Грабарь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Грабарь, -ря, м. 1) Землекопъ, лопатникъ. 2) Гробокопатель. Звелів наш полковник іти грабарам помагати побитих ховати. Федьк. А грабарові дам стару кожушину, шоби на мені висипав велику могилу. Грин. ІІІ. 285.

Сучасні словники

Словник української мови

ГРАБАР 1, грабаря, ч. Робітник на земляних роботах; землекоп. Колись бідарі ішли в грабарі, а тепер живуть у добрі (Укр.. присл.., 1955, 176); Найбільш характерним для відкритої розробки руд за часів царату був грабар з конякою та хлопчиком-підручним (Гірн. пром.., 1957, 8).

ГРАБАР 2, я, ч., діал. Гробокопач. Грабарі стиха труну підняли, Бережно в землю її опустили, Яму зарили і горбик звели (Щог., Поезії, 1958, 419).

Ілюстрації

ГРАБАРЬ.jpg ГРАБАРЬ 2.jpg Грабар.jpg

Медіа

Хто такі грабарі?

Хто такі грабарі? Зникла професія на будівництвах. В одну кінську силу і пару міцних робочих рук. В руках - по черзі віжки і лопата.

Отже, для вирівнювання будівельного майданчика необхідні були волокуші і плуги. І, чим і займалися грабарі: завантажити і перевезти сотні тисяч кубометрів ґрунту і шлаку (землекоп + візник). Вони замінювали собою сучасну техніку: бульдозери, скрепери, екскаватори та самоскиди. Ймовірно, грабарі окрім грунтового переводили і деякі інші вантажі.

Техніка в кінці 20-х - початку 30-х на будівництвах була присутня в дуже малих кількостях і її було недостатньо. Так, наприклад, до цього питання, відомо, що на будівництві "Автоскло" на початку 30-х на будмайданчику був паровий екскаватор.

Грабарі були об'єднані в артілі. Прораб визначав обсяг на своїй ділянці і контактував з артільника. В основному це були колишні селяни або ж селяни, які працювали в артілях сезонно, зі своїми або казенними худобою і інвентарем. На початку 30-х самі артілі ліквідували, а замість них, і часто же на їх базі (ті ж люди), створили бригади. А незабаром за непотрібністю зникне і сама професія.

Власне, грабарі перелопатили і вивезли гори землі на всіх місцевих знакових будівництвах свого часу, починаючи з кінця XIX по 30-і роки XX століття.

Див. також

Грабарка

Грабарство

Грабарювання

Грабарювати

Джерела та література

https://www.slovnyk.ua

https://zi.ua/blogs/user_532/vsye-mogut-grabari-ili-ischeznuvshaya-professiya_41791/