від -10 до -40 градусів (висота між 3 і 9 км) , діаметр градин починає рости , досягаючи часом діаметра декількох сантиметрів.

На висоті 8-10 км , де температура досягає -35 ... -40 ° С , краплі замерзають , утворюються крижані частинки - зародки градин . Ударяючись один про одного, стикаючись з ще не встигли замерзнути переохолодженими краплями , вони приморожують їх до себе , товстіють , тяжчають і опускаються в більш низькі хмари , де переохолоджених крапель ще більше. Щоб " набрати " в діаметрі 1 см , кожна Градина повинна випробувати приблизно 100 мільйонів зіткнень з хмарними крапельками .

Варто відзначити , що у виняткових випадках швидкість висхідних і низхідних потоків в хмарі може досягати 300 км / год ! А чим вище швидкість висхідних потоків у купчасто -дощові хмари , тим крупніше град. Для утворення градини розміром з кулю для гольфу будуть потрібні більш 10 мільярдів переохолоджених крапель води , а сама Градина повинна залишатися в хмарі як мінімум 5 - 10 хвилин , щоб досягти настільки великого розміру. Варто зауважити , що на формування однієї краплі дощу необхідний приблизно мільйон таких дрібних переохолоджених крапель. Градини діаметром більше 5 см зустрічаються в супер- чарункових купчасто- дощових хмарах , в яких спостерігаються дуже потужні висхідні повітряні потоки . Саме супер- чарункові грози породжують смерчі ( торнадо ) , сильні зливи та інтенсивні шквали .

Коли Градина досягає такої маси , що висхідний потік не в силах її утримати , вона спрямовується до поверхні землі , і ми спостерігаємо випадання великого граду. При спостереженні граду , акуратно розрізавши градини , ви помітите , що матові шари льоду будуть чергуватися у вигляді кілець з шарами прозорого льоду. Таким чином , за кількістю таких кілець можна визначити скільки разів Градина була піднята висхідними потоками повітря в хмарі.

Швидкість падіння градини діаметрів 4 см може досягати 100 , а більші градини спрямовуються до землі зі швидкістю 160 км / год. Неважко здогадатися , які руйнування можуть заподіювати градобою . Але й не кожна велика Градина досягне землі: падаючи в хмарі , градини стикаються один з одним , при цьому руйнуючись і перетворюючись на більш дрібні градини , що тануть в теплому повітрі. У середньому 40 - 70 % утворилися градин так і не досягають поверхні землі , тая в теплому повітрі. Град випадає зазвичай при сильних грозах в теплу пору року , коли температура у поверхні землі не нижче 20 ° С.

Випадання граду відбувається лавиноподібно . Іноді , за лічені хвилини град покриває землю крижаними кульками шаром 5-7 см. У районі Кисловодська в 1965 році випав град , що покрив землю шаром в 75 см! Найчастіше випадання граду проходить вузькою ( не більше ніж 10 кілометрів) , але довгою ( іноді на стогни кілометрів) смугою. Площа зони градобитий може змінюватися від одного гектара до кількох десятків кілометрів. В останньому випадку зони градобитий відповідають лінії шквалу .

Град - лихо менш страшне , ніж ураган або землетрус , але і він , як у старі часи , так і зараз , нерідко завдає величезних збитків. Град ламає виноградні лози і гілки фруктових дерев , збиває з них плоди , знищує посіви зернових , ламає стебла соняшнику і кукурудзи , вибиває тютюнові та баштанні плантації. Нерідко від ударів градин гине домашня птиця , невеликий , а іноді і велику рогату худобу.

У 1593 році " ... в неділю одинадцятого дня червня місяця , в день Святої Трійці , до семи годин вечора трапилася така сильна гроза з громом , блискавкою , дощем і градом , про яку доти люди не чули. Деякі градини ... важили від 18 до 20 фунтів кожна. В результаті цього було завдано великої шкоди посівам і зруйновано багато церков , замків , будинків та інших споруд. Виноградники не плодоносять після цього 5-6 років ; ліс був викорчував і повалений на землю. Такий жах охопив народ , що не було людини , як би смів він не був, який не готувався б до смерті. багато було вбито і поранено , інші втратили розум . Загинуло багато худоби , як домашнього , так і дикого " ​​. Це витяг з хронологічних записів , які велися в одному їх південних департаментів Франції . Може бути , тут є деяке перебільшення , відомо , що " у страху очі великі". Сумнівний настільки велику вагу градин , але треба врахувати , що в ті часи фунт як одиниця ваги мав кілька значень. Однак ясно , що це було жахливе стихійне лихо , одне з найбільш катастрофічних градобитий , що обрушилися на Францію.

У східній частині штату Колорадо ( США ) щорічно відбувається близько шести градобитий , кожне з них приносить величезні збитки. У нашій країні градобою найчастіше трапляються на Північному Кавказі , в Грузії , Вірменії , в гірських районах Середньої Азії. Ось одне з лаконічних повідомлень метеостанції Нальчика : "З 9 на 10 червня 1939 ... випав град завбільшки з куряче яйце , що супроводжується сильною зливою . В результаті загинуло понад 60 тисяч га пшениці і близько 4 тисяч га інших культур; було вбито близько 2 тисяч овець " .

Давно помічено, що є райони , які з року в рік потерпають від граду. Деякі хлібороби навіть переконані , що на окремих полях градом неодмінно виб'є посіви , в той час як сусідню ділянку не постраждає. Для жителів Англії - град велика рідкість , а французькі виноградарі , що живуть по інший бік Ла- Маншу , проклинають його кілька разів на рік. У тропіках град майже ніколи не випадає , хоча грози там палахкотять часто. Так , в Браззавілі за рік буває до 60 гроз, проте за всю історію міста град там жодного разу не зареєстрований.

Коли розповідають про випав граді , насамперед відзначають розміри градин . Вони зазвичай всі різні за величиною . Звертають на себе увагу найбільші. І ось ми дізнаємося про абсолютно фантастичних градин . В Індії та Китаї відомі випадки падіння з небес крижаних брил вагою 2-3 кілограми . Розповідають навіть про таке сумну подію : в 1961 році в Північній Індії важка Градина вбила слона. У наших помірних широтах спостерігалися градини вагою близько кілограма. Відомий випадок , коли у Воронежі град розламав черепицю на даху будинку , пробив металевий дах автобуса. Це непрямі ознаки , за якими теж судять про величину градин . Іноді вдається зробити фотознімки з масштабом - поруч з градин поміщають предмет добре відомих розмірів ( монету , годинник , сірникову коробку , а ще краще - лінійку. )

Одна з градин , сфотографована в США , мала діаметр 12 см , 40 см по колу , а важила 700 р. У Франції зареєстровані подовжені градини величиною приблизно з долоню ( 15 Х 9 см). Вага окремих градин досягав 1200 г! І таких градин на один квадратний метр випало штук 5-8 . Так що стародавні літописці , можливо, не дуже перебільшували побачене.

Але це все випадки виняткові . Зазвичай навіть градини діаметром від 25 мм зустрічаються рідко. Не всякий старожил може згадати град розміром з куряче яйце ...

Боротьба з радом

У всі часи найбільший збиток град наносив сільському господарству. Тому з дуже давніх часів люди почали шукати засоби боротьби з цим стихійним лихом. Геродот розповідає про те , як фракійці пускали стріли в градові хмари . Звичайно , це був жест відчаю. І в пізніші століття по хмарах стріляли з рушниць , з гармат. Але що стріляють не уявляли, що , власне , має зробити снаряд з хмарою . І навіть вже в нашому столітті спроби використовувати для боротьби з Градовим хмарою найсучаснішу техніку - авіацію і ракети - закінчувалися безрезультатно. Відомо , що в Італії в сезон 1955 було випущено по хмарах , несучим град , близько ста тисяч ракет.

Підраховано , що на створення річного купчасті хмари природа " витрачає " мільйони кіловат. Мимоволі задумаєшся : чи є сила, здатна його зруйнувати ? На щастя , як з'ясували метеорологи , руйнувати хмари і не потрібно. Атмосферні процеси іноді знаходяться в настільки нестійкому стані , що при порівняно невеликому втручанні можна підштовхнути їх хід у бажаному напрямку.

Саме цього і домагаються метеорологи , штурмують хмари . Розміри градових хмар величезні, іноді кілька тисяч квадратних кілометрів , потрапити снарядом і в таку мету неважко , але і результат від цього нікчемний - не більше ніж слону дробина . Потрібно було знайти вразливе місце - " ахіллесову п'яту " гігантської хмари . Розрахунки й експерименти метеорологів і фізиків показали , що град зароджується в порівняно невеликий ( 20-30 кубічних кілометрів) , так званої крупнокрапельне зоні хмари , і саме на неї треба надати " натиск " . Але як це зробити?

Найефективніший спосіб - штучно створити велику кількість зародків граду. Кожен " новонароджений " буде перехоплювати крапельки переохолодженій води , а запаси її в хмарі обмежені. Кожен із зародків перешкоджає росту іншого, тому градини виходять невеликі . Такий град , випадаючи на землю , не принесе серйозної шкоди , а дуже можливо , що замість граду пройде злива. Це вже перемога!

Штучні зародки граду створюються , коли в переохолоджену частина хмари вносять суху вуглекислоту або йодисте срібло , свинець. Один грам створює 1012 ( трильйон ) крижаних кристалів.

Труднощі в тому , щоб визначити градову зону в хмарі і вчасно розпорошити там реагенти. В цілому вся боротьба з градом нагадує протиповітряну оборону.

Радіолокатори виявляють Градова хмара майже за 40 км до захищаються територій. Градові хмари розвиваються дуже швидко. Весь процес утворення граду займає 30-40 хвилин, тому впливати на хмару треба не пізніше ніж через 15-20 хвилин після початку його бурхливого розвитку . Уточнюють координати крупнокрапельне зони і пускають в хід зенітні знаряддя , забезпечені спеціальними снарядами , або ракетами.

Велика Протиградова ракета "Хмара " несе приблизно 3 кг спеціального реагенту . У голові і хвості ракети дистанційні механізми , які на необхідній висоті і на певній ділянці траєкторії польоту ракети воспламеняют піросостав і викидають парашут. Ракета спускається на парашуті , виділяючи дим, що містить найдрібніші частинки йодистого свинцю. Політ ракети проходить через переохолоджені частини хмари , де на частинках аерозолю утворюються міріади крижаних кристалів. Вони-то і стають штучними зародками градин .

Зробивши свою справу , ракета повільно опускається на землю і стає зазвичай видобутком дітлахів. Вона абсолютно безпечна , що дозволяє вести роботи в густонаселеній місцевості. Дальність дії " Хмари " - 10 км .

Як себе поводити під час крупного граду

- Якщо ви знаходитесь в автомобілі , то тримайтеся далі від стекол , бажано розвернутися до них спиною ( обличчям до центру салону) і прикрити очі руками або одягом. Якщо з вами опинилися маленькі діти , то їх необхідно закрити своїм тілом і також прикрити очі або одягом , або рукою. Найкраще лягти на підлогу (якщо дозволяють габарити салону) . - Якщо ви переміщується на автомобілі , то припиніть рух . Однак попередньо озирніться ( якщо дозволяє видимість ) , чи немає поблизу укриття (мости , естакади , гаражі , криті стоянки) . Якщо поблизу немає відповідного укриття , то переконаєтеся , що ви не перебуваєте посеред проїжджої частини, і , по можливості , притисніться ближче до її краю . Проте слід враховувати , що з'їзд на узбіччя (особливо в низину ) небезпечний , тому що її може розмити при інтенсивних опадах і можливе підтоплення . Також не в'їжджайте в місця скупчення градин , т.к. ваш автомобіль може також втратити керованість. Ні в якому разі не покидайте під час граду автомобіль! Пам'ятайте , що середня тривалість граду складає приблизно 6 хвилин , і дуже рідко він триває довше 15 хвилин. - Якщо град застав вас у приміщенні , то тримайтеся якомога далі від вікон і не виходьте з дому. Не користуйтесь електроприладами , т.к. град зазвичай супроводжується грозовий діяльністю. - Якщо град застав вас на вулиці , то постарайтеся вибрати укриття . В іншому випадку захистіть голову від ударів градин . Не заходьте у низини , які в лічені хвилини можуть наповнитися водою і перетворитися на стрімкий потік , або в місця з найбільшим скупченням градин , де їх шар явно товще, ніж навколо . - Не намагайтеся знайти укриття під деревами , тому що великий ризик не тільки попадання в них блискавок , але і те , що великі градини можуть ламати гілки дерев , що може завдати вам додаткові пошкодження . Якщо ви або хтось поруч постраждав від дії великих градин . Обов'язково зв'яжіться зі службою порятунку , при цьому вкажіть приблизний розмір градин .

Цікаві факти

- Щорічно в результаті градобитий страждає до 1 % рослинності всієї земної кулі , а збиток, що наноситься градом економіці різних країн , в сумі становить близько 1 млрд. доларів ; - Градини можуть приймати різні форми: кулясті , конусоподібні , у вигляді яблука , еліпса і т.д.; - Молочно -білі градини можуть містити в собі різного роду «сюрпризи » у вигляді пилку рослин , бактерій , комах і навіть жаб і невеликих рибок. Мікроскопічні об'єкти потрапляють в породившее град хмара в результаті висхідних потоків повітря ( в градових купчасто- дощових хмарах вони можуть бути дуже сильними ) в тій місцевості , над якою хмара розвивалося . Більш важкі об'єкти потрапляють в Градова хмара завдяки потужним мезомасштабної вихрам - торнадо , смерчів . Висхідні та низхідні потоки в таких найпотужніших купчасто- дощових (як правило , супер- чарункових ) хмарах настільки сильні , що об'єкт , який можна порівняти за масою з жабою або рибкою не випадає із хмари назад на землю , а , підкоряючись потокам повітря , переміщується в хмарі вгору - вниз ; входить в контакт з переохолодженими краплями і стає ядром конденсації , перетворюючись на повноцінну градин ... - Більше за інших від великого граду страждають райони Північної Індії , де одна з чотирьох градин , що досягають землі , за своїми розмірами перевершує 2,5 см. З наближенням літніх мусонів небезпека великого граду в цій країні різко збільшується. Але, мабуть , найбільш руйнівний град спостерігався в Індії в 1888 році, коли великими градинами були вбиті 250 чоловік. - У США найбільший град був зареєстровано 3 вересня 1970 року в містечку Coffeyville (штат Канзас ) . Розмір окремих градин тоді становив більше 14 см , при цьому їх вага сягала майже кілограма. Але це далеко не світовий рекорд! - Кілограмовий градинами були ті , що випали в 14 квітня 1986 року в Бангладеш , але самі важкі крижані брили випали під час граду в Худерабаде ( Індія ) в 1939 році. Тоді їх вага сягала 3,4 кг. Але самий великий град , судячи з руйнувань , випав у 1902 році в Китаї. - Як відомо , Градина в розрізі нагадує цибулину , тобто складається з кілець. Для того щоб дізнатися , скільки разів Градина промандрували вгору / вниз всередині купчасто- дощової хмари , необхідно просто підрахувати кількість таких кілець. - Град рідко випадає більше 15 хвилин. Середня тривалість граду близько 6 хвилин. - Швидкість падіння великих градин може досягати 160 км / год.

Відео

Зовнішні посилання